4 Nisan 2012 Çarşamba

Trabzonspor - Fenerbahçe : 1-1 (Direkler Engel Oldu) !!!


* 40 yılın başı bir iyi futbol oynadık maalesef Onda da Aykut Kocaman'ın gereksiz ve anlamsız Emre güç gösterisi,bitmek bilmeyen bireysel hatalar ve 3 topun direkten dönmesi şanssızlığı (direk yamuk demeyeceğiz biz) kudurmuşların vahşi ortamında galip gelmemizi engelledi.Yazık oldu.
* Aykut Kocaman'ın Emre'yi kadroya bile almaması Ona değil takıma verilen cezadır.Şu maçta Emre olsaydı galip gelirdik.Rakipte Zokora yokken,biz bu avantajı Emre'yi oynatmayarak geri çevirdik.
* Ayrıca Stoch'u kesmesi de anlamsız.Yerine oynayan Caner iyi oynamış ama 3 maç cezadan çıkmasına rağmen sarı kart görmüş,kırmızı kart görmesin diye
ikinci yarı çıkarmış.Caner'in çıkması planlarımızı bozdu diyor Aykut Kocaman.
Ne diyelim ?
* Alex'in de sakatlanıp çıkması 3 direkten dönen top ile birlikte büyük şanssızlıktı.Anlaşılan Şans melekleri şöyle bir kepaze ortamda bile köpeklerin yanındaydı.
* Sonrasında Alex'in yerine giren Özer'in nefret ettiğim bir orta saha oyuncusunun asla yapmamasını istediğim geriye dönmesi sonucu Yobo ve nihayetinde Bekir'in ortaklığı ile malum cins herife gol attırmayı başardık (!)
* Maç öncesi böyle bir oyun ve sonuç beklemesem de izledikten sonra kaçan 2 puana hayıflanmamak elde değil.
* Oyun ve istek Play Off öncesi ümit verdi biraz.
* Ortam ve Şehir ile ilgili bir şey yazmak zul.Allaha havale ediyorum.
Bu pankartın sahibi eleman bir genç kız tecavüz sanığıymış.

Off! Rapora bak!
Sahaya 1 değil 2 bıçak atıldı. Ucu açık şekilde fırlatılan ikinci bıçağın sapı, temsilci Candemir Özdemir’in sağ omzuna isabet etti. Bu kesici alet TFF’ye gönderildi. PFDK’dan Trabzon’a en az 3 maç ceza gelmesi bekleniyor
04/04/12 09:06


 Trabzonspor - Fenerbahçe maçında yaşanan olayların yankıları büyüyerek devam ediyor.

Bordo-Mavili tribünlerden Volkan Demirel'e  atılan bıçağın yanı sıra sahaya bir başka bıçağın daha atıldığı belirlendi. Bu durum temsilciler tarafından hazırlanan raporlarla gün yüzüne çıktı. Karşılaşmanın temsilcisi Raşit Yüksel’in federasyona gönderdiği raporda, ikinci bıçağın TFF'nin 3 numaralı temsilcisi Candemir Özdemir'in   sırtına isabet ettiği bildirildi. Bu durum raporlara şu şekilde yansıdı:

F.BAHÇE YEDEK KULÜBESİNE SAVRULMUŞ
“Kapalı tribün G blokta oturan seyirciler arasında, gol sevinci yaşayan misafir takım yedek kulübesindeki oyuncular hedef alınarak, 7 adet çakmak, 1 adet ağzı açık vaziyette toplam uzunluğu 22 santimetre olan (Raporun bir sayfasında bıçağın boyu 27 santim olarak yer alıyor) siyah saplı bir çakı atılmıştır. Çakı, görevli olan ve bu esnada yedek kulübesinin yanında bulunan Candemir Özdemir'in  sağ omzunun arkasına isabet etmiş, ancak tıbbi müdahale gerektirecek bir durum oluşmamıştır”

ÖZDEMİR ÖLÜMDEN DÖNMÜŞ
Medyadan sorumlu temsilci olduğu için rapor tutamayan ve yaşadıklarını diğer 2 temsilciye anlatan Candemir Özdemir'in   Trabzon’da adeta ölümden döndüğü bu şekilde ortaya çıktı. Olayı gören tribündeki temsilci Halit Arslan ise bıçağın havada dönerek geldiğini ve bu şekilde büyük bir tehlikenin atlatıldığını bildirdi.

SAHA KOMİSERİ BIÇAĞI KAYBETTİ!
Volkan Demirel'e atılan bıçak konusunda ise skandal bir sorumsuzluk örneği yaşandı. Volkan’ın 4. hakem Suat Arslanboğa’ya verdiği bıçağın, görevli saha komiseri tarafından adeta ‘yok edildiği’ ortaya çıktı. Suat Arslanboğa’nın bıçağı verdiği Trabzonlu saha komiseri, daha sonra bıçağı kaybettiğini söyledi. Temsilciler tarafından saha komiserinin üzeri aranmasına karşın bıçak bir türlü bulunamadı. Bu akıl almaz gelişme de temsilciler tarafından rapor edildi. H.Avni Aker Stadı’ndaki olaylar nedeniyle Trabzonspor'a asgari 3 maç saha kapatma ya da seyircisiz oynama cezası geleceği öne sürüldü. Disiplin Kurulu’nun yarın yapacağı toplantıda bu ceza belli olacak.

NELER ATTILAR NELER
Volkan Demirel'e yağmur gibi yabancı madde yağdı, ama bunlar milli kaleciye isabet etmedi. Atılan
8 pet şişeden biri ise Alex’e geldi.

Temsilci Raşit Yüksel’in raporunda tribünlerden atılan yabancı maddeler tek tek tutulmuş. Bunlardan en çok nasibini alan isim ise Volkan Demirel olmuş. Isınma hareketlerinden maç bitimine kadar milli kaleciye aralarında 4 de ayakkabının bulunduğu yabancı cisim yağmış. Bunların hiçbiri hedefi bulamamış. 54. dakikada Alex de Souza'nın  korner atışı sırasında karşılaştığı olaylar da raporda şöyle aktarılıyor:
“Alex’e 8 adet pet şişe bardağı atılmış, 1 adeti oyuncunun sol göğsüne isabet etmiş ancak tıbbi müdahale gerektirecek durum oluşmamıştır.”

Oyunun 2 kez olmak üzere toplam 5 dakika 40 saniye durduğu belirtilen raporda 2 simitin kime atıldığı da şu şekilde yer alıyor:
“52. dakikada kapalı tribünde oturan seyirciler tarafından anılan tribünün önünde bulunan müsabakanın 1. yardımcı hakemine yönelik bir kararı sonrası ağzı kapalı beyaz poşet içinde 2 adet simit, 1 plastik çakmak atılmıştır.”

Ayrıca Fenerbahçe'li Stoch’a maç boyu 2 plastik sopa, 3 pet şişe,Gökhan Gönül'e de 4 pet şişe atıldığı rapora kayıt düşülmüş.

VOLKAN’A FIRLATILANLAR
62 pet şişe
59 çakmak
2 torpil
39 içi boş bayrak sopası (60 cm)
1 adet ağzı açık bıçak (Yaklaşık 20 cm)
18 adet ufo
2 siyah renkli ayakkabı
2 beyaz spor ayakkabı

(htspor)

Sporda şiddette promosyonlu dönem!REZİLLİK!
Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli Polis Ruhi Akbulut'un yazısı
Bakalım ne ceza verme lütfunda bulunacak ülkeyi yönetenler çok sevdikleri bu güruha.

* Hakem Fırat Aydınus verdiği gol de nasıl derslik bir uygulama yaptıysa maalesef Gökhan Gönül'e Olcan'ın yaptığı penaltıyı vermeyerek sonucu etkilemiştir.Olcan topa müdahale etmek istiyor ama geç kalıyor ve topa müdahale edemeden Gökhan'a müdahale ederek düşürüyor.Net Penaltıydı.


Markus Merk'te penaltı dedi.

* Selçuk topu uzaklaştırdıktan sonra BY'ın ayağına basıyor.Bir şey yok,devam.

* Ve Gol pozisyonu.Tartışılmayacak bir gol ama Fenerbahçe attı mı saatlerce gerzekçe yorumlar olur.

Halbuki gs - Bjk maçında Melo'nun attığı şu gol daha tartışmalıydı ama kimse bir şey konuşmadı.

Derslik karar

UEFA HAKEM KOMITESI ÜYESI UILENBERG, MERKEZ HAKEM KURULU YETKILILERINI ARAYARAK, TRABZON-FENERBAHÇE MAÇINDA CRISTIAN’IN GOLÜNÜ GEÇERLI SAYAN FIRAT AYDINUS’A TEŞEKKÜR ETTI, POZISYONUN HAKEM SEMINERINDE DERS OLACAĞINI BILDIRDI

02:30 | 04 Nisan 2012
Derslik karar
Aydınus geriden gelen Cristian’ın golünü geçerli saymıştı.

SPOR SERVİSİ
 Trabzonspor - Fenerbahçe maçının FIFA kokartlı hakemi Fırat Aydınus'a TFF Merkez Hakem Kurulu Eğitimcisi ve UEFA Hakem Komitesi Üyesi Jaap Uilenberg’den özel teşekkür geldi.
Fırat Aydınus, Avni Aker Stadı’nda pazar akşamı oynanan karşılaşmanın 41. dakikasında Cristian Baroni'nin  attığı golü, yardımcısı Serkan Ok’un, Moussa Sow için kaldırdığı ofsayt bayrağına rağmen geçerli saymıştı. Aydınus’un spor kamuoyunda tartışma yaratan bu kararı, UEFA Hakem Komitesi Üyesi Uilenberg’den övgü aldı.
Spor Toto Süper Lig  maçlarını her hafta dikkatle takip eden Jaap Uilenberg’in, Merkez Hakem Kurulu yetkililerini arayarak pozisyonu doğru yorumladığı için Fırat Aydınus’a teşekkür ettiği ortaya çıktı. Hollandalı hakem hocası, Cristian’ın golle sonuçlanan pozisyonunun hakem seminerlerinde ders olarak gösterileceğini de bildirdi.
Jaap Uilenberg’in bu golün pasif ofsaytla ilgili birçok soruya yanıt olabileceğini düşündüğü ifade edildi.
NOT : Ulienberg daha önce olduğu gibi bu haberi de söylediği halde yalanladı.
Hep yaptıkları bir şey.
********
KURAL NE DİYOR?
FIFA kitapçığının 105. sayfasındaki 3. grafikte benzer bir pozisyon ele alınmış. “Gol nizami” diyenlerin çoğu “A oyuncusu ofsaytla cezalandırılmaz, çünkü topa dokunmamıştır” ifadesine dikkat çekiyor.
F.Bahçeli Cristian’ın golü ofsayt mı değil mi çözülemedi. Çünkü MHK eski başkanları bile bu konuda ikiye bölündü
HATA DİYENLER
BÜLENT YAVUZ : Top Caner’in ayağından çıktığında Sow ofsayttaydı. Dursa, topa koşmasa yardımcı da bayrak kaldırmayacakı. Ancak Sow topa hareketlendi.
ERMAN TOROĞLU: Bana göre ofsayt. Net ofsayt pozisyonundaki Sow pozisyonun içinde. Trabzonlular ofsayt diye bırakınca, Baroni golü atıyor.
MARCUS MERK : Hakem çok cesur bir karar verdi. Bence yardımcı haklıydı. Çünkü bu gol ofsayttı. Burada önemli olan Sow’un topa hareketlenmesi.
SERDAR TATLI: Ofsaytta bulunan Sow topa hareketleniyor. Bu hareket, Baroni’ye bir avantaj sağladığından, gol iptal edilmeliydi.
AHMET ÇAKAR : Sow sabit durmayıp ya da aksi yöne koşmayıp topun olduğu yere doğru kısa bir koşu yapıyor. Pas olarak atılan top Sow’un ayağının birkaç santim önünden geçerek Cristian tarafından gol yapılıyor. Sow, Giray’ın da koşu yolunu belli oranda tıkıyor. İptalle hata yapılmıştır.
DOĞRU DİYENLER
OĞUZ SARVAN: Gol kararı doğru. Herhangi bir ihlal yok. Oyun kuralları 2005 yılında değişti. Türk hakemlerine de bu doğrultuda bilgi verildi. Almanya dışında, Avrupa’nın tüm ülkelerinde bu kural işliyor.
SELÇUK DERELİ : Yardımcısının bayrağına rağmen devam kararı doğruydu. Rehber kitapçığına göre açık ofsayt için topa dokunması, rakibin topla oynamasını engellemesi gerekir. Sow bunlardan birini yapmadı.
MUSTAFA ÇULCU: Gol nizami. Kesinlikle ofsayt yok.
LALE ORTA: Yeni oyun kuralları doğrultusunda kesinlikle gol nizami. Ofsayt da hakem doğru karar verdi.
CEM PAPİLA: Tartışılmayacak kadar net bir pozisyon. Kuralları iyi takip eden ve yorumlayan herkes bu pozisyonda ofsayt olmadığını bilir.

Ok: Bayrağımı erken kaldırdım
Cristian’ın golünden önce Sow’un ofsayt pozisyonda olduğunu düşünerek bayrağını kaldıran Fırat Aydınus’un FIFA kokartlı yardımcısı Serkan Ok, yakın çevresine itirafta bulundu. Ok’un, “Fenerbahçeli futbolcu Sow’un ofsayt pozisyonunda olduğunu görünce hemen bayrağımı kaldırarak aceleci davrandım. Arkadan gelen Cristian topla yeniden buluşunca bayrağımı indirdim” dediği öğrenildi.

MHK Başkanı Zekeriya Alp ''Gol '' dedi.!!!
Bugün’ün haberine göre Fırat Aydınus’un pozisyonda doğru bir karar verdiğini belirten Alp, “Bu sadece benim düşüncem değil, Merkez Hakem Kurulu’nda bulunan tüm arkadaşlarım bu konuda hem fikirdir. Pozisyon ofsayt değil goldür. Fırat Aydınus’un arkasındayız. Söyleyeceğim bundan ibarettir” şeklinde konuştu.

Tamamen yorum farkı

FIRAT AYDINUS’UN, TRABZONSPOR-FENERBAHÇE MAÇINDA CRISTIAN’IN VURUŞUNDA GOL KARARI VERMESI TARTIŞMAYA YOL AÇTI. FIFA KURAL KITABI’NIN OFSAYTLA ILGILI 3. VE 8. GRAFIKLERI, AYDINUS’UN YORUMUNA UYUM GÖSTERIYOR

02:30 | 03 Nisan 2012
Tamamen yorum farkı
Trabzonspor-Fenerbahçe maçının FIFA kokartlı hakemi Fırat Aydınus, Cristian’ın 41. dakikada ağlarla buluşan vuruşunda, yardımcısı Serkan Ok’un “ofsayt” bayrağına rağmen gol kararı vererek, spor kamuoyunda “kural” tartışması başlattı.
Lig TV’nin hakem yorumcusu Markus Merk,Serdar Tatlı, Erman Toroğlu ve Ahmet Çakar, Sow’un ofsayt pozisyonunda olduğunu savundu. Selçuk DereliAli Aydın ve Lale Orta ise Fırat Aydınus’un gol kararında haklı olduğunu dile getirdi.
Ortaya çıkan tartışma üzerine 2011-2012 sezonu FIFA Kural Kitabı’nda yer alan ilgili ofsayt pozisyonu grafiklerini inceledik. FIFA Kural Kitabı’nın 59’uncu sayfasından itibaren başlayan, “İlave talimatlar ve hakemler için rehber” bölümünde, ofsaytın modern tanımı resimlerle örneklendiriliyor:
Topa dokunursa ofsayt:
Sayfa 106, grafik 1’de “Rakibine müdahalesi bulunmayan ofsayt pozisyonundaki hücum oyuncusu (A) topa dokunuyor. Yardımcı hakem, oyuncu topa dokunduğu anda bayrağını kaldırmalıdır.”
Topa dokunmuyor, ofsayt değil:
Sayfa 105, grafik 3’te ofsayt pozisyonundaki hücum oyuncusu (A) topa doğru koşuyor ve ofsayt pozisyonunda bulunmayan takım arkadaşı (B) de topa doğru koşuyor ve topla oynuyor. (A) oyuncusu ofsaytla cezalandırılmaz, çünkü topa dokunmamıştır.
Kalecinin görüş çizgisini engellerse ofsayt:
Sayfa 108, grafik 6’da “Ofsayt pozisyonundaki hücum oyuncusu (A), rakip kalecinin görüş çizgisini engellemektedir. Oyuncu ofsaytla cezalandırılmalıdır.”
Topla oynamazsa, rakibinin topla oynamasını önlemezse ofsayt değil:
Sayfa 109, grafik 8’de “Ofsayt pozisyonundaki hücum oyuncusu A (topla oynamıyor), topa doğru koşuyor fakat rakibinin topla oynamasını ya da oynayabilmesini önlemiyor. A, B’yi aldatan veya dikkatini dağıtan bir jest ya da hareket de yapmıyor. Pozisyon ofsayt değil.
Fenerbahçeli Cristian’ın golünde de Sow’un durumu, grafik 8’deki duruma çok benziyor.
Kitaba çok uygun
Pozisyon, FIFA Kural Kitabı’ndaki, “Rakibe müdahale etmek” başlıklı grafiğin bire bir kopyası gibi. Sadece grafiğe bakarak Fırat Aydınus’un re’sen devam kararını anlamak mümkün. Kitap yeterli değilse, Adebayor’un Kadıköy’de, Fenerbahçe’ye attığı golde Fröjdfeldt’in kararını da üstüne koyabiliriz.
“Sow topa hareketlendiği için ofsayttır” diyenlerin argümanları bence eksik. Eğer, “Sow topa hareketlenip, Giray’ın koşu yolunu kapattı” diye bir iddiada bulunuluyorsa, o bir kademe daha mantıklı. Ama benim tamamen kişisel görüşüm Sow’un, Giray’a da herhangi bir engelleme, önleme hareketinin bulunmadığı yönünde.
UĞUR MELEKE

0 yorum:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Etiketler