17 Nisan 2010 Cumartesi

Hani 1 Milyar TL.idi Erdoğan ?


Ali Sami Yen çöplüğü 15 dakikada şip şak satılmış.

Toplu Konut İdaresi ''TOKİ''nin Ali Sami Yen Stadı'nın arsasının satışı amacıyla bugün düzenlediği ihalede, en yüksek teklifi 416 milyon 500 bin lira ile Nurol-Aşçıoğlu Ortak Girişim Grubu verdi.

TOKİ'nin Bilkent'te bulunan merkezinde saat 14.30'da başlayan açık artırmaya 3 firma şartname almasına karşın, 2 firma katıldı.
TOKİ İhale Dairesi Başkanı Muhsin Soylu başkanlığında yapılan ihale, yaklaşık 15 dakika sürdü. İhalede, Nurol Ahçıoğlu grubunu Semih Kayaalp ve Muammer Çelik, Özyazıcı İnşaatı da Ahmet Özyazıcı temsil etti.

407 milyon 25 bin lira muhammen bedeli ile açılan ihalede 250 bin liralık artırım aralığı uygulandı. 415 milyon 750 bin liralık seviyede Nurol-Aşçıoğlu OGG bir ara istedi. Daha sonra başlayan açık artırmada Nurol-Aşçıoğlu OGG 416 milyon 500 bin liraya çıktı. Özyazıcı İnşaat bu seviyede bir ara istedikten sonra dönüşte yeni teklif vermeyeceğini bildirdi.

Böylece ihale teknik olarak sonuçlanmış oldu. TOKİ, bu ihaledeki teklifi daha sonra değerlendirecek.

Nurol-Aşçıoğlu OGG'nin temsilcileri ihaleye ve bedelin nasıl ödeneceğine ilişkin açıklamanın daha sonra Yaşar Aşçıoğlu tarafından yapılacağını söylediler. İmar planı uyarınca söz konusu arsaya rezidans ve alışveriş merkezi yapılabilecek.
Şirket yetkilileri inşaatın bu yaz sonunda başlayabileceğini kaydettiler.

-34 DÖNÜMLÜK ARAZİ-

İstanbul-Şişli'de bulunan 34 bin 640,43 metrekare yüzölçümlü, 1199 ada 384 parsel numaralı olan Ali Sami Yen arazisi ihale şartnamesi gereği 10 dönümden fazlası yeşil alan olarak yapılacak.

İhalede en yüksek teklifi veren şirket, taşınmazı vadeli almak isterse yüzde 20'si peşin 48 ay vade ile ödeme yapabilecek. Arsa satışı, yüzde 18 KDV'den muaf olacak.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar‚ daha önce yaptığı bir açıklamada‚ önce arsa satışını deneyeceklerini yeterli teklif gelmezse‚ hasılat paylaşımı yöntemiyle tekrar satışa sunacaklarını söylemişti. Erdoğan Bayraktar‚ Arsa için 250 milyon lira ekspertiz değeri belirlendi. Ancak biz buradan daha fazla gelir bekliyoruz. Arsa değeri için 800 milyon-1 milyar lira gibi değerler ifade ediliyor. Bu ancak uygulama projesinin değeri olabilir diye konuşmuştu. 

 ***********
Hani 1 milyar TL.idi Erdoğan ?
 Benim  vergilerimle malum takıma bedava stad yapıyorsunuz.
Hakkımı helal etmiyorum.Öbür dünyada da iki elim yakanızda.
Hani kar edecektiniz ?
400 milyara Peşkeştepe'yi yapın,400 milyara ASY'yi satın.
Nerede kar ?
Allah hepinizi bildiği gibi yapsın.
O Peşkeştepe gün yüzü görmesin o lanet takım.

Toki'ye ve Devlete soruyorum ;

1- 5 yıldır sana kira ödemeyen ve yasal borçları ile 60 milyon dolar ´ı bulan kiracını kendi arazinden çıkartmak için önce vergi borçlarını sildin ‚ yani daha işin başında kimsenin ruhu duymadan ! Türk halkının 75 milyon TL´sini birden buharlaştırdınız‚ oysa 1000 lira vergisini ödeyemeyen engelli vatandaşımızı daha bu sene evinden engelli arabasıyla alınması hafızalardan silinmemişken ‚ bu yaptığınız olay vergi ödeyen mükellefleri kışkırtmak ve vergi ödememeye teşvik değilmidir ? 
İflas eden veya batan mükelleflerine bile vergiyi af dahilininde faizsiz veya çok az bir faizle mutlaka ödeten bir devlet ( yanlış anlaşılmasın doğru olan bu ) nasıl oluyorda Türkiye için böylesine büyük bir rakamı bir kalemde silebiliyor ? Hangi hakla ? Hangi hukukla ? Okul diye inlediğimiz Tv'lerde yardım topladığımız bir ülkede hadi 50 milyon dolara diyelim Toki vasıtası ile kaç okul yaptırılabilirdi acaba ?

2-Gs'ye yaptığınız stadın maliyeti tam olarak ne kadardır ? 

Piyasada 225 milyon Dolar gibi rakamlar dönüyor ! 
Bu da yaklaşık 337‚5 milyon TL yapar ‚ yani daha çevre düzenlemeleri yapılmadan 412‚5 milyon TL ´lik Devlete ait bir paranın buharlaştığı doğrumudur ?

3-Oraya yapılacak Metro nun maliyeti ne kadar olacaktır ?

4-Hala stadın üstünü açılır-kapanır yapmayı düşünüyormusunuz ?
Elinizdeki projelerin maliyetleri ne kadardır ?

5-Devlet veya Toki bu işten ne kazanmıştır ?

6-Ben ve Gs li olmayan diğer vatandaşlarınız sizin bu beceriksizliğinizin 
( daha ağır yazmak vardı ya neyse ) bedelini ödemeye mahkum muyum ?

7-Mecidiyeköy gibi bir yerde 34‚500 metre kare bir araziye sahip olup bu araziden ( benim hesaplarıma göre ) en az 100 milyon TL zarar etmenizin hesabını nasıl vereceksiniz ? Sandıkta mı ? Mahkemede mi ?  

(Alıntı)

0 yorum:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Etiketler