5 Haziran 2011 Pazar

Klasik Ezik Terbiyesi - Fenerbahçe Ülker - gs cc :81-59


 


 *****************
YİNE Mİ KOYDUK ?
 * Tebrikler takıma,teknik heyete ve taraftara.
* Şifre laneti nedeniyle maçı canlı izleyemedik,tekrarını hem FB TV hem Show TV geniş özet olarak izledik.
* Beklediğimden çok daha kolay bir maç oldu.3.çeyreğin ilk 5 dakikasında (10-2'lik seri) vurup geçtik.Bu kez kendi kendimize yakalatma hastalığımızda tutmayınca direnemediler.
* Aslında 2 takım arasında çok açık bir güç farkı var.Biz bir Euroleague takımıyız,onlar 2.kupa Eurocup takımı falan.gs'nin finale gelmesi benim için çok büyük sürprizdi zaten.Banvit'in bunlara nasıl elendiğini anlayabilmiş değilim.Artı lig boyunca da 22 galibiyet,8 mağlubiyetle 3.bitirmeleri de benim için sürprizdi.Ki 22 galibiyetin içinde biz de varız ne yazık ki.
Bu başarıda Mahmudi'nin payının büyük olduğunu kabul etmek lazım. 
Mahmudi'de finale gelmeyi beklemediklerini söyledi.Belki maç öncesi rehavet yaratsın diye de söylemiş olabilir ama gerçek bir yorumdu.
* Asıl final yarı finaldeki Fenerbahçe Ülker - Doping Pilsen serisiydi ve biz süpürmüştük bence.
* Serinin 3.ve 4.maçında Abdi İpekçi'de havlayan köpekler önünde pislikle bir şey yapmaya çalışırlar belki çok büyük sürpriz ile 1 maç kazanırlar ama Şampiyonluğu asla.
* Onlara göre daha uzun bir süre beklediğimiz için çok iyi hazırlanmışız.Aydın Örs'te zaten maç öncesi söylemiş.İyi bir hazırlık ve Euroleague maçlarındaki gibi canlı savunma,geriye iyi koşuş ve hücum ribauntlarına asılınca fark kendini gösterdi.
* Takımın isteği,arzusu çok iyiydi.Maç oynama açlığı vardı oyuncularımızda.
* Oğuz'un henüz 01.50 sn.de 3 faul alması hesaplarımızı bozdu ama yerine oynayan Sean May çok iyi oynayarak açığı fazlasıyla kapattı.16 dk.da 12s.2r.Çok iyi.
* Kaya'da agresif savunma ve ribauntları ile zaten zaafları olan gs uzunlarını altetmeye yetti.
Kaya 5 sayı attı ama 9 ribauntu çok önemliydi.Ayrıca ''gerçek Fener'li olma'' isteği ile bu maça çok iyi hazırlandığı maç sonrası şu açıklamalarından belliydi ;
Kaya Peker ; "Zaten maç öncesi böyle bir fark bekliyorduk. Ama oynamadan söylenmiyor. Kendi aramızda konuşuyorduk. İki takım arasındaki güç farkını göstermek istiyorduk. Sanırım gerekli mesajı verdik."
* Spahija rakibi iyi etüt etmişti.Mahmudi'nin Banvit oyun kurucularına yaptığı baskıyı gene yapacaklarını bildiği için Ukiç'i fazla baskı altında bırakmadı.Mahmudi Göksenin'i verdi Ukiç'e maçın başında ama Barış Ermiş'in uğradığı duruma düşüremedi.Saras ve Emir top getirmede Ukiç'e yardımcı oldu.Ömer Onan'da Tutku'ya baskı yapıp top aldırmamaya çalışınca planlarını fazla işletmedik.İkili oyunlarını gene başta oynadılar ve Oğuz'u erken faul problemine soktular ama devamı gelmedi.Sadece her bizim maçta iyi oynayan ve bu kadar iyi oyuncu olduğunu sanmadığım Andriç gene etkili oldu.Onun dışında kısaları ve Shumpert etkili olamadı.
gs'nin skor beklediği isimleri iyi durdurduk dün akşam.Ermal 7/1 ile  4, Shipp 6/1 ile 6, Shumpert ise 8/3  ile 6 sayı attı.. 21/5 atmışlar üçü.
* Emir maşaallah dedirtti.Nazar değmesin bu çocuğa,çok etkili oynadı.1-2-3-4 oynayabilmesi çok avantaj sağlıyor bize.Oyun kurucu oynayabildiği,top getirip,mükemmel asistlerinin yanı sıra 4 numara oynadığı zaman da çabukluğu ve Ukiç-Saras ikilisinin de aynı anda oynatılabilme obsiyonunu sağladığı 4 kısalı düzenimiz için de önemli artı sağlıyor.
5 sayı attı Emir ama 7 ribaunt ve 8 asist'i muazzamdı.Ki sayı olmayan,kaçan asistleri de vardı.
Oyun görüşü muazzam.Ukiç mesela elinde topu  çok fazla tutuyor ve zamanı iyi kullanamıyor,Saras'ta sürekli ''nolook pass'' derdinde.
Emir kenardan gelip girdiği andan itibaren oynadığı 8 dakikada 6 asist yaptı,takım 20 sayı attı.
Emir'in Savunması da çok iyiydi dün akşam.
* Üçlüklerimiz gene en büyük silahımızdı.Totalde 23/9.% 39 attık ama daha başlarda Ömer'in 3,Ukiç'in 2 üçlüğü takımı havaya sokarken,rakibi bozuyordu.
* gs'nin savunması hep övülüyordu ama dün tutmadı.Emir'in deliciliği ve hücumda sağladığı akıcılık karşısında çaresiz kaldılar.May bile bu furyadan nasibini aldı 10/6 ile oynadı.
gs savunmada iyi olsa da hücumda bunu birleştiremezse hiç bir şey yapamaz.Fenerbahçe EL maçları bittikten sonra unuttuğu ''EL savunması''nı hatırlatınca fark görüldü.
* Futbolda olduğu gibi yaratıcılık burada da çok önemli.Fenerbahçe'de yaratıcı oyuncu sayısı daha fazla olduğu için bunun da semeresini gördü.
* Kadro derinliği ve bench katkısının önemini de çok iyi gördük.Emir,May en iyi örnek.
* Böyle uzun final serilerinde yorgunluk,sakatlık v.s.ler görülebileceği için bu konuda da Fenerbahçe daha avantajlı.Vidmar,Engin,Mirsad ve Kinsey hiç aranmazken gs de Rancik arandı mesela.
* Lavrinoviç ve Tomas'ın da önemli katkıları olduğunu yadsımamak lazım.
* İkili oyun savunma zaafına dikkat etmek lazım.
* Fenerbahçe taraftarının centilmenliği umarım gs taraftarına örnek olur. 
* Final serisini açık kanal Skytürk veya Show TV'den yayınlatmayan zihniyeti lanetliyorum.
Bu sezon başında yeni sözleşme ile 4+1 5 yıllık peşkeş sözleşmesi yapıldı.Öncülük eden de basketbolda da kulüpler birliğini kurduran ne yazık ki bizim Aziz Yıldırım'dı.Şifrecilerden başka bir yayıncı kuruluş aramadan,rakam sonra belirlenecek diye yayın hakkını uzatanları Allaha havale ediyorum.Rakam sonradan yazıldığına göre 4 yıl için 27 m.dolarmış.Bu kadar ucuz yani.
* 2.maç bu kadar kolay olmasa da kazanıp 2-0 ile oraya gideceğimizi düşünüyorum.
Takım ve koç işin ciddiyetinin farkında.Ne kadar aramızda fark olsa da ''oynamadan maç kazanılmaz'' düsturunu sık sık hatırlatmak lazım.
 * Ezikler ne yapıyor forumlarında bir bakalım ;
Emrah Oktay Cevap: Play-Off Final Serisi | FB Ülker 1-0 Galatasaray C.C
Ben Aziz Yıldırım geldiğinden beri tüm spor branşlarında zirveye ulaşan ve tüm Türkiye´deki takımlarla kapatılması zor bir fark açan fenerbahçe´yi malesef ki kıskanıyorum. Son yıllarda gerçekten iyi yönetiliyorlar ve tam bir spor kulübü gibi sonuçlara imza atıyorlar. Derbiler konusunda da artık sözün bittiği yerdeyiz bana göre. 1 yıl değil 3 yıl değil tam 10 yıldır bütün spor branşlarındaki maçlarda ezici bir üstünlükleri var. Son 10 yıldaki tüm derbileri toplasak 120-15 gibi bir skor çıkar sanırım. Ne kadar çok istesem de değişmiyor bu tablo. Ben artık tahammül edemiyorum bu duruma. Sırf bu yenilgiler yüzünden eski heyecanımı kaybettim ne yazık ki Galatasaray adına.. 


Bu da bizim forumlardan ; 

 Yılın Sözü ;
''Galatasaray´a koyduğumuz kadar başımızı yastığa koymadık ''

0 yorum:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Etiketler