19 Eylül 2009 Cumartesi

12 Dev Adam'a Yunan Oyunu (!) 74-76Eurobasket 2009'da çeyrek final maçında Türkiye A Milli Basketbol Takımımız, Yunanistan'a uzatmaya giden maçta 76-74 mağlup olarak yarı final şansını kaçırdı.

Yunanistan'da Spanoulis 23 sayı ile maçın en skorer ismi olurken; Fotsis 11 sayı 13 ribaun ile double-double yaptı.

Milli Takımımız'da ise Ömer Onan ile Hidayet Türkoğlu 13'er sayı ile oynarken; çift haneli sayıya ulaşan başka oyuncumuz olmadı.

Turnuvaya müthiş bir başlangıç yapan ve oynadığı 6 maçın 5'ini kazanan 12 Dev Adam çeyrek finalde Yunanistan'a mağlup olarak ilk 4'e kalma şansını yok etti.

Avrupa Şampiyonası'nda çeyrek final maçına çıkan A Milli Takım, Katowice'de Spodek Arena'da karşılaştığı Yunanistan'a 76-74 yenildi.

A Milli Takım, 19 Eylül Cumartesi günü klasman maçında Fransa ile karşı karşıya gelecek. A Milli Takım ile Fransa arasında oynanacak mücadele TSİ 13.00’de başlayacak ve NTV’den naklen yayınlanacak. Ay Yıldızlılar, Fransa’yı yenmesi durumunda, 5-6.’lık mücadelesi verecek.

KISIR BAŞLADIK

Mücadeleye Hidayet’in asistini turnike ile tamamlayan Ömer Aşık’ın sayıları ile başlayan A Milli Takım, Ömer Onan’ın üçlüğü ile skoru 5-0’a getirdi. İlk basketini Ioannis Bourousis’in turnikesi ile bulan Yunanistan karşısında Ömer Aşık ile smaç bulan Ay Yıldızlılar skoru 7-2’ye getirdi. Antonis Fotsis ve Vassilis Spanoulis ikilisi ile üst üste 5 sayı bulan Yunanistan 5.dakikaya 7-7’lik skorla girdi. Ersan İlyasova ile milliler öne geçse de dış atışlarda Nikos Zisis ile üst üste 5 sayı bulan Yunanistan 7.dakikaya girilirken ilk kez öne geçti (9-12). Ömer Onan’ın üçlüğü ile tekrar eşitliği sağlayan A Milli Takım, aynı oyuncu ile bu kez turnikeden basket bularak 9. dakikaya 14-12’lik skorla girdi. Son dakikada içinde Vassilis Spanoulis ile üçlük bulan Yunanistan, Ioannis Bourousis’in turnikesi ile ilk periyodu 14-17 önde tamamladı.RİBAUND ALAMIYORUZ

İkinci çeyreğe Sofoklis Schortsianitis’in serbest atış çizgisinden bulduğu sayılarla başlayan Yunanistan üstünlüğünü korudu. A Milli Takım, Semih Erden ile turnikeden basket bulsa da Schortsianitis’in üst üste bulduğu sayılara engel olamadı (16-23). 12. dakikada yüzüne dirsek gelen Ersan İlyasova çenesinin açılmasıyla kenara geldi ve Ömer Aşık oyuna girdi. Periyodun ilk 3 dakikasında faul hakkını dolduran A Milli Takım karşısında Sofoklis Schortsianitis ile basketler bulmaya devam eden Yunanistan, Nikos Zisis’in de serbest atış çizgisinden ürettiği sayılarla farkı 8’e çıkardı (16-24). Ay Yıldızlılar, uzun süren suskunluğuna Ömer Aşık’in boyalı alandaki sayıları ile son verdi. A Milli Takım’a karşısında ribaundlarda üstünlük kuran Yunanistan, Bourousis ve Printezis ikilisi ile skor avantajını elinde tuttu (22-27). Oğuz Savaş ve Ender Arslan’ın sayıları ile farkın açılmasına izin vermeyen milliler ilk yarının son 3 dakikasına 24-27’lik skorla girdi. Perperoglou’nun serbest atış çizgisinden bulduğu sayılara Oğuz Savaş’ın basketi ile karşılık veren A Milli Takım soyunma odasına 26-29 geride girdi.

İlk yarıda ribaundlarda 25-11’lik üstünlük kuran Yunanistan, 14 kez serbest atış çizgisine geldi. İlk yarıda serbest atış kullanmayan A Milli Takım, buna karşın agresif savunması ile maçtan kopmadı ve rakibini 8 top kaybına zorladı. İlk yarıda sadece 4 top kaybı yapan Ay Yıldızlılarda Ömer Onan 8 sayı, Ömer Aşık 6 sayı, Ender Arslan ise 4 sayı ile oynadı.İKİNCİ YARIDA DAHA İYİYİZ

İkinci yarıya A Milli Takım, Kerem Tunçeri, Ömer Onan, Sinan Güler, Ersan İlyasova ve Oğuz Savaş beşi ile başladı. İlk basketi Ersan İlyasova ile boyalı alanda bulan Ay Yıldızlılar, Oğuz Savaş ile serbest atış çizgisinde 2’de 1 isabet ile oynadı (29-29). Ioannis Bourousis’in smacına, Oğuz Savaş’ın basket faulden kazandırdığı sayılarla karşılık veren milliler 32-31 öne geçti. Fotsis’in üçlüğü ile öne geçen Yunanistan, aynı oyuncu ile hücum ribaundu alarak baskete çevirdi (32-36). Sinan Güler’in üçlüğü ile A Milli Takım 25. dakikaya 35-36 geride girdi. Vassilis Spanoulis’in üçlüğüne Ömer Onan’ın üçlüğü ile karşılık veren A Milli Takım oyunu dengede tuttu. Ender Arslan’ın serbest atış çizgisinden bulduğu sayılarla skoru 42-42 eşitliğe getirdi. Boyalı alanda Schortsianitis ve Bourousis ile boyalı alanda basketler bulsa da, Kerem Tunçeri’nin sayıları ile A Milli Takım son 10 dakikaya 46-47’lik skorla girdi.NEREDESİN HİDO?

Final periyoduna Vassilis Spanoulis’in sayıları ile başlayan Yunanistan, Sofoklis Schortsianitis’in serbest atış çizgisindeki sayısı ile skoru 46-50’ye getirdi. İlk basketini Ömer Aşık’ın smacı ile bulan A Milli Takım, Fotsis’in sayılarına Kerem Tunçeri’nin üçlüğü ile karşılık verdi. Sert savunma yapan Ay Yıldızlılar, Ersan İlyasova’nın çemberden dönen topunu Hidayet Türkoğlu ile smaçlayarak 53-52 öne geçti. Rakibine sayı şansı vermeyen A Milli Takım, Hidayet Türkoğlu’nun üçlüğü ile farkı 4’e çıkardı (56-52). Vassilis Spanoulis’in üçlüğüne Hidayet Türkoğlu’nun basketi ile karşılık veren milliler normal sürenin son 4 dakikasına girilirken üstünlüğünü korudu (58-55). Ömer Aşık ve Hidayet Türkoğlu ile serbest atış çizgisinde 4’de 2 isabet ile oynayan A Milli Takım, son 3 dakikaya da 60-57’lik skorla girdi. Ay Yıldızlılar, Hidayet Türkoğlu’nun üçlüğü ile farkı 6’ya çıkardı (63-57). Vassilis Spanoulis’in serbest atış çizgisindeki sayısı ve Nikos Zisis’in üçlüğü ile Yunanistan son dakikaya girilirken farkı 2’ye indirdi (63-61). Normal sürenin bitimine 47 saniye kala Ömer Onan ile kullandığı üç sayılık atışta başarılı olamayan milliler, Printezis’in üçlüğüne engel olamadı. Yunanistan son 36 saniyeye 63-64 önde girdi. Tanjevic’in aldığı mola sonrasında hücumda top kaybı yapan A Milli Takım taktik faul yaptı. Nikos Zisis ile serbest atış çizgisinde 2’de 1 isabet ile oynayan Yunanistan ise normal sürenin son 18 saniyesine 63-65 önde girdi. Aldığı mola sonrasında Ender Arslan ile son saniyede turnike bulan A Milli Takım skoru eşitledi. Normal süre de 65-65 eşitlikle tamamlandı.YİNE SON SANİYE ÜÇLÜĞÜ
YİNE OLMADI....

Uzatma periyoduna Ersan İlyasova’nın basketi ile başlayan A Milli Takım 67-65 öne geçti. Nikos Zisis’in serbest atışlardan ürettiği sayılarla eşitliği yakalayan Yunanistan, Vassilis Spanoulis’in üçlüğü ile 3 sayılık avantaj yakaladı (67-70). Ersan İlyasova ve Hidayet Türkoğlu ile kullandığı atışlarda isabet bulamayan milliler, Antonis Fotsis’in sayıları ile uzatma periyodunun son 3 dakikasına 67-72 geride girdi. Kerem Tunçeri’nin turnikesi ile Ay Yıldızlılar uzatma periyodunun son 1.44 dakikasına 69-72’lik skorla girdi. Hakemin verdiği taraflı karar sonrasında Vassilis Spanoulis ile üçlük bulan Yunanistan farkı 6’ya çıkardı. Ancak oyundan kopmayan ve Ersan İlyasova ile üçlük bulan A Milli Takım, Hidayet Türkoğlu’nun turnikesi ile son 30 saniyeye 74-75’lik skorla girdi. Bitime 9.8 saniye kala Zisis ile serbest atış çizgisinde 2’de 1 isabet ile oynayan Yunanistan skoru 74-76’ya getirdi. Son hücumda Ender Arslan ile kullandığı üçlükte isabet bulamayan A Milli Takım mücadeleden 74-76 mağlup ayrıldı.

SALON: Spodek Arena
TÜRKİYE: Sinan Güler 3 (2 ribaund), Ömer Onan 13 (2 asist), Ersan İlyasova 9 (7 ribaund), Semih Erden 2 (2 ribaund), Kerem Tunçeri 9 (1 ribaund- 5 asist), Oğuz Savaş 8 (5 ribaund- 1 asist), Ömer Aşık 9 (4 ribaund- 1 asist), Ender Arslan 8, Barış Hersek, Hidayet Türkoğlu 13 (5 ribaund- 2 asist)
YUNANİSTAN: Kalampokis, Bourousis 11 (7 ribaund), Nikos Zisis 14 (7 ribaund- 1 asist), Spanoulis 23 (4 ribaund- 7 asist), Calathes, Fotsis 11 (13 ribaund- 1 asist), Printezis 6 (3 ribaund- 1 asist), Perperoglou 2 (3 ribaund- 2 asist), Schortsianitis 9 (6 ribaund- 1 asist)

1.Periyot: 14-17
2.Periyot:: 12-12
3.Periyot:: 20-18
4.Periyot:: 19-18
Uzatma: 9-11

Kaynak: Sporx.com & tbf.org.tr


****************

Söylenecek ,yazacak bir şey yok.
Tek kelime ile VERİLEN BUNCA EMEĞE YAZIK oldu.
Turnuva bittikten sonra daha geniş bir değerlendirme yaparız ama
dünkü maçla ilgili kaybetmemizin nedenleri ;

1-Lanet Yunan lobisini ilk sıraya koyuyorum.
24 saniye süresi bitmişken,kıçlarından 4 sn.süre yarattılar ve biterken üçlüğü yedik.
Şeref yoksunlarının topunun cezasını versin.
2-Ömer Aşık'ın kahrolası serbest atış aculluğu ipimizi çekti.
Be kardeşim bu kadar da olur mu ya.
Oynadığın iyi oyunları,sempatiyi bile yerle bir ediyorsun.
Deli ettin beni deli ya.
3-Ribauntlarda ,özellikle hücum ribauntlarındaki hezimetimiz.
30-19 toplamda - bir ara 22-4'tü - hücum ribauntlarında 17-9
Baby Shaq ve Bourousis genç uzunlarımızı denize döktüler.
Semih gene 3 dk.da 3 faul alarak kenara geldi.
4-Spanoulis iyi aile çocuğunu (!) bir türlü durduramamamız.
Tek başına ipimizi çekti şerefsiz.
9/6 üçlük.
5-Koç Tanjeviç'in hiç bir hücum argümanı olmaması.
Maç sonlarını oynayacak hiç bir set veya düzen yok.
Saldım çayıra mevlam kayıra hesabı.
Slovenya maçındaki son hücumdaki Engin'in üçlüğü onun çizdiği bir şey değilmiş,
Ender'in oyunu ama çok beğendim diyor.
Bugün de Ender gene şahsi çabaları ile son topları kullandı,birinde uzatmaya götürdü
turnike ile,son üçlüğü girmedi işte.
Hiç kullanmayacağın Bekir ve Barış Hersek yerine kullanacağn adamları alsan
ölürmüydün kardeşim.
Serkan Erdoğan niye alınmaz ? Mirsad ile kan davası mı var ?
Alsan hiç olmazsa Ersan 3 numara oynar,4 numarada yıpranmazdı.
Ha Mirsad Milli takımı bıraktı derler ama ikna edersin,gönlünü kazanırsın olur biter.
Uzatmada 5 kısa ile oynama orijinalliği ile harakiri yaptı resmen.
6-Sadece savunma ile gitmeyeceği,kazanmak için hücumda basket atmak gerektiğini
hala öğrenemedi hocamız.Hoş savumada da Spanoulis markajımız ve zaman zaman
düştüğümüzü de gördük.Maçın her 2 sonunda 2 defa 7-0'lık seri yaptırdık.
Normal sürede 6 sayı öndeyken 2 üçlük yedik bile bile.
Çocuklar yoruldular da ama öldürücü yerlerde yememek ve akıllı oynamak lazımdı.
Ömer Onan boş üçlüğü kaçırdı,döndü Printezis diye biri soktu üçlüğü.
Spanoulis ve asist ile Zisis'e attırdıkları zaten facia idi.
7-Hidayet.
Başlı başına tez konusu.
34.dk.ya kadar sayısı yoktu.
13 sayı attı ama turnuva başından beri fıtık ettiği zorlama şutları ve gene yaptığı
3 ölümcül top kaybı ile yaktı.
Takımın Lideri bir kere daha kaytardı.Biraz kıpırdadı maça ortak olduk.
9/3 üçlük ( % 33.3),5/2 üçlük (% 40) ,2/1 faul atışı.
Savunmada da Spanoulis'i tutamadı.
Berbattı.Lider dediğin Gasol gibi,Spanoulis gibi,Lakoviç gibi olmalı.
Hiç kusura bakmasın bu turnuvada hayal kırıklığıydı.Sakatlık falan önemli değil.
Gitsin O çok kötü Nuri'li reklamlarına çekmeye devam etsin.
8- Şerefsizlerin Ersan'ın çenesini dirsek ile kırmaya çalışmaları da bizi çok etkiledi.
Ondan sonra bildiğimiz Ersan'ı göremedik.
12/3 ikilik,1/1 üçlük sadece 9 sayıda kaldı.7 ribaunt gene iyi.
Sonuç olarak ;Şampiyonluk veya madalya şansının çok elverişli olduğu bir
turnuvayı değerlendiremedik.
Yazık Oldu.

0 yorum:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Etiketler