21 Mayıs 2010 Cuma

Doping Pilsen - Fenerbahçe Ülker : 62-78 (Dokunduk :)))))))Fenerbahçe Ülker final serisinde öne geçti.
20.05.2010
Sarı Lacivertliler, Doping  Pilsen'i Beko Basketbol Ligi Play-off Final Serisi'nin ilk maçında Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu'nda yenerek 1-0 öne geçti: 62-78.
Fenerbahçe Ülker, Beko Basketbol Ligi Play-off Final Serisi’nin ilk maçında Efes Pilsen'i Darüşşafaka Ayhan Şahenk Salonu'nda 62-78 yenerek seride 1-0 öne geçti. Efes Pilsen maça Kaya Peker’in smacı ile başladı. Fenerbahçe Ülker hızlı hücumlarda Gasper Vidmar, Roko Leni Ukiç’in turnikeleri, Tarence Anthony Kinsey ve Ömer Onan’ın basketleriyle 8-0’lık seriyle 3. dakikayı 2-8 önde geçti. Savunmasını sertleştiren Efes Pilsen, Mario Kasun’un serbest atışları ve smacı, Kaya Peker’in de serbest atışı ile 6. dakikada skoru 7-8’e getirdi. İki takım da hücumlarda peş peşe hatalar yaptı. Savunmada iyi organize olup Efes Pilsen’e kolay sayı şansı vermeyen Fenerbahçe Ülker Mirsad Türkcan, Semih Erden ve Ukiç ile skor üretti. Efes Pilsen yaklaşık 2 dakikalık bölümde Marvis Linwood Thornton’un turnikesi dışında sayı kaydedemedi. Özellikle ribaundlarda etkili olan Fenerbahçe Ülker farkı açarak ilk periyotu 9-21 önde kapadı.
Fenerbahçe Ülker 2. periyota da Tarence Anthony Kinsey’in üç sayılık basketi ile başladı. Efes Pilsen hücumlardan boş dönünce Mirsad’ın üç sayılık basketi ile 12. dakikada 9-27’lik skorla Fenerbahçe Ülker farkı 18 sayıya çıkardı. Efes Pilsen ikinci periyottaki ilk basketini 13. dakika içinde Preston Anthony Shumpert ile buldu. Kasun’un serbest atışı, Igor Rakoceviç’in basketine, Sarı Lacivertliler Semih Erden ve Emir Preldzic’in turnikeleri ile karşılık verdi ve 15-35’lik skorla farkı 20 sayıya çıktı. 15. dakikada 17-35’lik skorla geçildi. Efes Pilsen Sinan Güler, Ender Aslan, Kaya Peker ile sayılar üretti. Fenerbahçe Ülker Vidmar ve Damir Mrsiç ile karşılık verdi. İlk yarı sonunda Fenerbahçe Ülker soyunma odasına 29-44 önde gitti.
3. periyota Efes Pilsen iyi başladı. Lacivert Beyazlılar, sert savunması ile rakibine 4 dakika sayı şansı tanımadı. Sarı Lacivertliler hücumlardan boş dönerken, Kaya, Kasun, Thornton, Smith ile sayılar üreten Efes Pilsen 35-44’lük skorla farkı 9 sayıya indirdi. Semih’in serbest atışının ardından Mirsad’ın üç sayılık basketi geldi. Kasun ve Kaya’nın sayılarıyla 40-48’lik skorla 26. dakika içinde Efes Pilsen farkı 8 sayıya indirdi. Ancak Fenerbahçe Ülker Kinsey, Oğuz , Ukiç’in turnikeleri ile farkı yeniden açıp, Mirsad’ın da basketiyle 3. periyotu da 44-60 önde kapadı.
Son çeyreğin ilk 2.5 dakikası iki takımda hücumlarda başarılı olamadı ve skor üretemedi. Ender Aslan serbest atışının ardından turnikeden ürettiği sayı ile 47-60’lık skorla Efes Pilsen farkı 13 sayıya indirdi. Fenerbahçe Ülker son bölümdeki ilk sayısını 35. dakikaya girilirken Ukiç ile kaydetti. Efes Pilsen Smith ve Thornton ile sayılar üretirken, Sarı Lacivertliler Ukiç ile karşılık verdi. Son 4 dakikaya 51-64’lük skorla girildi. Lacivert Beyazlılar Thornton ile skor üretirken, Fenerbahçe Ülker Ömer ve Ukiç’in turnikeleri ile farkın kapanmasına izin vermedi. Son 1.5 dakikaya 58-71’lik skorla Fenerbahçe Ülker önde girdi. Efes Pilsen'in özellikle üç sayılık atışlarda beklemediği düzeyde düşük bir performans sergilediği maçta, Fenerbahçe Ülker Semih ve Preldzic’in basketleriyle salondan 62-78 galip ayrıldı. Seride ikinci maç 22 Mayıs Cumartesi günü yine Darüşşafaka Ayhan Şahenk Salonu'nda oynanacak.

SALON: Darüşşafaka Ayhan Şahenk
HAKEMLER: Murat Biricik- Ersan Ergüler- Kaan Büyükçil
DOPİNG PİLSEN (62): Mario Kasun 12(8 ribaund-2 asist), Charles Smith 7 (5 ribaund), Igor Rakoceviç 4 (1 ribaund, Preston Shumpert 4 (3 ribaund), Kerem Tunçeri 2 (1 ribaund-5 asist), Marvis Linwood Bootsy Thornton 10 (4 ribaund-1 asist), Kaya Peker 11 (7 ribaund), Ermal Kurtoğlu (1 ribaund), Sinan Güler 4 (2 ribaund), Ender Aslan 8 (2 asist)
FENERBAHÇE ÜLKER (78): Roko Leni Ukiç 12 (4 ribaund-7 asist), Mirsad Türkcan 12 (7 ribaund-1 asist), Ömer Onan 7 (2 ribaund-2 asist), Semih Erden 10 (7 ribaund), Damir Kaan Mrsiç 2, Gasper Vidmar 4 (2 ribaund), Oğuz Savaş 8 (2 ribaund-2 asist), Tarence Anthony Kinsey 12 (4 ribaund-6 asist), Emirl Preldzic 11 (3 ribaund), Lynn Terence Greer

1.PERİYOT: 9-21
2.PERİYOT: 20-23
3.PERİYOT: 15-16
4.PERİYOT: 18-18  
Erdoğan: Küçük bir avantaj yakaladık.
20.05.2010
Fenerbahçe Ülker Antrenörü Ertuğrul Erdoğan, "Bu uzun bir seri ve ilk maçta galip gelerek biz sadece bugün kendimiz açısından biraz rahatlamış olduk" dedi.
Fenerbahçe Ülker Antrenrörü Ertuğrul Erdoğan, Efes Pilsen karşısında galibiyetle küçük bir avantaj yakaladıklarını söyledi. Erdoğan şöyle dedi:

Efes Pilsen çok önemli bir oyuncu kadrosuna sahip. Çok kaliteli oyunculardan kurulu bir kadro, iyi bir takım. Ligin zaten normal sezonunu birinci bitirerek bunu ispat ettiler. Biz bugün açıkcası savunmada biraz daha yardımlaşmaya ve rakibe biraz daha fazla baskı kurmaya gayret ettik. Özellikle ilk periyotta bunun meyvesi aldık diye düşünüyorum.


Yalnız istatistikler bazı gerçekleri de ortaya koyuyor ki; Efes Pilsen bugün üçlük atışlarda ciddi bir zaafiyet göstermiş. Bu onlar için normal değil. Onun dışında baktığımız zaman bizim içeride dışarıda iyi oynadığımızı düşünüyorum. İçeriye topu indirip kolay atışlar bulduk. Zaten bunun istatistiklere yansıdığını görüyoruz. Fakat bu uzun bir seri ve ilk maçta galip gelerek biz sadece bugün kendimiz açısından biraz rahatlamış olduk. Şimdi yarından itibarin ikinci maçın hazırlıkları başlayacak. Bu sadece küçük bir avantaj. Geçen seneden çok önemli bir tecrübemiz var ve bu işin bilincindeyiz.

Fenerbahçe Ülker'li basketbolcu Oğuz Savaş da, "İyi bir başlangıç yaptık. Farklı galibiyet de moral açısından önemliydi. Çok iyi mücadele ettik. Çok iyi konsantre olduğumuzu gösterdik. Mücadeleyi hiçbir zaman bırakmadık, farkı yakaladık. İkinci maçta da aynı mücadeleyi sürdürmemiz, ilk maç gibi mücadeleye sert başlamamız lazım. Sert başladığımız da kazandığımızı gösterdik. Ancak bu maçı farklı kazandık diye ikinci de farklı olacak diye bir şey yok. İnşallah ikinci maçı da kazanıp, evimizdeki maçlara avantajlı döneriz" dedi.

Efes Pilsen Başantrenörü Ergin Ataman, maçın ilk periyotunda farklı skorla geriye düşünce oyun disiplininden uzaklaştıklarını söyledi. Ataman karşılaşma sonrası şu değerlendirmeyi yaptı:

Özellikle maçın ilk periyotuna çok kötü başladık. Fenerbahçe Ülker çok sert ve tempolu bir oyunla maça giriş yaptı. Bizim ise özellikle ilk 2-3 dakikadan sonra tempomuzda düşme oldu. Fenerbahçe Ülker'in sertliğine yanıt veremedik. Beklemediğimiz, istemediğimiz fark oluştu. Ondan sonra Fenerbahçe Ülker kaçan taraf oldu, biz oyun disiplininden koptuk. Beklemediğimiz bir farktı maçın başındaki. Daha sonra sahanın her yerinde kötü oynadık. Bomboş turnike kaçırdık. 1/15 gibi bir dış atış yüzdemiz var. Bunlar birleşince kazanan Fenerbahçe Ülker oldu. Rakibimiz 1-0 öne geçti. Ama bu seri uzun bir maraton. Yaptığımız hataları telafi edip cumartesi günü seriyi eşitlemeye çalışacağız. 


http://img138.imageshack.us/img138/6841/33419852.jpg  
 http://img541.imageshack.us/img541/4674/22415590.jpg
 http://img43.imageshack.us/img43/7321/30089002.jpg
 BU İYİ GELDİ !!!!
  Helal Olsun Ertuğrul Hoca ve Cengaverlere.
Travmadan sonra böyle ezici galibiyet çok iyi geldi.Bir nevi oksijen
tüpü  görevi gördü.
 Çok iyi hazırlanmışız.İstekli,arzulu,akıllı,soğukkanlıydık.
   Malum isteksizlik durumundan maç öncesi yapmak istediğim
analizi bile yapamamıştım.
 Orada belirteceğim en önemli konu şuydu :
'' Sert,agresif savunmayı daha uzun sürelerde yapabilen takım
seriyi kazanır ''
  Anahtar buydu.
 Bu maçta bunu çok iyi yaptık.Zaten Banvit serisinde de yazmıştım,
bu 3 zorlu maç bize final serisi için çok iyi gelecek diye.Öyle oldu.
 Sert savunmamıza,Mirsad oyuna girdiği andan itibaren ve Ukiç,Kinsey
gibi oyuncularımızın da hücumdaki üretkenlikleri eklenince Doping
Pilsen neye uğradığını şaşırdı ve resmen ezildi.
 Hiç beklemiyorlardı böyle  bir Fenerbahçe'yi.
 Mirsad.''Deli Çocuk'' bugün ''Bosnalı Gazi Mirsad Paşa'' idi.
 
 Sever zaten final maçlarını ve Dopingçileri.Kaşını yararak durdurmaya
çalıştı ezikler.21.36 dk.da 12s.7r.ile çok iyi katkı verdi.Bravo Mirsad.
Maç sonrası "Bizler Fenerbahçe forması giyiyoruz ‚ bu yüzden mücadele etmek zorundayız." demesi her şeyi anlatıyordu.
  Final  serisinin bizim için belirleyici olacak isimlerinden biri de Ukiç idi.
Oynadığı oyunla büyük güven verdi ve bizi yanıltmadı.
 İçeriye penetreleri ile deldi geçti.7 asisti ile DP savunmasını çözdü.
12s.4r.da kreması oldu.
 3.isim Kinsey.
Bu seride en önemli silahlarımızdan biri olacağını gösterdi.
Hem içeriye hareketli penetreleri ile deliciliği hem de dış şut
tehditi,top çalmaları,savunması ile fark yarattı.12s.4r.6a.4tç,3tk.
Bravo Kinsey.
 4.isim Semih.
Karşıda Kasun ve Kaya Teker gibi 2 iyi isme rağmen
iyi mücadele etti.10s.7r. gayet güzel katkı.
 Ömer C.Smith'i iyi savunmasının yanında ''Spedy Gonzales'' modundaki
hızlı hücumlardaki bitirişi ile ciddi katkı yaptı.
 Oğuz ve Emir zaman zaman hata yapsalarda bu seviyedeki maçta
rakip oyunculardan daha fazla katkı yaptılar.Yani vasat oynadılar
ama katkıları önemliydi.Çünkü rakipte Kasun sadece ayakta kalırken
diğer oyuncular vasatı bile aşamadı.Kasun gereçekten bizi çok zorluyor
pota altında.Allahtan Gergin onu 3 faulle kenara aldıktan sonra unuttu
ve 4 kısa sevdasına daldı ve battı tabii.
 Gergin ne yapytıysa çare bulamadı.Onu çıkardı,bunu aldı ,sadece
3.çeyreğin  başında hakemlerin faullü savunmalarına izin vermeleri
ve bizim 4  dakika kadar hücumda erken ve yanlış şut seçimleri
yapmamızdan farkı 8 sayıya kadar indirebildiler.
 Sadece maçın ilk basketi ile öne geçebildiler.
 1.çeyreğin son 2-3 dakikası ile ikinci çeyreğin ilk 2-3 dakikasında
farkı 19-0'lık seri ile 20 sayıya çıkardık.Bu onları kötü etkiledi.
Oyun disiplinini kaybettiler.
 Maça ortak olma şansı vermedik momentumu elimizde tutarak.
Yüreklerimizi koymuştuk bir kere sahaya.
 Gelelim çok önemli bir noktaya.
Ertuğrul Erdoğan.
Sanırım Bayan takımı hocası Aydın Uğuz hoca gibi
O da yardımcı koç olarak başladığı sezonu Şampiyonluk apoletini
takarak tamamlayacak.Çok iyi hazırlamış takımı.Bravo.
Mutlaka Tanjeviç ile diyalog halindedirler ama insiyatif alarak 
fark yarattı.Bir kere en önemli şey;Tanjeviç'in yaptığı gibi rotasyonun
suyunu çıkarmadı ve en güvendiği oyunculara fazla süre vererek
semeresini gördü.
Ömer Onan 32.32 dk.,Kinsey 31.30 dk.Ukiç 29.59 dk.Semih 24.55 dk.
Savunması zayıf Greer'e 7 dk.verdi mesela.
 Bunu çok önemsiyorum.Benim mantalitem de bu.
Eğer oyunculardan gününde olmayan veya savunmada aksayan v.s
olursa ,artı arada soluklandırmak için bir kaç dakikalık rotasyon
uygulamalarına gidilmeli.İyi oynayan oyuncu ille de süre paylaştıracağım
diye kenara alınmamalı.Tanjeviç'i en çok eleştirdiğim konulardan biri buydu.
 Umarım Ertuğrul Hoca bu düşüncesini devam ettirir.
 Baskılı savunmaya karşı top çıkarmaya biraz dikkat etmemiz lazım.
  Tabii ki Dopingçileri bundan sonraki maçlarda bu kadar kötü oynamayacaklardır.Bugün Ayhan Şahenk'in o lanet sert çemberleri
kendilerini vurdu.15/1 üçlük Smith,Thornton,Rakoçeviç hatta Kerem,
Ender gibi atıcıları olan bir takım için facia bir yüzde.
Bizim ise ilk yarıda 4/4 olmak üzere 12/7.% 58.
 18-10 asist üstünlüğümüzde önemli bir farktı.Ukiç ve Kinsey 13'ünü yaptı.
Doping Pilsen bu kez Cathine'lerini almamış olacaktı ki sahada sersem
gibiydiler.Ama sonraki maçlar için bu konuya dikkat.
Mutlaka sıkı takip yapmak lazım. 
 Bir de zavallı renksiz bir avuç gence tişört giydirip ''Spor Kulübüne
Dokunma'' diyerek mesaj vermeye çalışmışlar.
 Bir kere Spor Kulübü nereden çıktı yahu.Bir tek basketbol şubesi 
ile Spor kulübü mü olurmuş ? Reklam için bahaneniz.
 Çoktan kapanmanız lazımdı  bunu yasalarla değil salonda yapacağız.
Geçen yıl doping ile önlediniz ama kaçınılmaz son yakında.
 Bugün sadece  ''biraz dokunduk'' :))
Devamı gelecek. DP'te ciddi sorunlar var zaten.
Rakoçeviç olayı ,4 kısa olayı,Shumpert formsuzluğu,
Shumpert mi Nachbar mı ?,Ukiç savunması,Uzun adam sorunu v.s.
Geçen yıl 2-0'dan sonrasını unutmadan ciddi tutarak,sıkı motivasyon
ve aynı mücadele ile bitireceğiz.Şansta yanımızda olsun.
Bugün salondaki az sayıda ama gayet efektif - her zaman söylediğimiz
dolu salon değil 3000 efektif taraftar - taraftarımızın da çok güzel
katkıları oldu.Hepsine teşekkürler.Gergin'e ''Doping Alsanaaaaa Doping 
Alsanaaa '' tezahüratları süperdi.
 Maç sonrası Skytürk yayınında yakından tanıdığımız basketbol
ve Fenerbahçe aşığı İlker Üçer (MarkoMiliç) kardeşimizin güzel
röportajını izlemekte güzeldi.Kendisine desteği ve röportajı için de
teşekkürler.Skytürk yorumcuları da çok beğendi zaten.

0 yorum:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Etiketler