1 Kasım 2011 Salı

Fenerbahçe'yi ''Aytekin de Durduramadı'' 1-0 !!!16. Dakika
GOOOOOLLLLL!!!!! 
Fenerbahçe Bienvenu'nun attığı gol ile 1-0 öne geçiyor.Mehmet Topuz savunmanın arkasına doğru uzun oynadı, Henri Bienvenu topla buluştu topu kaleci Tomic'in üstünden aşırdı ve top ağlarla buluştu.


* ''ONUR SAVAŞCILARI''na tebrikler.Helal Olsun hepsine,teknik heyete ve taraftara.
* Evet gerçekten sahaya Fenerbahçe'yi durdurmak için sahaya çıkmış tetikçi bir provokatöre rağmen hem maçı ve onur mücadelemizi kazandık.Büyük tahriğe rağmen futbolcular ve taraftar oyuna gelmedi.
* Evet devir artık onların devri.Konjenktür müsait.Aytekin Durmaz isimli hakemlik fakiri biri (en hafif tabir bu) ''Kadıköy'de Alex'i 5.dakikada atan adam (!)'' olarak tarihe geçmek istedi.
Ha geçti (!) ama büyüklerinin (!) dolduruşu ile kendi kuyusunu da kazmış oldu.Hakemlik kariyeri zaten bitti de İnsanlık dersinden de sınıfta kalmış oldu.
* Fenerbahçe 4 gün önce önemli bir deplasman derbisi oynamasına - aynı 11 ile - rağmen maça istekli ve iyi başladı.Gol geliyorum sinyali veriyordu ama sahneye Aytekin çıktı.Aşağıda konusu gelince irdeleyeceğim gibi gayri ihtiyari bir maç içinde 500 kere olan bir harekete ''hah işte yakaladım seni '' modunda bir polis gibi hemen kırmızı kartını çıkardı.Öyle ki sadece Alex,oyuncularımız değil Karabük'lü oyuncular bile şaşırdı bu karara.
* Zorluklara zaten alışık olan - artık bağışıklık kazandılar - oyuncularımızı maçın geri kalan dakikalarında gene zor bir 85+3 dakika bekliyordu.Hem 10 kişi oynayarak rakibi yenmek hem de art niyetli bir hakem (!)'e karşı sinir harbini kazanmak.
* Oyuncularımız Alex'in eksikliğini kapatmak için hepsi adeta 2 kişilik oynadı.Özellikle Mehmet Topuz ve Caner 4 ciğerle oynadılar.Emre bilinen agresif yapısının dozajını belki de bilerek arttırırarak taraftarı da olaya ortak etti.Ki taraftar için bir şey gerekmiyordu Aytekin çıldırtmıştı.
* Sezon başından beri sürekli yazdığımız geçen sezonki ileride basan,kaptığı toplarla tempolu rakibi boğan oyunumuzu nihayet görüyorduk.
 Sağ kanattan GG çok güzel getirip kesti ama Bienvenü net golü bom boş kaçırdı.
Baskımız artıyor,goller kaçıyordu ama sinyali de geliyordu.Nitekim Mehmet Topuz'un nefis kaçırdığı pozisyonda Bienvenü kaleci Tomiç'in üzerinden aşırarak golü atıyordu.Bu pozisyonda Bienvenü'yü takip eden 61 numaralı Muhammed (Trabzonlu) TRT yorumcusu Oğuz Tongsir tarafından suçlanıyordu ilginç bir şekilde.Trabzon'lu Muhammed'i de almışız (!) :))
* İlk yarı sonuna kadar 2.golü bulacak pozisyonlar yakaladık.Mehmet Topuz'un direkten dönen şutu büyük şanssızlıktı.
* İkinci yarı daha oyunu kontrol ederek oynadık ama özellikle Caner ve Mehmet Topuz'un forse ettiği ataklarla gol bulmaya çalıştık.İlerleyen dakikalarda yorgunlukla beraber biraz daha çekilerek rakibi karşıladık.Emre-Selçuk,Henri - Bienvenü değişiklikleri doğruydu ama istenilen sonucu bence vermedi.Semih ileride topu tutması,pozisyon geldiğinde değerlendirmesi istenirken gene kötüydü.
* Özellikle orta sahada Caner-Mehmet Topuz-Baroni çift kişilik mücadele ederek 10 kişi kalma dezavantajını ortadan kaldırdılar.Kalede Volkan,defansta Yobo,Ziegler,GG'de aynı şekilde.
* Sol kanatta Ziegler-Caner,sağ kanatta GG-Mehmet Topuz bence artık oturdu.
Caner'in formu çok yükseldi diyoruz mesela,bunda Ziegler'in sağlam bir sol bek olmasının büyük katkısı var.Sağ da zaten GG-Mehmet Topuz ezberlediler birbirlerini.Baroni'nin de bu sezon çok iyi çıkış yakalaması da çok iyi oldu.
* TAKIM olarak iyi oynadık.Çok iyi mücadele ve paylaşım,yardımlaşma üst düzeydeydi.
Bunda konsantrasyon,arkadaşlığın önemi büyüktü.
* Bireysel olarak öne çıkan Mehmet Topuz ve Caner oldu.
Mehmet Topuz sakatlıktan çıktı ama eski formuna ulaşmış göründü.Milli takıma da göz kırptı.
Çift ciğerliydi.Asisti ile gol bulduk,direkten dönen top gol  olsa süper olacaktı.
* Caner.Nazar değmesin çok iyi çıkış yakaladı.Dediğim gibi arkasında bu sezon A.Santos gibi saf bir sol bek olmayan oyuncudan Ziegler gibi saf bir sol bek olması avantajı oldu.
Tekmeye kafa soktu,kramp girinceye kadar ölümüne oynadı.Şimdilik tek dezavantajı fazla çalım atmaya,etrafında fazla dönmeye çalışıyor,bunu azaltırsa çok daha verimli olacak.
Bakalım O da Milli takıma seçilecek mi ?
* Volkan.Konsantrasyonu,yer tutuşu iyiydi,fazla etkili atağı olmayan Karabük'te Shelton'un 2 tehlikeli şutunu çelmeyi başardı. 
“Fenerbahçe demek büyük bir camia demek. Fenerbahçe demek; onur demek, şeref demek. Biz de bu şerefi en iyi şekilde yürütüyoruz, yürütmeye de devam edeceğiz” dedi. Volkan hakem için “Söyleyecek çok şey var ama susuyorum. Sonrasında cevaplar geliyor, ben cevap veremiyorum” 
* Yobo.Aykut Kocaman'ın neden Onda ısrarcı olduğunu gösteriyor.Tam bir profesyonel.
Saat : 10'da yatıyormuş mesela.Müdahaleleri,yer tutuşları çok iyiydi.
Bekir de bu maçta daha iyiydi.GG biraz daha toparlanmış gözüktü.
* Emre.Oyun karakteri agresif ama Fenerbahçe düşmanlarına maalesef koz veriyor sürekli.
Maç sonrası açıklamaları gibi keşke sakin olabilse maç içerisinde ama olmayacağını biliyoruz.
Kaybetmeye tahammülü yok ama malzeme veriyor işte.Yavşak QTM elemanları Alex'in haksız kırmızı kartından ziyade Emre niye atılmadı yı tartıştılar.Biraz daha öfke kontrolünü sağlamalı.
Dün kırmızı kart görebilirdi ama Aytekin'in maçası yemedi daha fazlası için.
 Ömer Üründül öyle üzüldü ki dün akşam Emre 3 sarı,1 kırmızı kart görmeliydi ama 1 sarı kart ile maçı bitirdi diyordu.TRT HD'deki o programın moderatörü Kerem Öncel denen iyi aile çocuğu çok bilmiş ukala da ''Emre bu hakkı nereden alıyor'' diye kusuyordu.Sen nereden bu yorumu yapma hakkını alıyorsan oradan ukala Kerem efendi.
* Bienvenü.Hep yazdığımız gibi henüz Fenerbahçe'nin ''banko İşte budur '' diyebileceği bir santrfor görüntüsünde değil ancak kendisi de ifade ediyor tam Bienvenü bu değil diye.
Zamanla daha iyi olacak fakat devre arasında 1.sınıf bir santrfor transferi şart.
Semih girdikten sonra gene etkili olamadı.
* Maçın kırılma anı ; Bienvenü'nün attığı goldü.Gerginliği azalttı,muhtemel kırmızı kartları önledi.
* Seri devam ediyor.27 maçlık lig ve iç sahada da 28 maçlık yenilmezliğimiz devam ediyor.
* Aykut Kocaman başarılıydı.
* İşin sırrı arkadaşlık ve takım olmada.Şu fotoğraflar örnek olsun ; 
Toplu olarak haksız karara isyan ve itiraz ediyorlar.
Orhan Ziegler'i alnından öpüyor.
Maç sonrası ; 
* Aytekin Durmaz'a gelince ; 
Tam anlamı ile Skandaldı.''Alex'i atma kahramanlığından (!)''  sonra dağıldı ve elinde sarı kart ile gezmeye başladı.
* Daha 1 dakika dolmadan (26.saniye) Fenerbahçe atağında Muhammed Bienvenü'yü ceza sahası içinde nizami olmayan şarj ile iterek düşürüyor.Penaltı verilebilirdi.
 
* Ve akabinde 5.dakikadaki Skandal.
 Evet Alex kendisine arkadan faul yapan Nikoliç'e dirseğini uzatıyor ama bu Nikoliç'in kroşe yemiş ağzı burnu dağılmış gibi abartılı düşüşünü gerektirecek bir darbe değildi.
 Gayri ihtiyari bir refleksti.Bu tip hareketler maç içinde defalarca oluyor,hepsini atacak olsalar sahada futbolcu kalmaz.Yahu gs'li Melo kafa attı hiç kimse görmedi (!) beee.
 Alex 8 senedir bu ülkede.Art niyetli,kötü niyetli bir futbolcu mu ? Daha dün hakemliği bırakan Bünyamin Gezer bile ''Alex itiraz ettiyse % 99 doğrudur ''diyor.Alex,oyuncularımız ve Karabük'lü oyuncularımız bile şok oldu kırmızı kart çıkınca.Öyle şiddetli yaralayıcı bir dirsek olsaydı Karabük'lü oyuncular hemen hakeme itiraz ederler,Alex'in üstüne yürürlerdi.
 Herkes kırmızı kart hatalı derken,sadece TRT HD'de Fenerbahçe düşmanlığı yapan Kerem Öncel,Ömer Üründül,Zeki Çol ve Cem Papila ile NTV SPOR'da Mehmet Demirkol ,Kaya Çilngiroğlu denen yeni türemiş futbol otoritesi (!) haklı dedi.
 Markus Merk : Kırmızı kart değil. Kontrolsüzce veya kasıtlı olarak yapılmış bir hareket değil. Sarı kart yeterli olur.
Mustafa Denizli : Hakem Nikolic'e görünce kırmızı kartı çıkarttı. Sarı olabilirdi
Rıdvan Dilmen : Alex'in gördüğü kırmızı kart hatalı. Zor pozisyon ama Alex kasıtlı hareket etmedi.
Selçuk Dereli : Alex’e göstermiş olduğu kırmızı da hatalıydı. Alex orada arkası dönük iken bir  ikili mücadele esnasında rakibine dirseği geldi. Ancak burada Alex’in kasıtlı bir hareketi yoktu. Durmaz bu karttan sonra oyunu kontrol etmekte zorlandı.
 Serdar Tatlı : 6’ncı dakikada önündeki topu oynamak isteyen Alex’e, rakibi arkadan faul yaptı. Pozisyona yakın olan hakem Aytekin Durmaz serbest vuruş kararı verdi. Kolu bükük şekilde geri geri giden Alex’in dirseği rakibinin yüzüne geldi. Alex bu hareketi bilerek, isteyerek yapmadığı gibi zaten rakibini de görmüyordu. ‘Şiddetli hareket’ yorumlaması yapan hakem çok gereksiz ve anlamsız bir kırmızı kart gösterdi.
Ali Aydın : 6. dakikada Alex, rakibine attığı ya da hakemin öyle algıladığı bir dirsek sonucu kırmızı kartla oyun dışı kaldı. Burada Alex'in rakibine bir kastı yoktu. Ancak Durmaz, pozisyona çok yakın olması nedeniyle böyle bir yorum yaptı. Bu; topun ele çarpması ya da elle oynanması gibi bir yoruma açık bir pozisyondu. Hakem kırmızı kartını çıkarttı. Bana göre, kırmızı ağır bir karardı.
Muhittin Boşat : Hakemin hatası Alex'in hareketine bakmak yerine rakibin abartılı hareketine kanmaktır. Ben burda bırakın kırmızıyı sarı bile vermem.
Bülent Yavuz TV 8 'de kırmızı kartın haksız olduğunu söyledi.
Erman Toroğlu'da Kanaltürk'te kırmızı kart değil demiş.Erman da böyle söylediyse söz bitmiştir.
Karabük'lü Nikoliç:Kartla İlgili Yorum Yapmak İstemiyorum Ceza Alırım.


ALEX  “Ben rakip oyuncuyu görmedim bile. Ne dirsek atması. Her oyuncu sırtı dönükken kendini korumak için kollarını açar. Ben de aynı şeyi yaptım. Hayatımda bu kadar ucuz bir kırmızı kart görmedim. Her şey bir tarafa, sizleri tribünden izlerken gurur duydum.” 


 * NOT : BAKIN BEN DEMEDİM Mİ AYTEKİN KADIKÖY'DE ALEX'İ ATAN ADAM OLARAK TARİHE GEÇMEK İSTEDİ,KAHRAMANLIĞA SOYUNDU DİYE.
http://spor.milliyet.com.tr/alex-i-dik-durmak-icin-atmis-/spor/spordetay/02.11.2011/1458272/default.htm


Alex'i dik durmak için atmış....

Gözlemci Erol Ersoy: Kararın yanlıştı, başarısızdın... Aytekin Durmaz: Alex'i Kadıköy'de atarak sahada dik durdum...

Aytekin Durmaz Balıkesir bölgesinden üst klasman hakemi... Pazartesi akşamı F.Bahçe - Karabük maçının 6. dakikasından önce futbol kamuoyunda çok fazla ön plana çıkan, tanınan bir isim değildi. Kaptan Alex'in Nikoliç'e dirseğine gösterdiği kırmızı kartla bir anda en çok konuşulan, hakkında en çok yorum yapılan MHK figürü haline geldi. F.Bahçe, Karabük'ü 10 kişiyle yendiği için eleştirilerin bir kısmını teğet geçen Aytekin Durmaz, Kaptan Alex'e o kırmızı kartı neden gösterdi? Futbolseverler bu sorunun cevabını merak ediyor.

Sadece taraftarlar mı? Gözlemcisi Erol Ersoy da bu soruyu pazartesi gecesi Şükrü Saraçoğlu Stadı'ndaki  hakem odasında olay hakeme sordu. Durmaz öyle bir cevap verdi ki Ersoy şok oldu. Ama gözlemcisi Erol Ersoy'un son sözü de yenilir yutulur cinstten değildi.

Ersoy, hakem odasında Durmaz'ı eleştiri yağmuruna tuttu. Aytekin Durmaz önce kendini savundu, ardından da suçu Kardemir Karabükspor'un Sırp  futbolcusu Danilo Nikoliç'e attı. Maçın gözlemcisi Erol Ersoy'un karşılaşma sonunda soyunma odasında 'Başarısızdın Aytekin' dediği, Durmaz'ın ise 'Alex'i oyundan atarak dik duruş sergiledim' diye cevap verdiği öğrenildi.

ÇOK İYİ MAÇ YÖNETTİM!..

Durmaz'ın yardımcıları ve 4. hakemle soyunma odasına girdikten sonra, 'İyi maç yönettim' sözleri üzerine gözlemcisi Erol Ersoy ile arasında şu diyalog yaşandı:

 - Erol Ersoy: Başarısızdın Aytekin...

- Aytekin Durmaz: Hocam, Alex'i oyundan atarak, dik durdum...

- Erol Ersoy: Alex'e gösterdiğin  kırmızı kart yanlıştı. Ayrıca gösteremediğin kartlar ve vermediğin pozisyonlar da vardı...

- Aytekin Durmaz: Hocam, o pozisyonda Nikoliç abartılı bir şekilde kendisini yere atınca aldandım ve kırmızı kartı gösterdim...

- Erol Ersoy: Bu mu dik durmak!..

Arkasından Volkan'a haklı itirazdan sarı kart.
Gökhan Gönül'e sarı kart.
* İlk yarıda Erdem'in Caner'e  ceza sahası içindeki tehlikeli hareketine  endirekt vuruş vermedi.
* İlk yarıda ceza alanı içinde Mehmet Topuz'a yapılan tehlikeli harekete endirekt serbest vuruş
vermedi.
* Erdem'in Baroni'ye kafa atma hareketine devam dedi.
* Erdem ancak ikinci yarıda kaçıncı hareketinde bir sarı kart görebildi.Kırmızı kart görmeden maçı tamamlaması ilginçti.

* İkinci yarıda 50.dakikada Caner'in Bienvenü'ye verdiği gollük pası lehimize faul diye kesti ve Nikoliç'e sarı kart gösterdi.Halbuki avantajı verip devam ettirmesi,sarı kartı pozisyon bittikten sonra göstermeliydi.
* İkinci yarıda Raqued'in bariz kaleciye pasını vermedi.
* Emre'yi atmaya maçası yemedi.Yaptığı hareket ve itirazdan sarı kart vermedi,topu değiştirdi diye sarı kart verdi komik bir şekilde.
90'da da Ahmet Cebe, sarı kartı olduğu halde topa yerdeyken isteyerek eliyle oynadı.Cebe'ye ikinci sarıdan kırmızı kart göstermesi gerekirdi.
* Aykut Kocaman'ı bile delirtti.

0 yorum:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Etiketler