23 Nisan 2010 Cuma

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun !!!!!!!!23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun.
Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Gazi ATATÜRK
23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılışında Egemenliğin Meclisin değil,
kayıtsız şartsız Ulusun olduğunu vurgulayarak
çok önemli bir tespit yapmıştır.
Ve bugünü çok sevdiği çocuklara armağan etmiştir.
Bugün aynı zamanda TBMM'nin 90.kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz.

Bügün bakıyorum gazetelere,internet sitelerine Ulusal Egemenlik boyutunu görmezden gelip salt Çocuk Bayramı olarak ön plana çıkarılıyor.
Bu çok yadırgatıcı bir durum.

Bari biz vurgulayalım ;

"EGEMENLİK ULUSUNDUR!"
Ulusumuz'a yapilan bir çagridir, gidise meydan okumadir, ulusal bir özlemin disavurumudur, insani insan olarak yükselten onurlu bir konumun gerçeklestirilmek istenmesinin yalniz ulus olarak degil ayni zamanda en kisisel bir sekilde anlatimidir. Daha güzel bir gelecegin yolunun bu sözün gerceklestirilmesinden gectigi inancinin ve özleminin dile getirilmesidir.
***********
Bağımsızlık ve özgürlük gerçeğini, ulusal yapının kurumlaşmasını, ulusal gücün geçerliğini kanıtlayan ulusal egemenlik, ulusal onurun da simgesidir.
VE BÜYÜK ÖNDERİMİZ'İN her biri altın öğüt değerinde
mükemmel sözleri ;


Türk Milleti yeni bir iman ve kesin bir milli azim ile yeni bir devlet kurmuştur bu devletin dayandığı esaslar "Tam Bağımsızlık" ve "Kayıtsız Şartsız Milli Egemenlik"ten ibarettir. Yeni Türkiye devletinin yapısının ruhu Milli Egemenliktir. Milletin Kayıtsız Şartsız Egemenliğidir...

*********
Uluslar, egemenliklerini geçici bile olsa, bırakacağı meclislere dahi gereğinden fazla inanmamalı ve güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir. Meclislerin öyle kararları olabilir ki, bu kararlar ulusun yaşamına giderilmesi olanaklı olmayan zararlar verebilir.

********
Milli egemenlik öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar, mahvolur. Milletlerin esirliği üzerine kurulmuş müesseseler her tarafta yıkılmaya mahkumdurlar.

**********
Bilelim ki, milli benliğini bilmeyen milletler, başka milletlere yem olurlar.

************
Biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklâle timsal olmuş bir milletiz.

********
Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben milletimin en büyük ve ecdadımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım. Çocukluğumdan bugüne kadar ailevî, hususî ve resmî hayatımın her safhasını yakından bilenler bu aşkım malumdur. Bence bir millete şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vücut ve beka bulabilmesi mutlaka o milletin özgürlük ve bağımsızlığına sahip olmasıyla kaimdir. Ben şahsen bu saydığım vasıflara, çok ehemmiyet veririm. Ve bu vasıfların kendimde mevcut olduğunu iddia edebilmek için milletimin de aynı vasıfları taşımasını esas şart bilirim. Ben yaşabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım. Bu sebeple milli bağımsızlık bence bir hayat meselesidir. Millet ve memleketin menfaatleri icap ettirirse, insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet icabı olan dostluk ve siyaset münasebetlerini büyük bir hassasiyetle takdir ederim. Ancak, benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin, bu arzusundan vazgeçinceye kadar, amansız düşmanıyım.

******
Bu memleket dünyanın beklemediği, asla umut etmediği ayrıcalıklı bir varoluşa sahne oldu. Bu sahne en az 7 bin senelik bir Türk beşiğidir. Beşik doğanın rüzgarıyla sallandı; beşiğin içindeki çocuk doğanın yağmurlarıyla yıkandı, o çocuk doğanın şimşeklerinden, yıldırımlarından, kasırgalarından evvela korkar gibi oldu sonra onlara alıştı; Onların oğlu oldu. Bir gün o doğa çocuğu, Doğa oldu; şimşek, yıldırım, güneş oldu; Türk oldu... Türk budur. Yıldırımdır, kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir.

**********
Egemenlik verilmez, alınır.

********
Bu millete çok şey öğretebildim ama onlara uşak olmayı bir türlü
öğretemedim.


*********

"Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk'ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin! .. Bu belli. Fakat zekânı unut! .. Daima çalışkan ol..."

Çocuklarımızı artık, düşüncelerini hiç çekinmeden açıkça ifade etmeye, içten inandıklarını savunmaya, buna karşılık da başkalarının samimi düşüncelerine saygı beslemeye alıştırmalıyız...

Mustafa Kemal Atatürk

**********
Bu vesile ile bizlere bu kutsal vatanı armağan eden BÜYÜK ÖNDERİMİZ ATATÜRK ve tüm silah arkadaşlarını,şehitlerimizi,günümüzde de bölünmemesi için şehadet mertebesini ulaşan tüm Mehmetçiklerimizi minnetle,sevgiyle,saygıyla anıyorum.
Gazilerimize Allahtan şifalar diliyorum.
Görev başındaki askerlerimize de Allah yardımcıları olsun diyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Etiketler