31 Aralık 2011 Cumartesi

Fenerbahçe Ülker - G.Saray MP : 80-79 (Kaderin Önüne Geçilmez)

SALON: Sinan Erdem Spor Salonu

HAKEMLER: Recep Ankaralı – İsmail Aydın – Mehmet Serdar Ünal

FENERBAHÇE ÜLKER (80): Curtis Jerrells 10 (4 ribaund- 1 asist), Ömer Onan 8 (1 ribaund- 2 asist), Engin Atsür 16 (1 ribaund- 1 asist), Kaya Peker 7 (7 ribaund), James Gist 14 (8 ribaund), Oğuz Savaş 14 (9 ribaund- 2 asist), Hakan Demirel 1 (1 asist), Marko Tomas 10 (1 asist), Bojan Bogdanovic (1 ribaund- 1 asist)

GALATASARAY MEDİCAL PARK (79): Josh Shipp 9 (2 ribaund), Jaka Lakovic 12 (4 asist), Göksenin Köksal 6 (3 ribaund- 2 asist), Mert Shumpert 10 (3 ribaund), Tutku Açık 5 (2 ribaund- 5 asist), Luksa Andric 12 (5 ribaund- 1 asist), Furkan Aldemir 10 (5 ribaund- 1 asist), Jamon Lucas 7 (7 ribaund- 5 asist), Darius Songaila 8 (1 ribaund- 2 asist)

1.PERİYOT: 17-21
2.PERİYOT: 15-15
3.PERİYOT: 25-27
4.PERİYOT: 23-16

Fenerbahçe Ülker’in başantrenörü Neven Sphaija ise takımını kutlarken, “Bizim için önemliydi. Galatasaray Medical Park bizden çok daha iyi basketbol oynadı. Ama sadece maçın %80-90’ı gibi. Son beş dakikadaki performansımız ile mucize yarattık ve kazanmayı başardık. Eğer bu sezon başarılı olmak istiyorsak bu akşamdan çok daha iyi oynamamız gerekiyor. Galatasaray Medical Park çok başarılı ve güçlü bir takım. İyi kadrosu var. Çok iyi çalışmazsanız onları ne zaman ne şekilde durduracağınızı bilemezsiniz. Oktay Mahmuti’yi tebrik ediyorum. Euroleague’de başarılar diliyorum” dedi. 

"Bu seyirciye galibiyet yakışır"
Oyuncularımızdan Kaya Peker, Engin Atsür, Oğuz Savaş ve Marko Tomas ise maçın ardından yaptıkları açıklamalarda, galibiyette taraftarın payına dikkat çekti.
 
Kaya Peker, "Bu atmosferde oynama şansı bulduğum için çok şanslıyım. Müthiş bir atmosfer vardı. Seyircinin desteği çok önemliydi. Hepsine teşekkür ediyorum" diye konuştu.
 
Engin Atsür, "Galatasaray’ı tebrik ediyorum. Bu seyirciye ancak galibiyet yakışır. Bu galibiyeti ameliyat olan Roko Ukic’e armağan ediyoruz. Taraftarlara desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
 
Oğuz Savaş, "Bu galibiyet bizim için çok önemli. Bugün burada müthiş taraftar vardı. 11 sayıdan geri gelmemizde onların desteği çok önemliydi. Elimizden geleni yapmaya çalıştık. İyi galibiyet oldu. Önümüzde daha önemli maçlar. İnşallah onları da kazanırız" dedi
 
Marko Tomas, "Maçın sonlarına doğru gerideydik. Bir şeyler yapmam gerekiyordu. Kendime güvenerek 2 tane üçlük attım. Çok baskı altında oynadık. Taraftarın desteği çok önemliydi. Elimden geleni yapıyorum" diye konuştu.

* Takımı,teknik heyeti ve taraftarı kutluyorum.
* Maçın gidişatına,eksiklerimize,oyuna göre sonuç harika oldu.
Daha maç bitmeden ''Koyduk mu ?'' diye zafer çığlıkları atan zavallı kediciklere erken ötmenin hüsran getirdiğini,Fenerbahçe'nin her zaman Son sözü söylediğini bir kez daha gösterdik ve asıl biz ''KOYDUK MU ?'' dedik.
* Aslında Onlar alışkın olmaları lazım kaderlerine ama hala öğrenemedilerse 
hakikaten ilginç yani.
* Maça bu maçta oynamaması için kasıtlı olarak 3 maç ceza verilen Emir Preldziç ve son antrenmanda şok bir şekilde sağ el orta parmağı kırılan oyun kurucumuz Ukiç'ten yoksun çıktık.Onlarda da Ender sakatlığı nedeniyle yoktu ama yerine oynayan Göksenin 3/2 üçlük 6s.3r.2a.ve Curtis'e agresif savunması ile boşluğu doldurdu.Mirsad 320 gün sonra kadrodaydı,belinden sakatlığı olan Kaptan Ömer Onan da acılar içinde mücadele etti.Ukiç'in olmaması ile yabancı kontenjanı nedeniyle tribüne çıkacak yabancılarımızdan biri - muhtemelen Curtis veya Vidmar - de kadroda yer buldu.
* Emir ve Ukiç yok dedik ama sağolsun koçumuz Spahija'da Vidmar'ı hiç oynatmayarak,Boddanoviç'i de 09.38 dakika oynatarak rotasyonumuzu iyice daralttı.Engin ve Tomas'ın da sakatlıktan yeni döndüklerini de düşünürsek 
işimizin çok çok zor olduğunu tüm yükün Oğuz,Kaya,Curtis ve Gist'in üstüne kaldığını gösteriyordu.
* Maçın büyük bölümünü geride götürdük.Özellikle ilk yarıda çok kötü oynadık.
Fakat mücadelemiz iyiydi.İlk yarıda 11/1.% 9.1 üçlük,6 serbest kaçırıp,rakibe 3 veya 4 kez basket faul attıracak kadar kötü savunma yaptık.Bogdanoviç ve Tomas sıfır çekmişlerdi.Yani 3 numara mevkiinden hiç bir şey alamadık.
 Sadece Kaya ve Oğuz ile ayakta kaldık.Kaya 7s.7r.gibi önemli katkı yapmıştı.gs bu kadar kötü oynamamıza rağmen yaptığı 10 top kaybıyla (bizim de 7) ancak 4 sayılık fark 32-36 yapabildi.
* 3.çeyreğe Engin'in isyanın fitilini ateşleyen 5 sayısı ile başladık ve öne geçtik.Ancak gs'nin artık 5 yaşındaki çocukların bile bildiği Andriç'i ikili oyunlarda coşturan ve yüksek yüzdeli üçlüklerine tedbir alamadık.
 gs bu çeyrekte 7/5 üçlük attı.Lakoviç'i de devreye sokturduk (!) 
İkili oyun savunmasında kanalları tıkayacak mesela Andriç'in karşısına Vidmar'ı dikmemek,yağmur gibi üçlük atan rakibe karşı alan savunması denememek
(Çok iyi atıyorlar alan savunması denenir mi denilebilir ama adam adama savunma ile olmuyor ki zaten,üstelik gs'nin alan savunmasına karşı bocaladığı maçları da görmüştük) düşündürücüydü.Onlar bize yaptı alan savunmasını ve ilk yarıda semeresini gördüler.
 Tabii üst üste üçlüklerle farkın 9 sayıya çıktığı anda hakemlerin bariz stespleri görmemeleri de çok ilginçti (!).Songaila'nın stepsini gs'liler bile gördü.
Çileden çıkan taraftarımızın tepkileri ile rezil hakem triosu içeri kaçtı,maç 20 dakika durdu.
* Aradan sonra 6 sayılık fark devam etti.Maçın bitimine 05.47 kala fark 62-73 ile 11 sayıya çıktı.Artık bu dakikadan sonra herkes maçın bittiğini düşünüyordu.
Açıkcası biz de buna dahiliz.Zira takımda mücadele var maçı döndürecek oyun organizasyonu yoktu.Curtis topu elinde çok tutuyor,ikili oyun aramıyor sürekli içeri penetre düşünüyordu.Dış atışlarımız girmiyordu.Spahija ikinci devre sahneye çıkmasını beklediğim Bogdanoviç'in yüzüne bile bakmıyordu.
(Oynadığı ilk yarıdaki 9.38 dk.lık dilimde çok kötüydü.3 kez aynı hata ile top kaybı yaptı) Vidmar  kafasında yoktu bile. Momentum gs'deydi.
* Spahija son bir çare ile Tomas'ı 4 numaraya çekerek 4 kısalı çok sevdiği sisteme döndü.Engin'in sazı eline alması,taraftarın da (Burada anonscu Mustafa Özben'in herkes ayağa çağrıları işe yaradı) desteği ile savunmada vidaları iyice sıkmamızla müthiş bir atak yaptık.
* Öyle bir rüzgar estirdik ki gs ne olduğunu anlamadan fark kapandı ve öne geçtik.Son saniyede Lakoviç'in attığı üçlüğü saymazsak tam 18-3'lük bir seri yaptık.Özellikle Engin'in doğru organizasyonla Tomas'ı üst üste 2 kez can yakacak üçlük attırması  takımın ve taraftarın adrenalininin tavan yapmasını sağladı.
İki üçlükle 76-76 olduktan sonra Oğuz'un mükemmel yardım savunmasının da katkısı ile döndürdüğümüz hücumlarda Engin ve Curtis'in smaçları ile 76-80 öne geçtik ve maçı hemen hemen kazanmayı garantiledik.Son hücumda Tutku'nun açık hücum faulünü ve gene görmediler ve Lucas Gordon'a üçlük şansı yarattılar ama İlahi adalet yerini buldu ve girmedi.
* Bana göre maçın bizim adımıza oyuncusu kesinlikle Engin Atsür dür.
Ukiç'in yokluğunda kendisine güvenimizi boşa çıkartmadığı gibi baş aktör oldu.
24 dakikada 6/4 ikilik,5/2 üçlük,2/2 serbest atış 16 sayı,1 ribaunt,2 asist ve savunması (baskılı savunmayı başlatan isim) ile müthiş oynadı.
* Engin'den sonra Oğuz ve Gist galibiyeti getiren isimlerdi.
Oğuz 22.55 dakikada 14s.9r.2a.ile oynadı.Özellikle ilk yarıda çok sıkıntı yaşadığımız serbest atışlarda 7/6 atması ve yardım savunması takdire şayandı.
  Oğuz aynı zamanda attığı 14 sayı ile 2000 sayı barajını açtı.
* Gist.31.07 dakikada 14s.8r.ile oynadı.Özellikle 5/2 attığı 2 üçlük çok kritikti.
* Bu 3 oyuncumuzdan sonra Tomas geliyor.O 2 üçlüğü hayatiydi neden sonra geliyor denilebilir ama sakatlıktan yeni döndüğü için henüz hazır değil.Savunma sertliğinde ve şutunda bu sıkıntı yaratıyordu.Ama ne olduysa o son 5 dakikada oldu.Üst üste 2 üçlüğü ve o anlardaki sert savunmamıza katılması fark yarattı.
Maçı 17.03 dakikada 2/2 ikilik,4/2 üçlük 10 sayı,1 asist ile gayet başarılı kapadı.Artık Tomas'ta geri döndü diyebiliriz bu maçtan sonra.
* Curtis Jerrels 32.23 dakikada 6/4 ikilik,4/0 üçlük,4/2 serbest atış 10s.4r.1a.1tç.ile oynadı.Göksenin savunmasında zorlandı.Daha önce dediğim gibi oyun organizasyonunda zayıftı,topu en az 15sn.elinde tutuyor,sonra en iyi yaptığı içeri penetreyi yapıyor ama olur olmaz anlarda yapıyor.Üçlüklerinde de güvensiz atışları vardı ve 4/0 ile karavana attı.
* Kaptan Ömer Onan belindeki sakatlığının acısı zaman zaman yüzüne vurdu.
Ona rağmen 32.46 dakika oyunda kaldı,8s.1r.2a.ile oynadı.Sakatlığı yüzünden savunmada eski agresifliği yoktu ve üçlüklerde de 7/1 atması sorundu.
* Kaya maçı ilk yarıdaki 7s.7r.ile bitirdi.3tç. ve 3tk.sı var.Andriç savunmasında aksadılar Gist ve Oğuz ile birlikte ama mücadelesi üst düzeydeydi.
* Her zamanki gibi üçlükler,asistler ve serbest atışlarda sıkıntı çektik.
İlk yarıda 11/1 olan üçlüklerimiz maç sonunda 26/7.% 27 oldu ama gene düşük.
Asistlerde 9-20 ile çok geride kaldık.
İlk yarıda tam 6 tane kaçırmışken (13/7) ikinci yarıda hiç kaçırmadan 10/10 attığımız  serbest atışlarımız maç sonunda 23/17.% 74 oldu ama gene düşük kaldı.
Fakat rakibi bol faul yapmaya zorlayarak çizgiye gelmemiz artılarımızdandı.
* Spahija'nın bizzat söylediği gibi “Bizim için önemliydi. Galatasaray Medical Park bizden çok daha iyi basketbol oynadı. Ama sadece maçın %80-90’ı gibi. Son beş dakikadaki performansımız ile mucize yarattık ve kazanmayı başardık. Eğer bu sezon başarılı olmak istiyorsak bu akşamdan çok daha iyi oynamamız gerekiyor. daha iyi olmamız şart.
 Ne demiştik ? Euroleague'de madem transfer yapılmayacak,kadrodaki her oyuncunun en üst düzey performansını vermesi lazım.
 Hoca bunları söylüyor.İyi güzel de hocam düzeltecek olan Sen değil misin ?
* Ayrıca bu takım kendi sahasında dolu salonda bu seyirci önünde maalesef gereksiz strese giriyor,baskı altında oynayamıyor.Deplasmanda daha iyi oynuyoruz.Spahija'nın kenardan uyguladığı baskı da cabası.
* gs klasik oyununu oynadı.Andriç ve Furkan'ı ikili oyunlarda besleme ve Shumpert,Göksenin ve Lakoviç ile üçlük bulma.Andriç 8/6.%75,Furkan 7/5.% 71
Shumpert 6/3,Göksenin 3/2,Lakoviç 7/4.Toplam 21/9.% 43 üçlük.
* Maçın hareketi ; 
Gist'in Lakoviç'e koyduğu blok.
Smaçı da şahaneydi.
* Salon atmosferi güzeldi ama uzun süre geride götürdüğümüzden ve organize bir basketbol kültürü olan taraftar grubu olmadığı için maçın sonunda yakaladığımız anlar haricinde beklediğim baskı yoktu.Aksine baskı bizim üzerimize oluyor.
* Maçın görüntüsü ; 
* Yorumsuz.:ağla:
* Hakemler.Rezil bir hakem triosu vardı.
1 hafta boyunca Recep Ankaralı verildi diye yaygara yapan ezik tayfası semeresini gördü.Recep'i büyük baskı altına aldılar.Maç boyunca aleyhimize can yakıcı hatalar yaptılar.Lehimize sadece Oğuz'dan çıkan topun bize verilmesi vardı.Aleyhimize ise Lakoviç'in üçlük attığı farkın 9 sayıya çıktığı pozisyonda arka arkaya önce Songaila,sonra pası verdiği Lucas steps yaptılar (Tutku bile kenarda bunu işaret edip,gülüyordu),Tutku'nun Engin'e hücum faulü,Furkan'ın Oğuz'un suratına dirseğinin verilmemesi,Curtis'in Lucas'a temiz bloğuna faul verilmesi,80-79'da Engin'in turnikesinde 3 kişinin tepesine çıkıp faulleri,sürekli itiraz eden Oktay Mahmudi'nin teknik faul almaması gibi.
* Twitter geyikleri ; 
#tadindanyenilmezarmada
#buguncimbomagirdikyarindayeniyilagirecegiz
#tamyendimdersinfenerkoyarhevesinkacar
-Kusura bakma 2012, senden önce Cimbom'a girdik :))
-Bugün cimboma girdik yarın yılbaşına gireceğiz :))
-Engin biz sana At Sur dedik tamam da boyle de binilmez ki!!
-Adını Feriha Koydum YERİNE Cincon'a Fena Koydum
-2 dakika önce: Fenerbahçeyi Yendik / 2 dakika sonra: Ülkere yenildik..
-Fenerbahçe Ülker 2011 yılında 10 kez Galatasaray ile karşılaştı ve bunların -7'sini kazandı UNUTMAYIN !!! FENERBAHÇE YIKILMAZ !!!
-Maç öncesinde Ukic'in kırılan parmağına sevinenlere; (Ukic'in parmağı gereken yere monte edildi...)
6alatasarayı Tutmakla Çişini Tutmak Aynıdır;İkisini de Belli Bir Süre 
Tutabilirsin İkisinide Bırakınca Rahatlarsın;)  
-Ne diyorduk; bardağa su koymadık be cincon sana koyduğumuz kadar  
-Kim koyarsa koysun Allah razı olsun.. 
Cimboma koyana canım feda olsun.. 

* Bu galibiyeti  aynı zamanda Ukiç'in sakatlığına ''Güzel Haber'' diye sevinen Akşam Gazetesinin fanatik gs'li Polis Adliye Muhabiri (aleyhimize haberleri yapan) Seda Kılıç ......'na armağan ediyorum.

Fenerbahçe Ülker - 6alatasaray Son 2 dakika...
* Oktay Mahmudi'nin maç sonrası yaptığı felsefe ne kadar samimi ne kadar gayri suni.Ektiğiniz biçiyorsunuz.
Geçen sezon finalin son maçından sonra bunları söyleyebildin mi ?
Fenerbahce Ulker Sampiyon (2010-2011)
http://www.youtube.com/watch?v=-PPWfuoYf9M


Tomas'ın ikinci üçlüğü sonrası gelen moladan itibaren
http://youtu.be/3T2d3xQQxRA
Takım maç sonu içeriden tekrar geri geldikten sonrası
http://youtu.be/syVtIp5hKVc
(Teşekkürler Kerem'cim)

0 yorum:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Etiketler