9 Eylül 2010 Perşembe

12 Dev Adam Yarı Finaldeeeeee.95-68 !!!!!!!


2010 FIBA Dünya Şampiyonası çeyrek final mücadelesinde 12 Dev Adam, Sinan Erdem Spor Salonu'nda oynanan mücadelede Slovenya'yı 95-68'lik skorla mağlup ederek adını yarı finale yazdırdı.

Kerem Tunçeri, Ömer Onan, Hidayet Türkoğlu, Ersan İlyasova ve Primoz Brezec beşiyle mücadeleye başlayan Millilerimiz ilk sayılarını serbest atış çizgisinden buldu. Hidayet’in serbest atışları ve Kerem Tunçeri’nin de orta mesafeden bulduğu isabete Slovenya’da Jaka Lakovic ve Bostjan Nachbar karşılık verdi. Bu bölümde Nachbar’ın devreye girmesiyle etkili olan Yeşil Beyazlılar, farkı da 4 sayıya çıkarttı (6-10). Ömer Onan ve Kerem Tunçeri’nin üçer sayılık basketleriyle yeniden skor üstünlüğünü eline alan Millilerimiz, Hidayet Türkoğlu’nun da orta mesafe isabetiyle 5.dakikada durumu 14-11’e getirdi. Ersan İlyasova ve Miha Zupan’ın karşılıklı üçer sayılık basketleriyle bu bölüm geçilirken, Ay Yıldızlılarımız farkı 8 sayıya çıkartınca Slovenya mola aldı (22-14). Hücumda çok fazla top kaybeden ve organize olmakta zorlanan Yeşil Beyazlılar, üç sayı çizgisinin gerisinden de istediği isabetleri bulamadı. Son bölümde özellikle savunmadaki etkili oyununu sürdüren A Milli Takım, ilk periyotu da 27-14 önde tamamladı.

Uros Slokar’ın smacıyla ikinci periyotun ilk hücumunu değerlendiren Slovenya, savunmada ise Sinan Güler ile Ersan İlyasova’nın basketlerine engel olamadı. Sani Becirovic ile Sinan Güler’in karşılıklı üçer sayılık basketlerinin ardından Slovenya mola aldı (38-19). Savunmada çok fazla hata yapan Slovenya’yı dış atışlarda bulduğu isabetlerle cezalandıran Ay Yıldızlılarımız, 15.dakikaya girilirken farkı 20 sayıya çıkarttı (41-21). Uros Slokar’ın pasında Primoz Brezec ile smaç basket bulan Slovenya, buna karşın savunmada istediği sertliği bulamadı. Oğuz Savaş, Semih Erden ve Kerem Gönlüm üçlüsünün hücum ribaundlarını kovaladığı bu dakikalarda Slovenya, Primoz Brezec’in turnikesiyle farkı 17 sayıya indirdi (46-29). Ancak A Milli Takım, özellikle savunmada kaptığı topları iyi değerlendirerek devre sonunda soyunma odasına 19 sayı farkla 50-31 üstünlükle girdi.

Üçüncü periyotun ilk hücumunda topu iyi dolaştıran Millilerimiz, Ömer Onan’ın da turnikesiyle farkı 21 sayıya çıkarttı (52-31). Savunmada çok iyi bir performans sergileyen ve rakibine de kolay sayı şansı tanımayan Ay Yıldızlılarımız, 22.dakikaya girilirken skoru 56-32’ye getirdi. Bunun üzerine mola alan Slovenya, Goran Dragic ile üç sayılık basket buldu. Uros Slokar’ın bu bölümde kaydettiği sayılarla hücumları değerlendiren Yeşil Beyazlılar, Sani Becirovic’in de ters turnikesiyle farkı 18 sayıya indirdi (59-41). Ömer Onan’ın turnikesiyle hızlı hücumu iyi değerlendiren Ay Yıldızlılarımız, 27.dakikada da farkı 25 sayıya çıkarttı (66-41). A Milli Takım, üçüncü periyotu da 18 sayı farkla 71-43 önde tamamladı.

Mücadelenin final periyotunda Slovenya, dış atışlara yönelerek farkı eritmeye çalıştı. Bu bölümde Ay Yıldızlılarımız Sinan Güler’in penetresi sonrasında turnike basket buldu. Baskılı savunma karşısında pas organizasyonunu iyi yaparak skor bulmakta zorlanmayan Millilerimiz, Oğuz Savaş’ın smacıyla 77-52’lik üstünlüğünü korudu. Boyalı alanda Semih Erden ve Oğuz Savaş’ın oyuna ağırlığını koymasıyla Ay Yıldızlılarımız durumu 81-59’a getirdi. Bu dakikadan sonra oyunun kontrolünü elinden bırakmayan ve aradaki farkı da arttıran A Milli Takım, mücadeleden de 95-68 galibiyetle ayrılmayı başardı. 

Türkiye - Slovenya (FIBA Dünya Şampiyonası) / 44
SALON: Ankara Spor Salonu

HAKEMLER: Jose Anibal Carrion – Anthony Jordan – Christiano Maranho

TÜRKİYE (95): Cenk Akyol 2, Sinan Güler 12 (2 ribaund), Barış Ermiş (1 ribaund- 1 asist), Ömer Onan 10 (2 asist), Ersan İlyasova 19 (5 ribaund- 1 asist), Semih Erden 6 (5 ribaund- 3 asist), Kerem Tunçeri 10 (1 ribaund- 4 asist), Oğuz Savaş 8 (3 ribaund- 1 asist), Kerem Gönlüm 4 (2 ribaund), Ender Arslan 5 (5 asist), Ömer Aşık 9 (5 ribaund), Hidayet Türkoğlu 10 (4 ribaund- 7 asist)

SLOVENYA (68): Uros Slokar 10 (4 ribaund- 1 asist), Jaka Lakovic 8 (1 ribaund- 2 asist), Hasan Rizvic (1 ribaund), Sani Becirovic 16 (4 ribaund- 6 asist), Samo Udrih, Bostjan Nachbar 16 (3 ribaund), Goran Dragic 5 (2 ribaund- 2 asist), Goran Jagodnik, Miha Zupan 3 (1 ribaund), Gasper Vidmar (4 ribaund), Primoz Brezec 10 (5 ribaund)

1.PERİYOT: 27-14
2.PERİYOT: 23-15
3.PERİYOT: 21-12
4.PERİYOT: 24-25TÜRKLER UÇUYOR !!!!!
   Öncelikle bu takımda emeği geçen herkesi A'dan Z'ye kutluyorum hiç kimseyi ayırmadan ama şüphesiz en çok alkışı en çok emek veren oyuncular hakediyor.
  Şükürler Olsun Allah'a bugünleri de gördük.Tarih yazdık.Şu anda ilk 4 içindeyiz ama potansiyelimiz yüksek ve daha gidecek yolumuz var.Eminim ki kalan tüm rakiplerimiz tir tir titriyordur.
 Nazar değmesin 7/7 gidiyoruz.Ki grup maçlarından sonra vites yükselttik kasırga gibi gidiyoruz.
Başlık ve aldığım reklamdaki gibi harbiden ''Türkler Uçuyor''  
 Fransa'dan sonra son hücumu kullanmamamıza rağmen Slovenya'ya da 95 sayı attık.Kaldı ki bu 2 rakip bize ters gelen ve bela olan takımlardı.Bu kadar fazla sayı atarken rakibi de düşük skorda tuttuk.
 Slovenya'nın ne kadar hücum kapasitesi yüksek bir takım olduğunu biliyorduk ama bu takıma ilk yarıda 29,3.çeyrek sonunda ise 43 sayı imkanı verdik.Maç çoktan bittiği için 68 sayı atabildiler sonunda.
 İşin sırrı hep yazdığımız gibi SAVUNMA  tabii ki.O meşhur savunmamızın püf noktası ise ''ortaya yürek koymak ve yardımlaşma'' idi.Slovenler savunmamızı bildikleri ve bizden çekindikleri halde ''Mezarlıkta ıslık çalar gibi '' yaptılar ve ''alan savunmasından çekinmiyoruz,daha önceleri de gördük ve geçtik falan filan'' diyerek kendi kendilerini teselli ettiler ama gördüler günlerini.Donup kaldılar,çaresizleri oynadılar.Kimyaları bozuldu adamların yazık.
 İlk 5 dakika ısındıktan sonra 6.dakikadan başladık 22-14'lük 8 sayı fark ile.İlk çeyreği de 27-14 önde bitirdik.13 sayı fark akibeti belli ediyordu aslında.İkinci periyotta da sert savunmayı sürdürdük,hücumda da yüksek yüzdeli atmayı devam ederek ilk yarıyı 50-31 ile 19 sayı önde kapattık.Maç bitmişti burada zaten.
 İlk yarı sonundaki notlarımda şunlar yazılıydı ; 50 sayı atıp,31 sayı yemek.Yani oyunun iki yönünde de müthiştik.15 asist,11/8 .%73 üçlük.% 75 serbest atış,benchimizden gene müthiş katkı.Öyle ki 2.çeyrekte tamamen ikinci beşimiz vardı ama sahada değişen olumsuz bir durum yoktu ve aynen devam ediyorduk. Slovenlerde ayakta kalan tek isim Beciroviç'ti.
 Slovenlerin zaten bizim sertliğimize dayanmaları mümkün değildi.Onları kendi silahları ile vurduk yani üçlükle.
Kafadan 4/4 ile başladık.Bir ara 8/6 idi.İlk yarı sonunda 11/8,maç sonunda da 17/10.%58.8 idi.
 Slovenler ise 23/8.%34.8'de kaldı.
 En güvendikleri adamlar Lakoviç  ve Dragiç 8 ve 5 sayıda kaldılar.Lakoviç ilk 3'lüğünü son saniyede ilk basket olarak attıktan sonraki sayılarını 4'üncü çeyrek başında 2 serbest atıştan atabildi.Dragiç 7/1 ile oynadı.
  Sadece dediğim gibi Beciroviç 16s.6a  ve Nachbar 16s.  ayakta kalabildiler.
    Bizde ise tüm takım iyi oynadı.12 oyuncumuzdan Barış Ermiş haricinde 11 oyuncumuz da sayı attı.
5'i çift haneli rakamlara ulaştı,9'u en az iki basket attı.
Ersan 26.39 dk.da 19 sayıyla karşılaşmanın en skorer oyuncusu oldu.5'de 4 iki sayı, 4'de 3 üç sayı ve 2'de 2 serbest atış isabet oranıyla oynarken, 5 ribaund aldı, 2 top çaldı.

Ersan'dan sonra en skorer oyuncumuz 12 sayıyla  benchten gelen  Sinan Güler oldu.17. 13dk.da  4/ 3 iki sayı, 3/2 üç sayı, 2 ribaund ve 3 top çalmayla oynadı. Karşılaşma öncesi sakatlığı bulunan Kerem Tunçeri ise maçta 4 asist 10 sayıyla oynadı.
Kaptan Hidayet Türkoğlu ise 4 ribaunt, 7 asist ve 10 sayıyla galibiyette rol oynarken, Ömer Onan da 10 sayı kaydetti. 2009 Avrupa Şampiyonası'nda serbest atışlarda sorun yaşayan Ömer Aşık ise Slovenya maçında 8'de 5 serbest atış (yüzde 63) isabet oranıyla oynadı ve 5 ribaund aldı.
 Kısaca toparlamak gerekirse ; 
*Mükemmel bir organizasyonu var takımın.Savunma ve hücumu çok iyi yapıyoruz.
*Savunma sertliğimiz dillere destan oldu.Şu resim küçük bir örnek.
Türkiye - Slovenya (FIBA Dünya Şampiyonası) / 25

*Takımda müthiş bir paylaşma ve yardımlaşma var.Savunmada iyi yardımlaşıyoruz.Hücumda ise topu çok iyi paylaşıyoruz.Ekstra pası iyi yapıyoruz.24 toplam asistimiz çok net anlatıyor her şeyi.
* Kenardakilerin her zaman hazır olması.İlk 5 ,ikinci 5 muhabbeti yok ,giren ve çıkan aynı özveriyi gösteriyor.
* Konsantrasyon müthiş.28 sayı fark var takım hala savunmada agresifti.
* Takımdaki sinerji öyle müthiş ki her oyuncunun performansı ayrı ayrı artıyor bu sinerjinin getirdiği enerjiden.
Semih ve Sinan mesela kendilerini aştılar.İnanılmaz oynuyorlar.Neredeyse 1 sezon oynamayan KG ve Ömer Aşık çok iyi katkı  veriyor.
* Takımın Özgüveni yüksek.
* Tanjeviç'e hakkını veriyorum.Çok eleştirdim,açıkcası basketbolunu beğenmedim hiç ama Allah şifa versin hastalığından sonra bambaşka bir Tanjeviç geldi adeta.Bu bizi basketboldan soğutan bizim Tanjeviç mi diyorum zaman zaman.Helal Olsun şu ana kadar çok iyi yönetiyor takımı.Ancak burada şunu gözardı etmemek lazım.Ki benim de eleştirdiğim yönlerinden biri buydu.Tanjeviç Milli takımı 1.planda önemsiyor,FBÜ'yü Milli takım gibi görmüyordu.6 yıldır bu turnuvaya hazırlanıyordu.
* Bu maçla ilgili tek negatif gösterge gene serbest atışlarımızdı.İlk yarı iyiydi ama maç sonunda gene düştü.
32/21.%65.6.
* 2009 Polonya'da kaybettiğimiz 4 rakipten rövanşı aldık ve hesabı kapattık.
* İlerisi için beni tek endişelendiren konu takımın aşırı motivasyonu ters teper mi ? Demotive olmayız umarım.
* Sırbistan maçını ayrı değerlendireceğim daha sonra.
* Son 2 not ; güzel milli zaferler yaşıyoruz son günlerde.12 Dev Adamın Yarı Final Zaferinden sonra bir müjde de Rusya'dan geldi.Greko Romen Güreş Milli takımımız Dünya 2.si oldu.1 Altın,2 bronz madalya aldık.
74 kg.da Selçuk Çebi geçen yılın Avrupa Şampiyonu Ermeni'yi yenerek Dünya Şampiyonu oldu.Güreşcilerimizi ve antrenörlerini kutluyorum.
'TÜRK OLMAK BİR AYRICALIKTIR'
Çebi, final sonrası"Türk milletinin Ramazan Bayramı'nı kutluyorum. Halkımıza çifte bayram yaşattığım için mutluyum. Sevgili eşime ve oğluma da buradan selam yolluyorum ve gözlerinden öpüyorum. Kimse unutmasın ki Türk olmak bir ayrıcalıktır" dedi. 


* Son not ;TÜRK MİLLETİNİN mübarek Ramazan Bayramını kutluyorum ve HAYIR'lara vesile olmasını Allahtan niyaz ediyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Etiketler