8 Mart 2012 Perşembe

İşte G.Saray HAKEM HATALARI PARDON KIYAKLARI ile Kazandığı Bu Haram Puanlarla Şampiyon Oldu.1.HAFTA
İstanbul B.Belediyespor - G.Saray : 1-0

52.Dakikada Felipe Melo'nun topsuz alanda Mahmut'a yaptığı kafa atma hareketi kırmızı karttı.Geçmiş yıllarda TV görüntülerinden Emre ve Lugano'ya 3'er maç ceza verildiği halde,sahadaki 4 tane hakem,4 gözlemci,temsilcinin göremediği (!) pozisyonu TV'lerde kaydedememiş (!) olsa gerek ki Melo PFDK'ya sevk edilmedi.3 maç ceza alması gereken Melo bu maçtan sonra oynadığı 3 maçta da gol atarak takımının haksız puanlar ve maçlar kazanmasını sağladı.
 Hayret yani sahada 4 tane hakem 8 tane göz,1 gözlemci 3 temsilci 8 göz daha toplam 16 göz bunu göremiyor (!)
Televizyon görüntülerine bakma gereği (herhalde kayıt etti,yukarıda ironi yaptım) bile duymadılar.
İbb-Gs maçında Felipe Melo'nun, Mahmut Tekdemir’e attığı kafa
.52. dakikada Melo’nun topsuz alanda Mahmut’a attığı kafanın karşılığı kırmızı kart olmalıydı. Yankaya’nın arkası dönük olduğu için pozisyonu görme şansı yoktu. Oysa o hatta bulunan yardımcı hakem Cem Hanoğlu ve dördüncü hakem Taner Gizlenci’nin bu pozisyonu tespit edip, hakeme bildirmeleri gerekliydi.
Selçuk Dereli

2.HAFTA
G.Saray - Samsunspor : 3-1

74.dakikada Elmander'in bilerek Ahmet Şahin'in önüne geçip,tahrik etmesi sonucu oluşan harekete penaltı ve kırmızı kart vererek maçı bitirdi.

Müsabakanın başında Fink'e ve ikinci yarıda Sabri'ye net bir sarı kartı göstermedi.
Baros'un penaltı beklediği pozisyonlarda devam kararı yerindeydi. Samsunspor kalecisi Ahmet'in, Galatasaraylı Elmander'e yapmış olduğu hareket için hakemin penaltı kararı vermesi de doğruydu. Ancak kartın rengi sarı olmalıydı. Çünkü Ahmet rakibine ciddi faullü bir hareket yapmadı, sert ve gereksiz bir müdahalede bulundu. Burada Kuddusi Müftüoğlu kırmızı kart göstererek ciddi bir hata yapmış oldu.
Ayrıca penaltı atışı kullanıldığı esnada ve atışı yapan oyuncu topa dokunmadan önce her iki takım oyuncularının topa en az 2-3 metre yaklaşmış olmaları nedeniyle atış tekrar ettirilmeliydi.
Selçuk Dereli

43. dakikada Selçuk, Fink’i hem elini hem de ayağını kullanarak yere indirdi. Bu pozisyon da sarı kart olmalıydı. 54. dakikada Mustafa Sarp’ın golle sonuçlanan kritik pozisyonunda ofsayt yok. Yardımcının kararı yerinde oldu. 74. dakikada Samsun ceza alanında ilginç bir pozisyon yaşandı. Takım arkadaşından seken topu Ahmet Şahin eline aldı. Burada kaleciye pas yok. Ancak devamında Elmander, Ahmet Şahin’in önünde ellerini açarak en direk vuruş bekledi. Kaleci de direkt Elmander’in üzerine gidip, sportmenlik dışı bir hareket yaptı. Penaltı yüzde 100 doğru. Ancak kırmızı kart yanlış. Çünkü hareketin şiddeti yok ancak sportmenlik dışı bir hareket, bunun karşılığı sarı kart olmalıydı. Penaltı atışında ise vuruşun kesinlikle tekrarı gerekirdi. Çünkü neredeyse diğer oyuncular vuruş yapılmadan önce Selçuk’la aynı hizaya gelmişlerdi.
Serdar Tatlı

3.HAFTA
D.Ç.Karabükspor - G.Saray : 1-1

* Muslera'nın kırmızı kartı doğru.Yanlış yorum yaparak son adam veya bariz gol şansından kırmızı kart yoktu,sarı olmalıydı diyorlar.Faulden attı.Zaten raporuna da ''Kartın nedenini : Ciddi faullü oyun'' olarak yazmış.
* Penaltı maalesef doğru çünkü oyuna yeni giren Bjk'den kiralık Rıdvan denen ileri zekalı (!) eleman hiç bir pozisyon yokken bilerek Baros'a arkadan daldı ve ihanet etti.

4.HAFTA
G.Saray - Eskişehirspor : 2-0gs bir maçta da hakem kıyağı yaşadı.
*1.gollerinde Elmander topsuz alanda Nadareviç'e faul yapıyor ama devam tabii.
*Selçuk İnan'ın ceza sahası içinde yerde rakibi Veysel'e  yaptığı hareket kırmızı kart ve top oyunda olduğu için penaltıydı ama vermedi.2 oyuncuya da sarı kart ile eyyamın kralını yaptı.Sonra da oyunu taç atışı  ile başlattı.
Bu açık bir kural hatasıydı.
*Diego Selçuk İnan'dan dayak yediği için (!) sarı kart görüyor ama Ujfalusi hakemin üzerine yürüyüp,küfür ettiği halde sarı kart bile görmüyor.
* Selçuk İnan o pozisyondan 1 dakikada sonra rakibini arkadan çekiyor,sarı kart ve 2.sarıdan kırmızı olması gerek ama olmuyor nedense (!)

Hakem Tolga Özkalfa disiplin uygulamalarında standart kararlar veremedi. Sabri'nin itirazına gösterdiği sarı kart doğruydu, ama Diego'ya sarı kart gösterdiği pozisyonda abartılı bir itiraz yoktu. Burada Diego'ya kart gösterip, Ujfalusi ve Kazım'a sarı kart çıkarmayınca çelişkili bir durum ortaya çıktı.
Maçın ilk dakikalarında Engin'e sert hareketlerinden dolayı sarı kart göstermesi gerekirken daha sonra faul bile olmayan pozisyonda sarı kart vermesi hataydı. Galatasaray'ın kazandığı ilk golde Elmander topsuz alanda Nadareviç'e bir müdahalede bulunuyor, fakat hakemin devam kararına saygı duymak gerekir.
Maç oynanırken topsuz alanda Eskişehirsporlu Veysel'in, Selçuk'u itmesiyle başlayan ikili mücadele, Selçuk'un rakibine sportmenlik dışı hareketler yapmasıyla devam etti. Bu pozisyonda her iki oyuncunun sarı kart görmesi doğruydu. Ancak oyun Eskişehirspor aleyhine serbest vuruşla başlaması gerekirken taç atışıyla başladı.
Selçuk Dereli

*Selçuk Dereli gene eyyam yapmış.O pozisyonda her ikisine sarı kart doğru diye geçiştirmiş.Selçuk İnan'a kırmızı kart ve penaltı diyememiş.

Selçuk'un hareketi penaltıydı
Hakem Tolga Özkalfa, zaman zaman gerginleşen, bazen yüksek tempo kazanan bu maçta genel olarak oyunu fena götürmedi diyebiliriz.
Hakem Tolga Özkalfa, zaman zaman gerginleşen, bazen yüksek tempo kazanan bu maçta genel olarak oyunu fena götürmedi diyebiliriz. Ancak ona eleştirimiz, 17’nci dakikada Sabri, rakibine faul yaptı, sonrasında da eliyle koluyla sportmenlik dışı davranışlarda bulundu. Sabri’nin gördüğü sarı kart ne kadar yerinde bir kararsa, 34’üncü dakikada aynı sportmenlik dışı davranışları yardımcı hakem Ali Saygın Öger’e yapan Ujfalusi’ye sadece uyarı yapması ise son derece yetersizdi. Bu iki benzer pozisyonda hakemin farklı kararlar vermesi standartsızlığı öne çıkardı. Yine 41’inci dakikada bir ikili mücadeleye giren Engin Baytar’ın neden sarı kart gördüğünü anlayamadım. Ancak faul olabilecek bir pozisyondaki sarı kart, belki de Ujfalusi’ye gösterilmeyen kartın etkisiydi. 52’nci dakikada Melo’nun attığı golde herhangi bir ofsayt şüphesi yoktu. Maçın en ilginç pozisyonlarından biri 63’üncü dakikada yaşandı. Ceza alanı dışında birbirleriyle sözlü tartışma yaşayan Selçuk ile Veysel’in hareketi ceza alanında devam etti. Veysel ellerini kullanarak Selçuk’tan kurtulmak istedi. Ancak Selçuk, Veysel’e karşı şiddetini devam ettirerek eliyle sarılıp boğazını sıktı. Pozisyon gerçekleştiğinde top oyundaydı. Sırtı dönük olduğundan pozisyonu göremeyen ve yardımcısı Volkan Narinç’le konuşan hakem Tolga Özkalfa, iki oyuncuya da sarı kart gösterdi. Ancak doğru olan ise top oyunda olduğundan ve Selçuk rakibine kendi ceza alanı içerisinde şiddetli hareket yaptığından Selçuk’un kırmızı kart görmesi, Galatasaray aleyhine de penaltı olması gerekirdi.
Serdar Tatlı

5.HAFTA
Ankaragücü - G.Saray : 0-3

* 1.golden önce olmayan faul yaratıldı ve duran toptan gol geldi.Melo - Kağan mücadelesi normal şarjlı mücadeleydi. 
*G.Saray'ın 2.golünden önce Engin Baytar'ın rakibine faulü var,vermedi.
* 2-0 iken Sabri ceza sahasında rakibini düşürüyor penaltı ama vermedi.
* Gene 2-0 iken Hakan Balta'nın elle oynamasına frikik vermedi.
* Kazım'ın sarı kart gördükten sonra hakeme eliyle yaptığı itirazdan ikinci sarıdan kırmızı kart görmesi gerekiyordu.
* Melo'nun faulden sonra yerde otururken hakeme sarı kart isteme işareti yapmasını es geçti.
Tamam UEFA bunu refleks olarak görüyor ama Türkiye de bunlar sarı kart değil miydi ?
* 84'te Aydın'ın Baros'a aptalca yaptığı harekete penaltı kararı doğru.Karabük'lü Rıdvan'dan sonra 2.isim oldu mallıkta.

6.HAFTA
G.Saray - Bursaspor : 2-1
* İlk yarıda Melo'nun ısrarla sarı kart işaretini görmezden geldi.
* Kazım yerde kayan Serdar Aziz'in suratına tekmeyi vuruyor.Kırmızı kart ama yok.
* 43.dakikada Stepanov'un kaygan sahada kayarak geldiği pozisyonda Ebou'ye temasına penaltı diyorlar ama alakası yok.Stepanov dizlerini kırıyor,Eboue kendini atıyor.
*58.dakikada Ujfalusi'nin koluyla oynamasına çarpma olarak değerlendirip penaltı vermedi.
Halbuki topun geçişini engellemiş oluyor.
* 61.dakikada Batalla yardımcıya yakın olan ceza alanı çizgisinden içeri girmek isterken, Hakan Balta kolunu uzatarak bu oyuncuyu engelledi. Bu pozisyona da hakemden devam kararı geldi.
* Uzatmanın son saniyelerinde duran toptan gelen ortada Ujfalusi Turgay'ı arkadan bariz şekilde itiyor,net penaltı ama vermedi.Ne ilginçtir ki (!) bu pozisyon özet görüntülerde yok.

* Hakem objektif bir maç yönetmiş olsaydı bu maçın hakkı beraberlikti.
G.Saray'ın haksız kazandığı +2 puan var.

7.HAFTA
MP Antalyaspor - G.Saray  : 0-0


* Sabri'nin abartılı el,kol hareketleri ile itirazına sarı kart vermedi.
* Riera'nın Deniz'e attığı tekme kırmızı kart ama yardımcı hakemin uyarısı ile sarı kart verdi.

*90+2’de Gökhan Zan’ın topa kayarak hamlesinde verdiği sarı kart doğru ama devamında abartılı itirazlarına seyirci kalması yanlıştı.

8.HAFTA
G.Saray - Gaziantepspor : 2-4


* gs 1-0 öndeyken ilk yarıda Gaziantep'in penaltısı verilmedi.Nizami şarj değildi.
Bekir Ozan Has'ı Gökhan Zan düşürdü.
* 41.dakikada gs'nin sayılmayan golünde Melo ofsayt.Doğru karar Cem Satman'dan.
* Maç 1-2 Gaziantep öndeyken Melo Olcan'ın tendonuna tekmeyi yapıştırıyor.Direk kırmızı kart ama vermiyor.
* Servet'in atılması yanlış karar denilebilir.Sağ çaprazda,bariz gol şansı var mı yok mu ?
Bana göre var,Muhammed topu önüne alınca direk ceza sahasına dalabilir,Ujfalusi yetişinceye kadar.Hadi kırmızı kart yanlış,sarı olsun.Serdar Diyadin burada müdahil oldu.
* Gaziantep'in verilmeyen ikinci penaltısı.2.yarı ve maç hala 1-2.Ujfalusi Muhammed'i biçiyor.
* Sabri'nin atıldığı faulde faul var,abartılı itirazdan 2.sarı kart ve kırmızı doğru karar.
* Ayrıca 07.16 dakikalık özet görüntülere her nedense koyulmayan Engin,Ujfalusi ve Kaleci Muslera'nın da kırmızı kart görmesi gereken pozisyonlar vardı.
 Muslera 88'de sarı kart gördükten sonra hakemi alkışlıyor bir sarı kart daha ama yok.
Engin 6.dakikada sarı kart gördü ama direk kırmızılık hareketi var verilmedi.
Ujfalusi sanırım Muhammed'in aşil tendonuna çok açık ağır tekme vuruyor,kırmızı kart ama yok.

Maçın  en çok konuşulması gereken yanı, hakem kararlarıydı. Abdullah Yılmaz hatalarıyla geceye damgasını vurdu.
Maçın başında iptal edilen Galatasaray golünde ofsayt pozisyonunda bulunan Melo topa dokunmamış olsa da,  topa müdahale etmeye çalışarak kaleciyi yanılttı. O nedenle Cem Satman’ın ofsayt kararı doğruydu.
Melo’nun, Olcay’a yapmış olduğu ciddi faulun karşılığı kırmızı kart olmalıydı, ancak hakem faul bile vermedi.
Servet’in kırmızı kart gördüğü pozisyonda, Muhammed’in bariz  gol atma şansı vardı ve kart çok doğruydu. Bu pozisyonda Galatasaraylı diğer oyuncuların Muhammed’e yetişme şansı yoktu ve topun yönü de kaleye doğruydu. Ancak ne olduysa bu karttan sonra oldu, yardımcı hakeminin uyarısıyla Servet’i oyundan atan Yılmaz’ın aklı bu pozisyonda kaldı ve maçın kontrolünü  elinden kaçırdı.
Ceza alanı içinde Ujfalusi’nin, Muhammed’e yapmış olduğu müdahale net penaltıydı, ama Yılmaz bu pozisyona devam dedi. Sabri’nin ikinci sarı karttan atıldığı  pozisyonda rakibine bir faulu yoktu, ancak  abartılı itirazından dolayı ihraç edildi. Melo’nun sportmenlik dışı hareketi ve Muslera’nın da sarı kart gördükten sonra hakemi protesto etme amaçlı alkışlamasından dolayı ikinci sarı kartla ihraç edilmeleri gerekirdi.
Selçuk Dereli

* Ağladıkları sadece Servet ve Sabri'nin kırmızı kartları.Ki bana göre haklı.Ya verilmeyenler.
G.Antep lehine verilmeyen tonla pozisyon var yukarıda bazılarını verebildik.

9.HAFTA
Kayserispor  - G.Saray : 0-2


* 1.Gol de golü atan Elmander ofsayt pozisyonunda.Yardımcı Bahattin Duran iyi süzemedi.

İlk yarıda hemen hemen önemli sayılabilecek tek pozisyon, Elmander’in attığı goldü. Golden bahsetmişken... Riera’nın kullandığı serbest vuruş esnasında, Elmander ofsayt değildi. Her ne kadar ofsayt gibi görünüyor da olsa gol kararı doğruydu.
 Bu yorum Serdar Tatlı'nın.Her ne kadar ofsayt gibi görünüyor olsa da ofsayt değil nasıl  oluyor ?
 Ayrıca pozisyon öncesi faul çok ucuzdu.Okay'ın el temasında Eboue hemen düştü.
* 2.gol öncesinde de Riera nizami olmayan şarj ile topu kazandı.Faul vardı.

* 89.dk.da Pekarik'e gösterdiği  sarı kart doğruydu,bariz gol şansı yoktu.

10.HAFTA
G.Saray - Mersin İ.Y. : 0-0


İlk yarıda 0-0 iken Melo'nun Ben Yahiya'yı düşürmesine,Yahiya'nın düşürkenki hareketini abartılı bulup,aldandı ve penaltı yerine aldatma hareketi diyerek sarı kart gösterdi.
 Mersin İ.Y.'nun kazandığı penaltı doğru karar.Maalesef Moritz penaltıyı kaçırdı.
Ancak penaltıda görüldüğü gibi gs'li oyuncu atıştan önce ceza sahasına giriyor.
Penaltının tekrarlanması gerekirdi.
İkinci yarı sonlarında Sercan ceza sahasına girdikten sonra kendini yere bırakıyor penaltı için ama sarı kart yok.

*MİY'nun verilmeyen penaltısı var.Her ne kadar verileni kaçırmış olsalar da bu da gol olmazdı diye bir şey yok.Bu maçtan alınmış +1 puan var.

11.HAFTA
Beşiktaş - G.Saray  : 0-0


Maçın başında soldan yapılan ortada Hakan Balta Ernst'i bozuyor.Penaltı verilebilirdi. 
Maçın kader anı : 83.dakikada Mustafa Pektemek Ujfalusi mücadelesinde Pektemek normal bir şekilde hava topunda kafa ile topu Almeida'nın önüne indiriyor ve Almeida'nın şutu gol oluyor.Fakat faul gerekçesi ile gol sayılmıyor.

* Beşiktaş'ın nizami golü sayılmadı.G.Saray'ın aldığı haksız +1 puan var.

12.HAFTA
G.Saray - Sivasspor : 2-1


Rıza Çalımbay '' Penaltılarının verilmediğini ve Fatih Terim'in hakem hakkındaki açıklamalarına katılmadığını söyleyen tecrübeli teknik adam, "Fatih Terim'in görüşüne katılmıyorum. Çünkü o kazanan takımın antrenörü. Yediğimiz ilk golde Engin'in faul yaptığını düşünüyorum ama hakem vermedi. Ayrıca hakem penaltımızı da vermedi." diye konuştu.


TARTIŞMALI POZİSYONLAR

Yüzde yüz en direkt serbest vuruş vermeliydi hakem; 

http://www.youtube.com/watch?v=_Xx5PH3Pt5I 

1.Gol : Engin tehlikeli hareket.
Baros'un kendi attığı penaltı istediği pozisyon.Baros'a sarı kart verilmeliydi.
2.Gol Penaltı
Sivas'ın verilmeyen penaltısı.
Engin kafası. Kırmızı kart doğru.

Elmander direkt arkadan Hayrettin'in aşil tendonuna kasti tekme atıyor.
Kırmızı kart doğru ama PFDK kepaze bir kararla Fenerbahçe maçında oynayabilmesi için 2 maç ceza veriyor,tahkim kurulu da 1 maça indiriyor planlı bir şekilde ve Elmander Fenerbahçe maçında oynuyor,gol atıyor.

Ayhan'ın penaltı almak için zavallıca kendini attığı şu görüntüler ibretlikti.
Herkesi acı acı güldürdü.

* Ayrıca görüntülerde olmayan 65.dakikada Semih'in Pedriel'e yaptığı hareket (ayağına basarak dengesini bozuyor) penaltı ve Semih bariz gol şansını önlediği için kırmızı kart görmeliydi.

* Uzun lafın kısası : G.Saray bu maçı ''HAKEM KARARI'' ile kazanmıştır.

*Çok açık bir şekilde maç Sivasspor'dan alınıp G.Saray'a verilmiştir.
Hadi iyimser olalım ve maç berabere bitsin diyelim.Gene +2 puan haksız kazanç var.

13.HAFTA
Gençlerbirliği - G.Saray : 0-1
Maç 0-0.Bu pozisyonda top sol kanada Oktay' atılıyor ,ofsayt diye kesiliyor. 
gs'li oyuncu da Oktay ile aynı hizada ve ofsayt olmaması lazımdı.Volkan Narinç'ten hatalı bayrak.
Maç 0-0.Bu kez ikinci yarı.Gene Oktay'a yanlış ofsayt bayrağı kaldırılıyor.Bu kez Adil Sinem hatalı bayrak sahibi.

14.HAFTA
G.Saray - Fenerbahçe : 3-1


2.golden önce Elmander'in Bilica'ya faul yaparak topu kazandığı tartışılıyor.
Ama tartışılmayacak pozisyon ikinci yarı başında Emre Çolak'ın Caner'i net olarak indirmesi ve penaltıyı vermemesi.
  Emre Çolak sağ ayağı ile Caner'in sağ ayağına çelme takıyor.
Ne yazık ki işgüzar Fırat burada penaltı vermek yerine Caner'e aldatmadan sarı kart gösterdi ki tam bir Skandaldı. Evet Fenerbahçe çok kötü oynamıştır ama bu hakemin hakkını yemesini gerektirmez.
İkinci yarı başında bu penaltı verilip gol olsa 2-1'den sonra maç pekala dönebilirdi.

Ayrıca gs'li Semih'in Semih Şentürk'ü düşürüşü de tartışmalı bir pozisyon deniliyor.

* Fenerbahçe düşmanı gs'li Selçuk Dereli bile verilmeyen penaltıyı yazmış.

Net penaltıydı

Fırat Aydınus maçın ilk yarısında iyi bir maç yönetti.  Baros’un penaltı beklentisine devam kararı  yerindeydi. Galatasaray’ın atmış olduğu ikinci golden önce Bilica faul bekledi, ancak Fırat inanmayarak devam ettirdi ve gol oldu. Fırat’ın devam kararı bence de doğru olan tercihti. Çünkü orada Elmander’in bir faulu söz konusu değildi.

Fırat Aydınus ikinci yarıda iyi bir performans ortaya koyamadı. Caner’in, Emre Çolak’ın müdahalesiyle yerde kaldığı pozisyona penaltı vuruşu vermeyerek önemli bir hata yaptı. Emre  burada topa doğru bir hamle yaptı,  fakat bunu başaramayarak Caner’i yere indirdi.
İki Semih’in   mücadelelerinde  birbirlerine faulleri vardı. Ancak  Fırat faul tercihini Semih Şentürk’ün aleyhine kullandı. Alex Taşçıoğlu, Alex’in pozisyonuna acele ofsayt bayrağı kaldırarak hata yaptı.
Selçuk Dereli
Baros sahtekarı her zamanki Volkan çıkıp topa müdahale etmişken kendisini atıyor ama aldatmadan hani sarı kart ?

15.HAFTA
Trabzonspor  - G.Saray : 0-3Trabzon hakeme bile bırakmadan hediye etti maçı. 

16.HAFTA
Orduspor  - G.Saray  : 0-2


Yalçın'ın attığı kafa golü nizamiydi.Top çizgiyi geçmeden çevrilmişti. 
Düdük çalmıştı,kaleci durdu ıvır zıvır şeyler.
Maçın en kritik ve ciddi pozisyonu 37’nci dakikada yaşandı. Galatasaray kalesine atılan uzun bir topu kovalayan Dalmat top kale çizgisini tamamen geçmeden ortalamayı başardı. Oyuncunun gerisinde kalan yardımcı Erdinç Sezertam topun tamamı oyun alanını terk etmiş diye bayrağını yanlış kaldırınca, Yalçın’ın kafayla ağlara gönderdiği top da haksız yere gol olarak değer kazanmadı. Maçın geneline bakıldığında, hakemler açısından zor sayılabilecek bir oyun olmadı. Böylesine kolay geçen bir karşılaşma içerisinde de yaşanan bir iki kritik pozisyonda da yapılan hatalar ister istemez oyunun gidişatını ciddi anlamda etkiliyor. Aynen Yalçın’ın güme giden nizami golündeki iptal kararı gibi.
Serdar Tatlı 

Ujfalusi'nin Banana'ya yaptığı harekete penaltı verilebilirdi.Açıkca tutuyordu.

* Orduspor'un nizami golü sayılmadı.1-1 olacaktı.İkinci yarı daha farklı olurdu
ama gene de kazanırlardı diyelim hadi.

17.HAFTA
G.Saray - Manisaspor : 1-0


Faul olmayan pozisyonda frikik verildi ve gol oldu.
Sahtekar Baros iki kişi arasında kalınca kendini bırakıyor ve faul (!)

68.dakikada Yiğit İncedemir'in kırmızı kart gördüğü pozisyonda 2.sarı kart ise yanlıştı.

* G.Saray'ın golü olmayan faulden geldi.+2 puan haksız kazanç var.

İLK YARI SONU DEĞERLENDİRMESİ

1.Hafta : İBB maçında Melo'nun Mahmut'a kafasını hiç kimse görmedi (!)
2.Hafta : 3-1'lik Samsun maçında 2-1 iken Kaleci Ahmet Şahin'i haksız kırmızı kart ve penaltıdan gelen 3.gol ile maç orada bitti.
4.Hafta : 2-0'lık Eskişehirspor maçında 1.golden önce Elmander'in topsuz alanda Nadareviç'e faulü vardı ama verilmedi.
Asıl kader anı 63.cü dakikada Selçuk İnan'ın kendi ceza sahaları içinde Veysel'e yerde yaptığı hareketti.Kırmızı kart ve penaltı olmalıydı.Bu pozisyonda kural hatası da yapıldı.Her ikisine de sarı kart ve taç atışı ile başlattı oyunu halbuki Eskişehir aleyhine serbest vuruşla başlatmalıydı madem penaltı değil.
Selçuk İnan'a bu pozisyondan 1 dakika sonra arkadan çekme hareketinde 2.sarı ve kırmızı kartını vermedi.
5.Hafta :0-3 A.Gücü maçında ; 1.golden önce Melo - Kağan mücadelesinde faul yoktu,yaratıldı.2.golden önce Engin rakibine faul yaparak topu alıyor.
2-0 iken Sabri rakibini düşürüyor,penaltı verilmiyor.
Kazım 2.sarıdan atılmalıydı.
6.Hafta : 2-1 Bursa maçı.Kazım'a kırmızı kart yok.1-0 iken Bursa'nın penaltısı verilmedi.2-1 iken uzatmalarda Ujfalusi'nin Turgay'ı itişi  penaltı ama verilmedi.
7.Hafta : 0-0 Antalya.Riera'nın Deniz'e attığı tekmede kırmızı yerine sarı verdi.
8.Hafta: 2-4 G.Antep.Ağladıkları maçta asıl mağdur G.Antep'ti.
G.Antep'in 2 penaltısı verilmedi.Melo,Engin,Ujfalusi,Muslera kırmızı kart görmedi.Sabri ve Servet kırmızı gördü diye zırıl zırıl ağladılar.
9.Hafta : 0-2 Kayserispor.1.golü atan Elmander ofsayttı.2.gol öncesi de Riera faul yapmıştı.
10.Hafta : Mersin İY.0-0.Mersin'in Moritz ile kaçırdığı penaltı gs'li oyuncunun erken girmesi nedeniyle tekrarlanmalıydı.
11.Hafta.Bjk.0-0.83.cü dakikada Ujfalusi - Pektemek mücadelesinde faul yoktu,sayılmayan gol yanlıştı.
12.Hafta.Sivas 2-1.1.Gol öncesi Engin'in tehlikeli hareketi var.Sivas'ın penaltısı verilmedi.Kısaca gs bu maçı ''HAKEM KARARI'ile kazanmıştır.
Berabere bitse diyelim +2 puan fazladan kazandılar.
13.Hafta.G.Birliği 0-1.G.Birliğinin 2 net pozisyonu ofsayt ile kesildi.
16.Hafta.Orduspor 2-0.37.ci dakikada Orduspor'un golü sayılmadı.
17.Hafta.Manisaspor.1-0.Golden önce faul yoktu.Frikik verildi.Manisa haksız 10 kişi kaldı.

18.HAFTA
G.Saray  -İBB  : 4-1
G.Saray bir maçı daha hakem yardımıyla kazandı.
Maçın kader anı kesinlikle 41.dakikada Webo'nun kırmızı kartıydı.
 Görüş bildiren eski hakemlerin de belirttiği gibi en fazla sarı kartlık pozisyondu.Semih Kaya hızla kayarak geliyor ve ayağı yerden kalkık durumda.
Webo'nun teması olabilir ama kasıtlı değil.Adam çıldırdı,zor zaptettiler zaten kırmızı kart gördükten sonra.
 Böyle kırmızı olmaz
 Webo'nun, Semih'e yaptığı bana göre en fazla sarı kart gerektirecek pozisyona kırmızı verdi.
Halis Özkahya bu çelişkili kararlarıyla geceye damgasını vurdu. Yardımcı hakem Nihat Mızrak maçta çok başarılı yardımlarda bulunmasına rağman Baros'un attığı 3. goldeki pozisyonda devam kararı hatalıydı, çünkü burada Baros net ofsayttı.
Selçuk Dereli


Webo'nun atılması gereksizdi!
Hakem hataları, bıraktığımız yerden skora ve gidişata etki etmeye devam ediyor. Dün de böyle oldu. Webo yanlış yere atıldı, oyun kontrolden çıktı. Halis Özkahya, yine standardı yakalayamadı.
Oyun karşılıklı ataklarla başlayıp, karşılıklı gollerle de, hem tempo, hem de heyecan kazanmışken bir önceki pozisyonda verdiği kararın etkisinde kalan Halis Özkahya, Webo’ya göstermiş olduğu kırmızı kartla, maçı tek taraflı bir oyuna dönüştüren isim oldu.Halis Özkahya, Webo’yu yanlış ve gereksiz oyundan ihraç edince, oyunun da kontrolünü elinden kaçırdı. 72’nci dakikada Baros çok açık şekilde ofsayttan gelip topla buluşarak golü yaptı. Sonuç mu: Hakem hataları bıraktığımız yerden skora ve gidişata tesir etmeye devam ediyor.
Serdar Tatlı

Rızvan'ın topa müdahale ettiği şu pozisyonda faul bile yokken sarı kart gösteren Halis Özkahya zaten niyetini maçın başındaki bu pozisyonda belli etmişti.Sonra da Webo'yu attı.
Engin ceza sahasına giriyor hooopp kendi bırakıyor.Hani sarı kart ? Yok.
72.dakikada Baros'un attığı gol açık ofsayt.
Bu pozisyondan önce de Baros açık ofsayt pozisyondaydı ama golü atamamıştı.

19.HAFTA
Samsunspor - G.Saray : 2-4

MHK üst üste Özgür Yankaya'yı G.Saray maçına atayarak çığır açtı.

* Engin Baytar sağdan ceza alanına girerken kendini bırakıyor.Hakemi aldatmaya yönelik hareketten sarı kart görmesi gerekirdi.
*Skor 2-4 iken Samsun'un net gol pozisyonu ofsayt ile kesildi.Ofsayt yoktu.
Yardımcı hakem ne zaman bayrak kaldırıyor görüyorsunuz.

20.HAFTA
G.Saray - DÇ.Karabükspor  : 5-1* 48.dakikada Elmander ceza alanı içinde topa doğru hamle yapmak isterken
rakibin ayağına vurarak yerde kaldı.Verilen penaltı yanlıştı.3-0 oldu.

48’inci dakikada Karabük ceza alanı içerisinde Elmander topa doğru hamle yapmak isteyen rakibinin ayağına vurarak yerde kaldı. 
Serdar Tatlı

21.HAFTA
Eskişehirspor - G.Saray   : 0-0
36.cı dakikada Kamara'nın ortaya çevirdiği topta Semih'in kolları bağlı çarpma var evet penaltı değil ama 39.cu dakikada Diego'nun soldan ortasında Hakan Balta topun geçişini kolu ile kasten engelliyor.Penaltıydı.


* Eskişehirspor'un verilmeyen penaltısı var.Gol olduğunu düşünelim.
G.Saray'ın haksız kazandığı +1 puan var.

22.HAFTA
G.Saray  - Ankaragücü    : 4-0


* Rakip zayıf olduğu için hakemlere iş düşmedi.

23.HAFTA
Bursaspor - G.Saray 1-0

Ujfalusi’nin driplinglerle Bursa ceza alanına girmek üzereyken yerde kaldığı pozisyonda Serdar Aziz’in topa uzattığı ayağı, ne topa ne de rakibe geldi, ama yine de, Ujfalusi kendini abartılı bir şekilde yere attı. Serbest vuruş kararı yanlış olduğu kadar Ujfalusi’ye abartılı düşmeden dolayı sarı kart verilmeliydi. 


24.HAFTA
G.Saray - MP Antalyaspor : 1-1
* İbrahim Dağaşan'ın topa müdahalesinde yardımcısının uyarısı ile verdiği penaltı yanlıştı.İbrahim'in kolu doğal konumundaydı ve İbrahim topu görmüyordu bile.
* Elmander'in penaltı atılırken Deniz'e topsuz alanda attığı tekme kırmızı kart.
(Görüntüde sol ortada)
* Baros'un kırmızı kartı çok haklı.Geç bile kaldı.Baros hakeme küfür etti,itti kaktı,parmağını boynuna getirip kelleni koparırım işareti bile yaptı :))
*Selçuk İnan'ın ceza alanına girdikten sonra şu artistik düşüşle penaltı almak istemesi hakemi aldatmaya yönelik hareketten sarı kart olmalıydı.

Terim hakemi bozdu

24'üncü dakika oynanırken Fatih Terim yaptığı bir hareketle İlker Meral'in otoritesini alaşağı etti.
Tecrübeli hocanın taca çıkan topu oyun alanına sert bir şekilde vurması siniri ve öfkesinin resmen göstergesi olmasına rağmen, hakemin tepkisiz kalması, onun adına maçın bittiği andı! Daha sonrasında ise verdiği ve vermediği kararlarla oyundan kopması ve oyunu bozması anlamında da zayıf ve yetersiz bir yönetim sergiledi. 34’üncü dakikada, yardımcısının uyarısıyla gecikmeli olarak yoruma açık, ancak bana göre devam etmesi gereken pozisyona İlker Meral penaltı çaldı.
Serdar Tatlı
*G.Saray'ın kazandığı penaltı haksız.Dolayısıyla bu golle aldığı beraberlikten
haksız kazancı +1 puan.

25.HAFTA
Gaziantepspor - G.Saray : 1-2
* Maçın kırılma anı : Gaziantepli oyuncu İsmael Sosa golü atacakken Hakan Balta oyuncunun kafasına tekmeyi kaldırırarak tehlikeli hareketle topa vurarak golü önlüyor ama devam ? Oyuncuya temas varsa penaltı kırmızı kart yoksa
endirekt vuruş ama gene bariz gol şansını engellemekten Hakan Balta kırmızı kart görmeliydi.

Fenerbahçe düşmanı Selçuk Dereli bile şunu yazmış ; 
Maçın hakemi Bülent Yıldırım kötü bir maç yönetti. Karşılaşmanın kırılma noktası bana göre Hakan Balta'nın atılmadığı dakikaydı. Gaziantepsporlu oyuncu boş kaleye doğru kafasıyla topa vurup göndermek üzereyken, Balta ayağını nizami olmayan bir şekilde bu oyuncunun kafasına doğru uzatarak topa vurmuş ve  tehlikeli bir hareket yapmıştır. Pozisyonda rakibinin bariz gol şansını engellediğinden dolayı hakemin Hakan Balta’yı oyundan ihraç etmesi gerekirdi. Balta’nın bu müdahalesinde rakibine herhangi bir teması olmadığı için burada  penaltı olmazdı. Hakem kırmızı kartın yanında Hakan’ın aleyhine bir çift vuruş vermeliydi.
Hakan Balta önce hata yapıp, topu ıskaladı, Sosa da önündeki topu Muslera’nın üzerinden boş kaleye aşırttı. Kaleye giden topu, birlikte takip eden iki oyuncu, top tam kale çizgisi üzerine geldiğinde, Sosa kafayla tamamlamak üzereydi ki Hakan Balta ayağını gerektiğinden fazla kaldırıp, topu gol olmadan çıkardı.
UEFA maçı yönetemeyecek!
İki gün öncesinde Antalya’da yapılan UEFA’nın düzenlediği FIFA Hakem Semineri’nden taze eğitim bilgileri alarak maça çıkan Bülent Yıldırım bu pozisyonda, tehlikeli  hareketten, endirekt serbest vuruş kararı verip, atışı da kale alanı çizgisi üzerinden yaptırmalı ve bariz gol şansını engellediği için Hakan Balta’ya da kırmızı kart göstermeliydi. Ama oyunu köşe vuruşu ile devam ettiren Bülent Yıldırım, örneğine ender rastlanacak bu hareket için hakem camiasına da ders nitelikli bir karar verebilirdi. Ancak bu fırsatı kullanamadığı gibi oyunun gidişatına ve sonucuna da doğrudan etki etmiş oldu. Yalnız, bir sorum da MHK’ya: İki gün önce yapılan hakem seminerinde atletik testler sırasında koşamayan, bu nedenle de UEFA’dan bu sezon maç alamayacak olan bir hakemin psikolojik durumunu düşünmeden, böyle bir maça atamak nasıl bir yöneticilik özelliği? 
Serdar Tatlı


http://www.youtube.com/watch?v=wLBLfUi63_Q 
* Maçın daha ilk dakikalarında verilmeyen Hakan Balta'ya verilmeyen kırmızı kart ve çift vuruş kader anıydı.10 kişi kalmış G.Saray bu maçı kazanabilirmiydi ?
Maç berabere bitebilirdi.+2 haksız kazanç.


26.HAFTA
G.Saray - Kayserispor : 1-0

* Özgür Yankaya Kayserisporlu oyunculara gösterdiği kart cömertliğini gs'li futbolculara göstermedi.Engin 80.dakikada ikinci sarı karttan kırmızı kart görmeliydi.Görmediği yetmemiş gibi bir de itiraz ediyor.
Öncesinde Kayserispor atağında da kart görmedi,atak kesildi.80’inci dakikada, daha önceden sarı kartı olan Engin rakibine tekrar çok açık bir şekilde sarı kartlık hareket yaptı. Sadece serbest vuruş kararı çıktı. 
Serdar Tatlı

* gs'nin iptal edilen golü doğru.Elmander Navarro'ya faul yaptı.

* Melo daha maçın başında direk Abdullah'a çok sert girdi.Sarı kart ama vermedi.42.dakikada ise sarı kart gördü.Sarı kart gösterilmiş olsa 2.ci 
hareketinde kırmızı kart görecekti.
* Çakma İmparatore'nin hakemleri fırçalaması,baskı altına alması artık klasikleşti.
*Elmander Zurab mücadelesinde Elmander kendini atıyor kırmızı kart aldırmak için hakemin devam kararı doğru ama Elmander'e aldatmadan sarı kart vermedi.

27.HAFTA
Mersin İ.Y.- G.Saray  : 1-3

G.Saray ''Tolga Özkalfa kararı ile 3 puanı almıştır.
Barış Ataş 2 ucuz sarı kart ile 57.dakikada atıldı,MİY 10 kişi kaldı.
Necati büyük sahtekarlıkla penaltı aldı.


Spor Toto Süper Lig'in 27. haftasında Galatasaray'ı konuk eden Mersin İdman Yurdu, sahadan 3-1'lik mağlubiyetle ayrıldı. Maç sonrasında  Mersin İdman Yurdu temsilcisinde hakem Tolga Özkalfa'ya tepki vardı.

İki takımın adil şartlar altında mücadele etmediğini belirten Mersin İdman Yurdu Nurullah Sağlam"Penaltı pozisyonunu görmediğim için bir şey söyleyemem. Ancak İbrahim soyunma odasında kararın yanlış olduğunu söylüyor. Haksızlık yapan hakemlere hakkımızı helal etmiyoruz. 2008-2009 sezonu devre arasında hakemlerin sempati ve alkışı hak ettiklerini söylemiştim ancak bu sıkıntılı dönemde iyi işler yapmıyorlar. Şimdi futbolun aktörleri içindeki en kötü taraf hakemler. Çok yorum yapmak da istemiyorum; ancak canımızı yakıyorlar" dedi. 

Özkalfa hakkında sözlerini sertleştirerek yorumlarına devam eden tecrübeli teknik adam, "Rakibin 90 dakika aynı tempoda mücadele edemeyeceğini biliyorduk. Tolga hoca rakibin imdadına yetişmeseydi, ne olurdu bilemem. Ancak bir kişi eksik kaldığımız dönemde bile rakipten iyiydik. Ancak hakem imdada yetişti" diye konuştu. 

Penaltı pozisyonu ile ilgili konuşan Necati Ateş; “Hocanın takdiri ama zaten bir darbe aldım. Artık yorum yapmanın bir anlamı yok geride kaldı. Bir defans oyuncusu topa öyle girmemeliydi. Ben takımım ve kendim adına elimden geleni yaptım. Yorum yapmak artık karışıklık yaratır. ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe düşmanı gs'li Selçuk Dereli bile bunları yazmak zorunda kalmış ;

Penaltı ve kırmızı yanlıştı

Sarı-kırmızılı oyuncular, Elmander sakatlanıp çıkana kadarki bölümde daha verimli oynadılar. Sonrasında ise maçın kaderini belirleyen adam Tolga Özkalfa oldu. MİY'nun sahada en iyi mücadele eden oyuncusu Barış’ı bana göre hatalı bir kartla oyundan ihraç etti. Çünkü Barış’a göstermiş olduğu ilk sarı kartın uzaktan yakından kartla bir alakası yoktu. İkinci sarı kart bile tartışılabilirdi.
Maçın genelinde avantaj yorumlarında da ciddi hatalar yapan Özkalfa, kaldığı yerden kötü yönetimine bu maçta da devam etti. Tolga Özkalfa sadece kartları ile oyuncular üzerinde otorite kurmaya çalışıyor. Halbuki sadece kartla otorite kurmaya çalışmak doğru bir tercih değil.
Oyunun son bölümlerinde G.Saray lehine çaldığı penaltıda da hatalıydı. Penaltıyı Özkalfa çalmadı,Necati Ateş aldı. Çünkü rakibinin ayağını gören Necati, kendi ayağını Mersinli oyuncuya takarak penaltıyı takımına kazandırdı. Hakem bu hatasıyla maçın sonucuna tesir eden bir başka karara daha imza atmış oldu. 

Selçuk Dereli
 Barış’a göstermiş olduğu kartlarda çok cömertti.Özellikle ilk kart çok gereksizdi.
Maçın tartışılacak bir başka pozisyonu 81’inci dakikada Mersin ceza alanında yaşandı. Necati ile Ben Yahia karşılıklı topa ayaklarını uzattıkları an Necati abartılı bir şekilde kendini yere attıHakemin, pozisyona çok yakın olmasına rağmen,duraksayıp penaltı kararı vermesi, açık söylemek gerekirse biraz endişe ve kuşku uyandırdı. Sonuçta, dedik ya hakem Mersin aleyhine vermiş oldu.
Serdar Tatlı


Ömer Üründül'ü bile çıldırtmış Tolga Özkalfa;
... Barış'ın gördüğü kırmızı karttan sonra Galatasaray'da hareketlenme görülmedi. Bunun sonucunuda da beraberlik golünü yediler. Artık iş çok zora girmişti. Ama bedava bir penaltı her şeyi sütliman yaptı. Dün gece Mersin'de büyük bir hakem skandalı yaşandı. Tolga Özkalfa işi iyi bilmesine rağmen büyük çoğunlukla büyük takımları kollayan yönetimler sergiler.Bunun en son örneği Beşiktaş- Gaziantepspor maçıydı. Dün geceki maçta da büyük bir skandala imza attı. Barış'a gösterdiği iki sarı kart da çok ağırdı. Verdiği penaltı ise tam bir yaratmaydı. Tabii ki bu çok büyük yanlışlıklar, büyük takım lehine olduğu için Tolga Özkalfa arka arkaya maç almaya devam edecek. 
Yazıklar olsun!.

Ömer Üründül
Özkalfa, maçın sonucuna direkt etki eden hatayı 82. dakikada çaldığı penaltıyla yaptı. Necati Ateş ile Ben Yahya arasındaki mücadelede Necati, sağ ayağını direkt Ben Yahya'nın sabit ayağına doğru atarak rakibinin yerdeki ayağını çekti.. Burada Necati'nin aleyhine bir faul çalınmalıydı. Ayrıca golcü oyuncu hakemi aldatmaya yönelik hareketinden sarı kart görmeliydi. Ancak Özkalfa, Galatasaray lehine penaltıya hükmetti. Şunu belirtmek isterim. Tolga Özkalfa bu penaltıyı, inandığı için verdi. Yani hata yaptı.
Ali Aydın


gs amigo yazarı Tanburacı bile içine sindirememiş ; 
Galatasaray için çok zor geçmeye namzet ikinci yarıya Terim aynen başladı ama hakem Özkahya oyuna müdahale etti! Ben gerçekten bu tip kırmızı kartlardan sıkıldım ve usandım... Mersinli Barış Ataş'ın gördüğü iki kart da eyyam! Adamın ilkinde rakibe teması yok, ikincisi faul ama karta gerek yok...Bu gösterilen kartların büyük takımlarımıza puan kazandırmaktan başka hiçbir faydası yok... Büyüklerin kendini kandırmasına ve Anadolu takımlarımızın da kendini yırtmasından başka bir şey değil...Maç 53. dakikada Barış atılınca dengeye geldi ama 10 kişilik Mersin 76'da beraberliği yakaladı ve maç son 15 dakikada zevklendi...Bu zevki yine hakem Özkahya bozdu ve Necati'nin bile "Nasıl yedirdim" dediği penaltıyı Selçuk gol yaptı... Şimdi Galatasaray mı kazandı, Mersin mi kaybetti siz karar verin? Merak ediyorum acaba ne zaman bu ülkede, böylesi eyyamlara bir son verilecek? Acaba hangi hoca veya oyuncu bu kararlara sevinmeyip maç içinde itiraz edecek! Çünkü bu kararların hatalı olduğunu bir tek hakemler bilmiyor... O pozisyonda Çemişkezek'den Abdurrahman düşse acaba penaltıyı çalar mıydın Özkahya?
Osman Tanburacı

* Bir ''Hakem Kararı İle'' kazanılmış maç daha.Hadi gene iyimser olalım.
Maç berabere bitti diyelim.Gene +2 haksız kazanılmış puan var.

Süper Ligin penaltı kralı !!!!

Spor Toto Süper Lig'in 27. haftasında Mersin İdman Yurdu'nu deplasmanda 3-1 ile geçen Galatasaray ikinci golüne penaltıdan imza atarken ligin en çok penaltı golü kaydeden takımı olmayı da başardı.

Süper Lig'de bu sezon oynadığı 27 maçta 7 kez penaltı kullanan Galatasaray bu atışların hepsini gole çevirdi. Galatasaray böylece ligin en çok penaltı golü atan takımı oldu.

Galatasaray 7 penaltı ile ligin en çok penaltı atışı kullanan 3 takımından biri olurken 7 penaltı golün 3 tanesini Felipe Melo, 2 tanesini Milan Baros, 2 tanesini Selçuk İnan kaydetti.
28.HAFTA
G.Saray - Beşiktaş  : 3-2
*Maçın 20.ci dakikasında 10.cu dakikadan topsuz alanda arkadan Almeida'ya yaptığı hareketten sarı kartı olan Semih Simao'yu taça atıyor,topla alakası olmadan direk adama gayri nizami engelleme yapıyor net sarı kart ve ikinci sarı kart görmesi gerekirken görmüyor.
Maalesef bu görüntünün videosunu bulamadım.
*G.Saray'ın attığı 2.gol de Melo geriden çıkmış olsa da topun atıldığı noktadaki oyuncu aktif alanda ve hareketli.Marcus Merk'te bu golün ofsayt olduğunu söyledi.
90+1'de Elmander'in attığı 3.golde çok açık bir şekilde Baros Sidney'in üstüne çıkarak topa yükselmesini engelliyor.Faulden atılan bir gol.
Yayıncı kuruluş yorumcusu Marcus Merk'te bu golün faul olduğunu söyledi.
Eboue'nin rakibe arkadan kafa atmasına sarı kart yok
Emre Çolak Sivok'a takıp kendini atıyor,penaltı bekliyor.Devam doğru ama Emre Çolak'a hani sarı kart ?
Almeida'ya çıkan tartışmalı ofsayt kararı.Maç 0-0 ve maçın başları daha.
* 3 dakika uzatma verildi.1,5 dakika sonra bitti.
*İlk yarıdaki Beşiktaş - G.Saray maçında da normal hava topu mücadelesinden seken topta Almeida'nın attığı gol faul gerekçesiyle Cüneyt Çakır tarafından sayılmamıştı.

*Hakem eskileri nasılsa Fırat Aydınus'un mükemmel maç yönettiğini söylediler.

* Bir hakem kararı ile kazanılmış maç daha.Normal sonuç beraberlikti.
+2 haksız kazanç var.
29.HAFTA
Sivasspor - G.Saray :0-4
Dk.5.Ujfalusi Eneramo'yu çekip savuruyor,Eneramo yerde.Penaltı  ve Kırmızı kart olması lazım ama Halis görmüyor (!) bile.
İkinci yarıda maç 0-1 iken Hakan Balta'nın Pedriel'e arkadan yüklenerek indirmesi penaltıydı.
*Görüntülerde olmayan 45.dakikada gene Ujfalusi'nin Eneramo'yu düşürmesine
verilmeyen penaltı var.
*Görüntülerde olmayan 89.dk.da Aydın Yılmaz'ın kırmızı kartı da verilmedi.
Direk tabanla rakibin kaval kemiğine  giriyor.Sarı kartı vardı,direk kırmızı görecekken bırak kırmızıyı sarı bile görmedi,rakibi Rajnoch sarı kart gördü.Komedi.
* Gene gösterilmeyen Elmander ve Necati'nin sarı kartları.Elmander'in Uğur'a girişi,Necati kayarak kartlık müdahalesi görülmüyor (!)
* Riera'nın Pedriel'e dirseğine verilmeyen kırmızı kart var.Sarı ile geçiştirdi.
* En önemlisi daha geçen hafta Eskişehir de Fenerbahçe'yi katleden Halis'in bu hafta ödül (!) olarak bu maç verilmesi tam bir skandal ve işin rengini (!) belli eden durumdur.

Karşılaşmanın FIFA kokartlı hakemi Halis Özkayha, kendisi adına sezonun en kötü maçını yönetti.
Bunda çok kötü saha zemini ve hava şartlarının da etkisi olduğunu düşünüyorum. Özkahya, her şeyden önce adilane ve cesaretli kararlar veremedi. Aslına bakarsanız, uyguladığı kararlarla değil vermediği ya da veremediği kararlarla oyunun sonucuna tesir etti. 5. dakikada kırılma anında belirttiğimiz pozisyonda net penaltı ve kırmızı kart dememizin nedeni benzer pozisyonda 33'te Rajnoch'un Necati'ye aynı faulü söz konusu. Ona faul çalan Özkahya, aynı pozisyonda devam dememeliydi. 
 90+2'de Uğur, Elmander'e pozisyon gereği dokunuyor. Bu pozisyonda Uğur sarı kart görüyor ise ki gördü. 80. dakikada sarı kartı bulunan G.Saraylı Aydın, 90'da Rajnoch'un direkt kaval kemiğine basıyor. Bu başlı başına net bir kırmızı karttır. En azından sarı kartı gerektirirdi. Galatasaraylı oyuncu, ikinci sarı karttan kırmızı görmeliydi. Masabakanın hakemi Özkahya gibi yardımcıları Baki Tuncay Akın ve Selçuk Kaya da özellikle faul pozisyonlarında son derece başarısızdılar.
Kırılma noktası
Ujfalusi oyunda kalınca...
Dakika 5. Galatasaray cezaalanı içine yapılan ortada topla buluşacak olan Eneramo, Ujfalusi tarafından belinden tutulup yere indirildi. Bu pozisyonda net bir penaltı verilip, bariz gol şansını engellemekten dolayı deneyimli futbolcu da oyun dışı kalmalıydı.
Ali Aydın - Zaman

Fenerbahçe düşmanı ,gs'li Selçuk Dereli rengini belli etmiş ;

PENALTIYI VERMEDİ

Zeminin sürülmüş tarladan farkı yoktu. Top kontrolünün ve paslaşmanın bile çok zor olduğu sahada sakatlık yaşanmaması oyuncuların şansıydı. Hakem Halis Özkahya'nın önemli hataları vardı.
Kaleci Senecky’nin, Elmander’e yapmış olduğu müdahale net penaltıydı. Ancak Özkahya ‘Devam’ dedi.Çünkü bu pozisyonda topa müdahale yoktu. Direkt olarak oyuncuya yapılmış hareketti. Eneramo-Ujfalusi mücadelelerinde devam kararı doğruydu. Eneramo bu tip pozisyonlarda kendini çok çabuk yere bırakıyor.
Sarı-kırmızılı takımdan Aydın’ın sarı kartı varken, Rajnoch’a yapmış olduğu hareket en az bir sarı kart daha olmalıydı. Dolayısıyla hakemin, Aydın’ı oyundan ihraç etmesi gerekirdi. Yardımcı hakemler ofsayt pozisyonlarında ve önlerindeki faul yorumlarında hata yapmadılar.
Selçuk Dereli
Gelelim hakem Halis Özkahya'ya... Kartlarını çok yerinde kullandı. Özellikle hava toplarında Melo ve Riera'ya verdiği sarı kartlar doğru. İkinci yarıda Eboue'ye yapılan harekette birçok kişi kırmızı kart beklerken hakemin kararı bence yine doğruydu. Tek tartışılacak pozisyon ilk yarıda bir yan topta Ujfalusi'nin Eneramo'ya sarılması ve ceza alanı içinde yere inmeleriydi. Bence penaltıydı. 
Ahmet Çakar

* Maçın 5.ci dakikasındaki - Kırılma anı - penaltı ve kırmızı kart verilmiş olsa maçı  G.Saray asla kazanamazdı.Beraberlik diyelim,gene +2 puan haksız kazanç var.

SONUÇ :
* 29.Haftalık ayrıntılı değerlendirme yukarıda.Her maçtan mutlaka bir şeyler çıkarabiliriz.Ancak biz ''EN NET HAKEM HATALARINI (!) ''aldık.
En iyimser ''HAKSIZ KAZANÇ PUANLARINI'' çıkardım.

* 6.Hafta G.Saray - Bursaspor 2-1
+2 puan
* 10 Hafta G.Saray - MİY : 0-0 
+ 1 puan.
* 11.Hafta Beşiktaş - G.Saray : 0-0
+ 1 puan
* 12.Hafta G.Saray - Sivasspor : 2-1
+2 puan
* 17.Hafta G.Saray - Manisaspor : 1-0
+ 2 puan.
* 21.Hafta Eskişehirspor - G.Saray : 0-0
+ 1 puan.
* 24.Hafta G.Saray - MP Antalyaspor : 1-1
+ 1 puan.
* 25.Hafta Gaziantepspor - G.Saray 1-2
+2 puan.
* 27.Hafta Mersin İ.Y. - G.Saray : 1-3
+ 2 puan.
* 28.Hafta G.Saray - Beşiktaş : 3-2
+2 puan
* 29.Hafta
+ 2 puan.

TOPLAM 18 HAKEM HATASI PARDON KIYAĞI İLE KAZANDIKLARI PUANLAR VAR.
 Bir de FENERBAHÇE'nin aynı şekilde kaybetti(rildi)ği puanları
düşünün ve 9 PUAN FARKIN SIRRI(!)NI görün.30.HAFTA
G.Saray - Gençlerbirliği : 2-0


* 16.dakikada Necati'yi Kulusiç'in düşürmesinde Kulusiç'e kırmızı kart beklediler ama boşuna.Kulusiç'in sağında ve solunda iki oyuncu vardı,bariz gol şansı yoktu.Sarı kart doğru.
* 20'li dakikalardı,Melo kendisine faul yapıldı ve verilmedi diye bir hışımla
Tum'a giriyor,Tum kendini sakınmasa gitti.Yeni kurallara göre bu sarı kart.
Cüneyt Çakır Fenerbahçe - Trabzonspor maçında dokunmadığı halde girişten
Aykut'a kırmızı kart vermişti,herkes bilmeden yanlış karar demişti ama Ulenberg Cüneyt Çakır'ı tebrik etmişti.Aynı şekilde bu pozisyonda sarı kart.
Bakın burada Melo ile G.Birliği oyuncusu ikili mücadelede.Bir şey yok ama Melo faul istiyor,verilmeyince sinirleniyor.Sonra Tum'a rövanş faulü yapmaya gidiyor.
Bir de hakeme posta koyuyor.
*40.dakikada Eboue'nin sarı kart gördüğü harekette Eboue oyuncuya arkadan çift dalarak makasa alıyor.Allah korusun oyuncunun ayağı kırılabilirdi.Bu pozisyonda kırmızı kart çıkmalıydı.
Ne yazık ki TRT geniş özetlerinde bu pozisyon yok (!)
* Ve kritik hata.2.gol öncesi Hüseyin Göcek pozisyonu göremediği halde seyircinin etkisi ile olmayan faulü çalıyor ve frikikten maçı bitiren 2.gol geliyor.
 Pozisyonda Eboue rakibi engellemek için ayağını koyuyor (Bunu TRT SPOR Futbol Ateşi programında Bünyamin Gezer çok güzel anlattı) ve G.Birliği oyuncusu Ergün ile birlikte düşüyorlar.Hiç bir şey yok.

31.HAFTA
Fenerbahçe - G.Saray : 2-2
Hakem Bülent Yıldırım tam beklediğimiz gibi maç yönetti.
-Daha 4.cü dakikada Mehmet Topuz - Melo elektriklenmesinde Melo'nun topsuz kasti hareketine kırmızı kartını çıkaramadı.Sarı bile çıkarmadı.
Karışılıklı uyarı ile geçiştirerek baştan taviz vermiş oldu.Orada Topuz sarı,Melo kırmızı kart görmeliydi.
- Attığımız 1.gol temiz hiç bir şey yok.Ama Fenerbahçe düşmanı Selçuk Dereli faul var Sow'un ayağı tehlikeli kalktı diyor.Serdar Tatlı da ona katılmış.
TRT SPOR Futbol Ateşi programında Bünyamin Gezer uzun uzun göstererek golün nizami olduğunu Semih'in geç kaldığını gösterdi.
Sow topa vurmuş Semih ancak kafasını uzatıyor bakın.
Ali Aydın çok  doğru yorumlamış  ;
 ''Fenerbahçe'nin ilk golünde Sow'un ayağı havada topla buluştuğu anda Semih, daha yeni hareketlenmişti. Yani gol kararı doğruydu''

- Asıl pozisyon 20.ci dakikada soldan Stoch'un yaptığı ortada Gökhan kafa ile Sow'a indiriyor Muslera zamanlama hatası yaparak alttan Sow'a daldı ve düşürdü.Açık penaltıydı ama veremedi ve Fenerbahçe aleyhine faul çaldı.Çok garip bir karardı.
Bu görüntüler yayıncı kuruluş Lig TV özetlerinde yoktu.
- Emre 2.sarı karttan atılabilirdi.O da 90+1'de.
Atsın bir şey dediğimiz yok.Gördüğünü çalsın,eyyam yapmasın.
''Önceden sarı kartı bulunan Emre'nin 53'te Semih'e yaptığı faul, topun konumu ve hücum bölgesi dikkate alındığında ikinci sarıyı gerektirmezdi''
Ali Aydın
- Stoch - Semih mücadelesinde Semih önce itirek pozisyonunu bozuyor,ayakları takılıyor birlikte yere düşüyorlar.Semih hareketi faul ama hadi penaltı kararı ağır olur diyelim,faulü Stoch yaptı diye aleyhimize verdi.
- 76.cı dakikada Baros'un Gökhan'a yaptığı faul doğru.Sarı kart eksik.
gs'li oyuncuların aşırı itirazlarını ise anlamak mümkün değildi.

Elmander bu itirazlardan yardımcının uyarısı ile sarı kart  gördü.Görüntülerden ''fuck'' dediği anlaşılıyor.fuck'a sarı kart,Hastir çeken Caner'e 3 maç.MHK adaleti bu.Ha aşil tendonuna kasti tekme atıp 3 maç ceza alan Elmander'in ilk FB maçında oynayabilmesi için 1 maça indirenlerde 
''2000 Ruhu (!)''nun yeni lojistik destekçileriydi.
''76'da Elmander'in sarı kart gördüğü pozisyonda Baros, topa müdahale etmesine rağmen top oyunda kalıyor. Ve Baros, kontrolsüz bir şekilde rakibi ile çarpışıyor. Doğru bir fauldü. O kadar fazla itiraz gereksizdi'' 
Ali Aydın
*gs'nin 2.golünde Elmander'in Serdar'a şarjı normal mi tartışılır.Aynı hareketi Beşiktaş maçında 2.golde Baros yapmıştı.
* Semih sarı kart göstermedi.Ceza sınırındaydı.
 NOT : 
Yayıncı kuruluş özetlerde bir çok pozisyonu koymuyor bilinçli bir şekilde. 32.HAFTA
G.Saray - Trabzonspor  : 1-1
G.Saray bir kez daha ''Hakem Kararı İle'' puan kazanmıştır.Haram puanlarına +1 daha eklemiştir Cüneyt Çakır sayesinde.


* 10.cu dakikada Zokora'nın gördüğü sarı kart doğru.

Sarı kartı olan Emre Çolak’ın, ilk yarının sonlarında Alanzinho’ya, ikinci yarının başlarında ise Volkan’a yaptığı hareketlere görmezden gelip 2.sarı kart ve kırmızı kartını çıkaramadı.
* Melo'nun hakeme protesto alkışına sarı kart gösteremedi.
* Baros'un kendini attığı pozisyonlar
1-Maçın başlarında,oyuncuya takip atıyor.Son adam faulü ve kırmızı kart aldıracak.
Aldatmadan sarı kart yok.
2-Kaleciye takıp hooop parende.Hani sarı kart Cüneyt efendi ?
3-Giray'ı çekip kendisi de düşüyor,penaltı almak istiyor.Penaltı yok,sarı kart'ta yok .
Eboue maçın başında Olcan'a faul yapıyor.Sarı kart görmüyor.Bu pozisyon yok görüntülerde.
Akabinde 15.dakikada bir kez daha ikisi arasında elektriklenme.Olcan ile  Eboue Sarı kart görüyor ama Eboue sarı kart  gördükten sonra çılgın gibi  Cüneyt Çakır'ı kolundan tutup,çekerek aşırı,abartılı itirazlar ama 2.sarı kart yok.
Otoritesini sarsıyor kolundan çekerek ama Cüneyt oralı değil.
Trabzonspor'un attığı gol temiz.Ofsayt yok.
Gene bir Trabzonspor atağında çalınan Ofsayt ama tartışmalı.Görüldüğü gibi Semih'in kolu daha geride.
Halil'in şutunda Eboue'den dönen topta penaltı beklediler ama devam kararı doğru.
Veeeeee gelelim KADER ANINA :
Sabri'nin ortasında top Alanzinho'nun ayağından sekip koluna çarpıyor.Yakın mesafe hem de.
Cüneyt Çakır büyük ihtimalle ayaktan sekmeyi göremedi,direk kola çarptı gibi gördü diyelim iyimser olarak ama bu fahiş hatası G.Saray'ın Haksız +1 puan daha almasına mal oldu.
Bu uydurulan penaltı ile 8/8 yaptılar ve haram puanlara devam ettiler.


''Maçın hemen başında Eboue’nin, Olcan’a yaptığı harekette  sarı kart vermesi gerekirken bunu atlayan Çakır, sonrasında basit pozisyonlarda kartını kullandı. Bunlardan birinde Olcan ve Eboue’ye basit kart gösteren Çakır kendisini kolundan tutup çeviren Eboue’yi ikinci sarı kartı gösterip oyundan ihrac edemedi. Bir hakem penaltıda hata yapabilir, faulde hata yapabilir. Ancak bir hakem otoritesini bu şekilde sarsan bir oyuncuyu atamazsa onun hakemliği sorgulanır.

Yine maç içinde Emre Çolak’ın sarı kartı varken umut veren bir atağa kalkan Volkan Şen'i tutarak çekmesine bir faul bile çalmadı. Burada faulü verip Çolak’ı da oyundan ihraç etmesi gerekirdi. 
 Sabri’nin şutunda top ayağından sekerek eline gelen Alanzinho’nun pozisyonuna penaltı kararı verdi. İlk hakemliğe başlayanlara söylenen şey şudur; “Bir oyuncunun herhangi bir yerinden sekip eline gelen topta ihlal olmaz.”
Selçuk Dereli
 ''Olcan, Eboue’nin tendonlarına doğru sert bir harekette bulundu. Canı yanan Eboue, önce Olcan ile itişerek tartıştı. Sonrasında sarı kart görünce Cüneyt Çakır’ı omzundan tutup çekerek, “Neden bana kart gösterdin” dercesine adeta hesap sordu. Sarı kartı olan Emre Çolak’ın, ilk yarının sonlarında Alanzinho’ya, ikinci yarının başlarında ise Volkan’a yaptığı hareketler görmezden gelindi. Eboue de, Emre Çolak da kırmızı görmeliydi. Melo’nun, bir karar sonrasında, uzun süreli protesto amaçlı alkışına da sarı göstermemesi Cüneyt Çakır’ın otorite zaafiyetinden kaynaklandı''
Serdar Tatlı

33.HAFTA
G.Saray - Orduspor : 2-0
* Tolga Özkalfa'ya gerek bırakmadan zaten maç öncesi Culio ve Stancu oynamaması olayı ile,maçın daha 8.ci dakikasında uzaktan şut ile yedikleri komik gol ve devre arasında en iyi oyuncuları Kaptan Gosso'yu çıkararak
zaten Orduspor peşinen yenilmişti.

* 25.dakika ibretlik bir gs klasiği.
Necati ,Ali Çamdalı'nın hiç bir müdahalesi olmamasına rağmen arkadan magnumla vurulmuş gibi kendisini yere atıyor penaltı almak için ama hani sarı kart aldatmadan ?
 Fatih Terim ise bu pozisyon için 4.cü hakemi dövmekten beter ediyor.
Hep aynı görüntüler.Bir ''gs emek hırsızlığı klasiği''
* Selçuk İnan Bruno'ya yaptığı hareketten sarı kart görmüyor.Serbest tabii.
* Görüntülerde yok.42.dakikada Bruno'nun penaltı beklediği pozisyon tartışmalı.
* 75.dakikada Necati'nin kafa ile attığı gol ofsayt.Doğru karar.


34.HAFTA
Manisaspor - G.Saray : 0-4


* Suat ARSLANboğa ve ismini taşıyamayan Yiğit İncedemir birlikte işi 
bitirdiler (!).
 Yiğit (!) denilen gs'ye bir türlü transfer olamayan (!) eleman 5 dakikada kasıtlı 2 sarı kart ve kırmızı kart ile 39.cu dakikada 10 kişi bırakıyor takımını.
 Yiğit * Maç 0-0.Eeeee kilidi açmak lazım.47.dakikada auta giden Aydın Hoooo kendini atıyor ve dürt penaltı.1-0.İş bitti.Bu kadar basit.
Maçtan önce ve maç sırasında bunların olacağını Twitter'da yüzlerce kişi yazdı.
Hepsi müneccim (!) miydi acaba ? Artık kimseye sürpriz (!) gelmiyor mu ? 
* Hala yetmiyor.Necati ,Akaminko'nun sabit ayağına her zamanki gibi takıp hoop atıyor kendini ve dürt 2.penaltı.Kepazelik,Rezillik diz boyu.
Penaltıyı da hiç utanmadan küme düşmüş bir takıma küfür,hakaret eder gibi Muslera'ya attırıyorlar.Etik,ahlak düşkünleri,adaletin bekçileri bunlar.Yersen.
* Maç 1-0 iken Manisa'nın penaltısı ise verilmiyor.Semih Ahmet İlhan Özek'i itiyor resmen ama devam.
Semih sol kolu ile Ahmet'in sağ kolunu çekiyor.
 Suat Arslanboğa’nın ikinci yarıda ceza alanlarında meydana gelen kritik pozisyonlarda Necati’ye yapılan harekete verdiği penaltı yerinde ve isabetliydi. Ancak Aydın’ın hareketine verdiği penaltı kararı ise ağır oldu. Çünkü Manisasporlu oyuncunun Aydın’a herhangi bir teması bulunmadı. Çok yakın mesafede olan Aydın da yerde kalınca, Arslanboğa tercihini penaltıdan yana kullandı ama aut kararı vermesi daha doğru olurdu.
Serdar Tatlı

PENALTI VE RAKİPLERİN KIRMIZI KARTI RAPORU
2.Hafta gs - Samsun 3-1 Penaltı / Gol / Dk.73 Ahmet Şahin Kırmızı Kart
3.Hafta Karabük - gs 1-1 Penaltı / Gol
5.Hafta Ankaragücü - gs 0-3 Penaltı / Gol 
12.Hafta gs - Sivas 2-1 Penaltı / Gol
15.Hafta Ts - gs 0-3  Dk.55 Zokora Kırmızı kart
17.Hafta gs - Manisa 1-0 Dk.69 Yiğit İncedemir Kırmızı Kart 
18.Hafta gs - İBB 4-1 Dk.42 Webo Kırmızı Kart
20.Hafta gs - Karabük 5-1 Penaltı /Gol / Dk.45 Mabiala Kırmızı Kart
24.Hafta gs - MP Antalya 1-1 Penaltı /Gol Dk.89 İbrahim Dağaşan Kırmızı Kart
27.Hafta MİY - gs 1-3 Penaltı / Gol Dk.57 Barış Kırmızı Kart
32.Hafta gs - Ts 1-1 Penaltı / Gol
34.Hafta Manisa - gs 0-4 2 Penaltı / 2 Gol Dk.39 Yiğit İncedemir Kırmızı Kart

* 10/10 Penaltı ve 8 maçta rakip 10 kişi. 
SONUÇ :
* 34.Haftalık ayrıntılı değerlendirme yukarıda.Her maçtan mutlaka bir şeyler çıkarabiliriz.Ancak biz ''EN NET HAKEM HATALARINI (!) ''aldık.
En iyimser ''HAKSIZ KAZANÇ PUANLARINI'' çıkardım.

* 6.Hafta G.Saray - Bursaspor 2-1
+2 puan
* 10 Hafta G.Saray - MİY : 0-0 
+ 1 puan.
* 11.Hafta Beşiktaş - G.Saray : 0-0
+ 1 puan
* 12.Hafta G.Saray - Sivasspor : 2-1
+2 puan
* 17.Hafta G.Saray - Manisaspor : 1-0
+ 2 puan.
* 21.Hafta Eskişehirspor - G.Saray : 0-0
+ 1 puan.
* 24.Hafta G.Saray - MP Antalyaspor : 1-1
+ 1 puan.
* 25.Hafta Gaziantepspor - G.Saray 1-2
+2 puan.
* 27.Hafta Mersin İ.Y. - G.Saray : 1-3
+ 2 puan.
* 28.Hafta G.Saray - Beşiktaş : 3-2
+2 puan
* 29.Hafta
+ 2 puan.
* 32.Hafta G.Saray - Trabzon 1-1
+ 1 puan.
*34.Hafta Manisa - G.Saray 0-4
Hiç böyle bu maçı nasıl olsa kazanırlardı demeyelim.Lojistik destek olmasa görürdük.Daha önce bu tip maçları almadım.Nasıl olsa kazanırlardı diye ama bunu alıyorum.Berabere bitebilirdi.
+2

TOPLAM 21 HAKEM HATASI PARDON KIYAĞI İLE KAZANDIKLARI PUANLAR VAR.
 Bir de FENERBAHÇE'nin aynı şekilde kaybetti(rildi)ği puanları
düşünün ve PUAN FARKININ SIRRI(!)NI görün.


Hadi biz Subjektif davrandık diyelim.21 puanın yarısını da atalım.
10 PUAN ekstra kazançları var.10 puanı çıkarın ve Puan Durumunu yeniden yapın bakalım.


ŞAMPİYONLUK PLAY OFF'U 1.HAFTA
Beşiktaş - G.Saray : 0-2
Beşiktaş - Galatasaray maçının yıldızı : Hüseyin GÖÇEK
Uzun uzadıya anlatmaya gerek yok.G.Saray bir kez daha ''HAKEM KARARI'' ile bu kez 'gs'li Hakem Hüseyin Göcek'' ile kazanmıştır.
26.cı dakikadaki açık ofsayt golü Yardımcı Baki Tuncay Akkın ile birlikte vermişlerdir.


Sarı-kırmızılı takımın bulmuş olduğu ilk golde yardımcı hakem Baki Tuncay Akkın, Melo’nun çok açık ofsayt olan pozisyonunda bayrağı kaldırmayarak maçın sonucunu etkileyen çok büyük bir hata yaptı.
Lig TV’nin piero aleti Melo’nun 34 cm. ofsaytta olduğunu belirledi.
Selçuk Dereli

Tahrik etti!

Galatasaraylı Felipe Melo'nun ofsayttan attığı golü veren Hüseyin Göçek bu tür maçları kaldıramadığını bir kez daha gösterdi. Yardımcılarıyla uyum sağlayamadı, üst üste verdiği yanlış kararlarla, futbolcuları ve taraftarları adeta tahrik etti...
 26. dakikada, Elmander topa kafayla vurduğu an, Melo bütün Beşiktaşlı oyuncuların önünde ofsayt  pozisyonundaydı. Top Rüştü’den sekip Melo’nun önüne düştü. Bu oyuncunun vuruşu sonrası gelen golün iptal edilmesi gerekirdi. Her ne kadar Sivok’un eli Melo ile aynı hizada görülse bile, eller ve kolların ofsayt pozisyonunda dikkate alınmadığını söyleyelim... 
Serdar Tatlı

İlk gol açık ofsayt

Hep söyledik; play-off'ların hakem hatasına tahammülü yok. Dün gece çok önemli bir hakem hatası vardı. Beşiktaş'ın yediği ilk gol kesinlikle, çok açık bir ofsayt. Riera ortaladıktan sonra Elmander kafayı vurduğu anda Melo ofsayttaydı. Top kaleci Rüştü'den döndü ve Melo tamamlayıp gol yaptı. Bu tür maçlarda ne hakem ne de yardımcı hakemler ciddi hatalar yapmamalı çünkü telafisi imkansız.
Ahmet Çakar

ŞAMPİYONLUK PLAY OFF'U 2.HAFTA
G.Saray - Fenerbahçe : 1-2
* Hakem Fırat Aydınus iyi maç yönetti diyorlar.Ama nasıl ?
* Baroni - Selçuk mücadelesinde Baroni topa vuruyor ve korner.Selçuk düşünce alışkın oldukları için böyle penaltı kazanmaya hemen kıyameti kopardılar.
Ama doğru karar korner.
* G.Saray'ın kazandığı frikik golünden önce Caner Elmander birlikte ayak koyuyorlar ve Caner önce davranarak topa vuruyor,sonra Elmander'in ayağı geliyor.Sonra Elmander klasik artistik geriye doğru düşüş ile faul ve Caner'e kart aldırmak istiyor.Faulü aldırıyor.Neyse ki sarı kartı haklı olarak vermedi.
Buna rağmen cümbür cemaat Caner'e burada 2.sarı  ve kırmızı kart verilmedi
yaygarası yapılıyor.Ne sarı ve kırmızı kartı,faul bile yok yahu ?
Buradan gol geldi.Maçın kaderini etkileyebilirdi.
Bakın burada Caner önce topa vuruyor.
* Özet görüntülerde maalesef bulamadığım bir sürü karar var.
Hemen maöın başında Melo ,Alex'e arkadan açık faul yapıyor.Kesin sarı kart ama vermiyor.
1 dakika sonra Melo gene taç çizgisi kenarında yaptığı açık faulden sonra yardımcı hakemin kararına alkışladığı için lütfen sarı kart görüyor.
Caner'in Eboue'ye yaptığı hareket'ten sarı kart gösteriyorsan
Melo'nun Alex'e yaptığına da sarı kartı göstereceksin.
Burada sarı kart gösterseydi,1 dakika sonra alkıştan sarı kart gösterir miydi ?
İkinci yarıda Fenerbahçe ceza alanı içinde Baroni ile yaşadığı elektriklenmeden sonra Baroni'yi itiyor. Bu pozisyonda 2.sarı ve kırmızı kartı görmesi lazımdı ama nerede ? Volkan bu pozisyona itiraz etti ve sarı kart gördü.
Gene attığımız 2.golden sonra gs'li Semih'in Bienvenü'ye yaptığı hareket hiç gösterilmedi bile.Kırmızı kart ama nerede ?

ŞAMPİYONLUK PLAY OFF'U 3.HAFTA
Trabzonspor - G.Saray : 2-4


YATAŞ Maçın ne yorumu olacak.
Penaltı kazanan Trabzonspor futbolcusu Olcan Adın maçtan sonra penaltı değildi diyor şaka gibi.O zaman niye düştün,niye kaleciyi çalımlayıp golü atmayı düşünmedin Olcan efendi ? Burak Yılmaz gibi sen de gs'yi gidebilmek için mesaj mı vermek istiyorsun ? Gördük hemen gs formasını giymişsin bile hadi bakalım.
Burak Yılmaz olayı ise ibretliktir.Bütün 1 hafta boyunca İstanbul'da gs'lilerle aleni flört etti.Neredeyse gs kafilesi ile Trabzon'a gidecekti.Doktor maske ile oynayabilir dediği halde geçen yıl G.Briliği maçında maske ile oynadığı halde ''Oynamak istemiyorum'' dedi ve er meydanından kaçtı.Sezon sonunda gideceği kulübü tahmin etmek zor değil.

ŞAMPİYONLUK PLAY OFF'U 4.HAFTA
G.Saray - Trabzonspor : 0-0

Yaz Kaptan oradan bedava +1 puan daha.
51.ci dakikada Semih çok sık yaptığı nizami olmayan şarj ile Olcan'ı düşürdü.
Açık penaltıydı ama vermedi.Herhalde 4 gün önceki maçta verilen penaltıyı maçtan sonra ''değildi'' diyen Olcan'a ''madem öyle vermiyorum (!)'' demekti.
G.Saray'ın attığı ve geçersiz sayılan gol ofsayt.
Necati gene bedava penaltılara alıştıkları için kendini atıyor,penaltıyla alakası yok,aldatmadan sarı kart  görmeliydi.

Özet görüntülerde olmayan Cech'in Selçuk İnan'a yaptığı hareket ve Ujfalusi'nin 2.sarı karttan kırmızı kart görmesi gereken hareketleri kırmızı kartttı.

59’uncu dakikada Selçuk’a sarı kart gösterdi. Ancak aynı Selçuk ilk yarıda ona benzer hareketi Burak’a yaptığında sadece faulle cezalandırılmıştı.

81'de önceden sarı kart gören Selçuk'un rakibine bir hamlesi var. Rakibe değdi, değmedi. Hiç önemli değil. Aynı pozisyonda Serkan ve Cech sarı kart görmüştü. Özkalfa, Selçuk'a ikinci sarı kartını gösteremedi. 

82'de de kendisini geçen rakibinin kaval kemiğine direkt cepheden faul yapan Ujfalusi de sarı kart görmeliydi.

Her maçta baş provokatör Eboue'yi gene gördük ;

Semih’in ceza alanı içerisinde Olcan’a yapmış olduğu müdahale bir penaltı vuruşunu gerektiriyordu, hakem devam diyerek önemli bir hata yaptı.Mustafa Yumlu-Necati mücadelesinde ve oyunun son bölümlerinde Trabzonspor'luların elle oynadığı düşünülerek yapılan itirazda penaltı yoktu. Galatasaray'ın iptal edilen golünde ise  yardımcı hakemin ofsayt bayrağı doğruydu. Sonuç olarak böylesine kritik hatalar yapan Tolga Özkalfa bu yönetimiyle sınıfta kaldı.
Selçuk Dereli
Karşılaşmanın en ciddi pozisyon yorumlaması da 51’inci dakikada yaşandı. Galatasaray  ceza alanı içerisinde Olcan’ın önündeki topa vurmak isterken Semih’in yakın mesafeden Olcan’ın ayağına gelen darbeyi değerlendirmeyerek penaltı kararı vermemesi belki de ciddi anlamda maçın gidişatını doğrudan etkiledi.
Serdar Tatlı
-Bu arada şu görüntülere bir bakın kenarda teknik direktör mü var yoksa bir kabadayı mı karar verin ; PFDK'ya sevk edilecekmiş.Göreceğiz bakalım.
Edit : Soyunma odası koridorlarında Seni atayanı da seninde ............ diye ana avrat düz gitmiş.3 maç ceza aldı.Şimdi kara kara düşürme ve erteletmek için
tahkim kuruluna baskı yapıyorlar.

ŞAMPİYONLUK PLAY OFF'U 5.HAFTA
G.Saray - Beşiktaş : 2-2
* +1 puan daha bedavadan.Hani gs Şampiyonluğu hak etti diyorlar ya hep.
Nasıl hak etmiş görüyoruz.
2-0 iken ikinci yarı başında Ujfalusi Almeida'yı açık açık iterek düşürüyor.
Net penaltı ama vermedi.

ŞAMPİYONLUK PLAY OFF'U 6.HAFTA
Fenerbahçe - G.Saray : 0-0
Hakemler : Cüneyt Çakır (0),Bahattin Duran (0),Tarık Ongun (0)

* Kurgulanan senaryo gerçekleşti ve Devletin takımı DİNAMOSARAY Şampiyon yapıldı (!).Herkes kına yakabilir artık.
 Şampiyonluk Play Off'unda maç yönetmeyen TFF - MHK'nın şişirilmiş balon Altın çocuğu (!) Cüneyt Çakır kendisine verilen görevi (!) yerine getirdi.
Maçın daha 30.cu saniyesinde Eboue'nin girişine 3 Maymun'u oynayarak yapacaklarını belli etti.
 Muslera topu elinden çıkarmışken Semih'in kapıp attığı nizami golü saymadı.

Kaleciye Karşı Yapılan İhlaller
1. Bir oyuncunun kalecinin ellerinden topu çıkarmasına engel olması ihlaldir.
2. Kaleci topu elinden çıkarırken bir oyuncu eğer topa vurur veya vurmaya çalışırsa, oyuna tehlikeli bir şekilde müdahale ettiğinden dolayı cezalandırılmalıdır.
3. Bir kalecinin hareketini adil olmayan şekilde engelleyerek onu kısıtlamak bir ihlaldir, ,örneğin, köşe vuruşları kullanılırken. Kaynak: www.tff.org.tr

Teknik analiz: Aşağıdaki soruları her bir madde için soralım.

1. Semih kalecinin topu elinden çıkarmasına engel oluyor mu? Hayır.
2. Semih kaleci topu elinden ÇKARIRKEN topa vurarak veya vurmaya çalışarak tehlikeli bir hareket yapıyor mu? Hayır. Muslera topu elinden çıkarırken bir müdahale yok. Esasen Semih'in Muslera'ya hiçbir zaman tehlikeli veya tehlikesiz bir müdahalesi yok. 
3. Bu madde daha çok kornerlerde kalecinin topa yükselmesini almaya yönelik itme, çekme gibi fauller için geçerli.Dolayısıyla, bu pozisyonla ilgili değil.

Esasen hakem seminerlerinde yukarıdaki pozisyonlara ilişkin örnek pozisyonlar verilmekte olup Semih'in pozisyonu ihlal içeren pozisyonlr arasında değildir. Aksine Semih'in pozisyonuna benzer örnekler hakem seminerlerinde nizami gole örnek olarak gösterilmektedir. 

Özet: Semih'in kaleci topu elinden çıkarmasına engel olmamaktadır, çıkarırken topa vurmamaktadır veya vurmaya çalışarak tehlikeli bir hareket yapmamaktadır veya kaleciye adil olmayan bir engelleme yapmamaktadır. Kaleci aceleciliğinden uzağa bakarken topu elinden çıkarmış ve bu sırada arkadan gelen Semih'i görememiştir. Semih de büyük bir şans eseri topu önünde bulmuştur. Semih Kaleci topu elinden çıkardıktan ve hatta top yere ulaştıktan sonra ve sadece topa müdahale etmiştir. Hakem Cuneyt Cakir maalesef nizami olan bir golu iptal etmiştir. Bu hata (!) Şampiyonluğu belirlemiştir.

Benzer pozisyonda Gol veriliyor bakın ; 

Yetmedi ikinci yarı Fenerbahçe oyunu bindirmiş her an gol geliyor derken hiç bir şey olmayan pozisyonda üstelik atağımız keserek yardımcı hakemi faul dedi diye Dia'ya faul türettiler.Topa vurması sarı kart doğru da faul var mı ? Hiç.
65.dk.da 10 kişi kalmak ne demek böyle bir maçta ?
* Artı gs'lilerin vakit geçirmelerine sesini çıkarmadı.Yere düşen 3 dakika yerden kalkmadı.Halböyleyken maçı 5 dakika uzatma verdi.
Uzatmaların uzatması ile birlikte 100 dakika oynanan maçta 50 dakika top oyunda kalmış.gs 19 dakika topla oynamış Muslera 4.41 dakika düşünün.
Fenerbahçe ise 31 dakika topla oynayabilmiş.
* Zaten maç öncesi Tahkim Kurulunun 105.madde de olmamasına rağmen hangi gerekçe ile Fatih Terim'in kalan 2 maç cezasını erteleyip bu maça çıkması sağlanması asıl şike,kurguyu göstermişti.
    Üstelik G.Saray bu 58.madde ve 105.madde değişikliklerinin iptali için bu Tahkim Kuruluna  gitmiş ve red cevabı almıştı.Ne ironidir ki 105.maddenin iptali için gittikleri tahkim o 105.madde'ye göre olmayan gerekçe ile cezayı erteliyor.
 Böyle yüzsüz,omurgasız bir kulüp bunlar işte.

 *Sonuçta sezon başından beri yukarıda bazılarını tutabildiğimiz +1,+2 haram puanlarla Devletin ve Cemaatin takımı Dinamo Saray kurgulandığı gibi Şampiyon yapılmıştır (!)
 *Fenerbahçe Şampiyon olunca Şike ile oluyor,son 6 sezonda 3.cü kez Şampiyonluğu çalınınca her şey normal oluyor.
 Sözde Fener'li Başbakan'ın yönettiği İleri demokrasi (!)de gördüğümüz tezgahlar bunlar işte.
* Ha bu arada İlahi Adalet dedik,sığındık ama bir kez daha böyle bir şeyin olmadığını,hikaye olduğunu gördük.Eğer gerçekten İlahi Adalet olmuş olsaydı bu kadar alçaklık,kahpeliğin,şerefsizliğin,haksızlığın yapıldığı üzerine oyunlar oynanan Fenerbahçe dün akşam o 1 golü atar Şampiyon olurdu.
* Bu sezon 2 kez Şampiyon olduk diyen lavuklar da iyi düşünsünler bakalım
Şampiyonluk Play Off'unda Kim Şampiyon olmuş *
 * Gene bu arada RTE'nin terörist ilan ettiği Fenerbahçe taraftarı mı devletin ve cemaatin polisi mi dün akşam hiç bir şey yokken terör yaratmış herkesin takdirine bırakıyorum şu görüntülerle ; 


NOT : 
Blog istatistiklerinden konunun büyük ilgi gördüğünü görebiliyorum.Aynı zamanda trafiği, yani nerelerden giriş yapıldığı da
görülüyor.Anlaşılan kedicikler de büyük ilgi göstermiş :))
Bazı sözlüklerden ve gs sitelerinden geliş var.Tıklayıp bakmadım ne yazdıklarına,zira tahmin edebiliyorum.Twitter'dan gelen tepkilerde 
olduğu gibi gerçeklerle yüzleştiklerinde ancak küfür edebiliyorlardır.
 O yüzden ettikleri küfürleri 100 misli yedi sülalerine iade ediyorum.


Bu haramiler ''adam gibi rekabet etmeyi''öğrenecekler.
(Umudumuz yok  ama biz gene söyleyelim)
 Sen vergini ödeme,borsada sahtekarlık yap insanları kandır,3 stad yapacak kadar mal varlığın olmasına rağmen devlete 700 trilyona peşkeş stad yaptır,o peşkeş stadın gelirleri ile mali yönden batık durumunu iyileştir,transfer yap  stadın kirasını bile ödememe yüzsüzlüğünü göster,bütün bunlar yetmiyor gibi hakem kıyakları ile haram puanlar al,Şampiyon yapıl.Ondan sonra rekabet ediyoruz ol.
Yok ya.Yemezler.
Bunun neresi eşit şartlarda rekabet ?


 Ha bir de bu ülkede şikenin,şaibenin,hilenin,hurdanın kitabını yazan
kulüp ol ama ''biz temiziz'' diye başkalarına bok at,adaletin bekçisiyiz de.Hadi oradan lan haramiler hadi oradan.


Şuraya da bakın ve cevap verin bakalım;

TFF Bunları da Araştır-1-Galatasaray Şaibe Dosyası.


 Kimi kandırıyorsunuz ''Başarıya giden her yol mübahtır'' Makyavelist felsefenin takımı ?
 Tekrar ediyorum.Adam gibi rekabet etmeyi öğreninceye kadar sizi
''gerçeklerle yüzleştirmeye '' devam edeceğiz hiç merak etmeyin.
 İT ÜRÜR KERVAN YÜRÜR !!!!

0 yorum:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Etiketler