1 Ağustos 2013 Perşembe

Salzburg - Fenerbahçe : 1-1 (Son Dakika Piyangosu) !!!!!


MATCHSTUDY İSTATİSTİKLERİ


OYUN KÖTÜ SONUÇ SÜPER

* Öncelikle resmi maç sezonumuzun ilk maçı olduğu için takıma sakatlıksız,kazasız belasız,başarılarla dolu bir yeni sezon dileyelim.Aynı zamanda avantajlı sonuç için tebrik edelim.
* Rakip Salzburg'u hafta sonu A.Wien derbisinde alıcı gözle izlemiştim ve genç,çok koşan,basan,sürekli hücumu düşünen ama defanslarının zayıf olduğu bir takım olarak görmüştüm ve bizim henüz hazır olmamamıza rağmen buradan tecrübemizle galip gelerek döneceğimizi tahmin etmiştim.Ancak kağıt üstünde düşündüklerimiz sahaya yansımadı.
 Takıma,hocaya geniş bir kredi vermeme rağmen ilk yarıda oynadığımız futbola çok sinirlendim.
Sahada yoktuk adeta.Skorun farklı değişmemesi Volkan'ın ,önündeki tecrübeli Alves - Yobo ikilisinin gayretleri ve rakip oyuncuların 'yetenek fakiri' olmasındandı.
* Evet Ersun Yanal'ın maç sonundaki basın toplantısında dediği gibi henüz 4 haftadır çalışıyoruz,
Sow Umre'ye gitmesi nedeniyle 15 Temmuz'da başladı yani 2 haftadır çalışıyor,Raul,Kuyt,B.Alves milli takım izinleri nedeniyle 3 haftadır takımla beraberler.UEFA'dan ceza nedeniyle Avrupa kupalarında olmayacağımız için hazırlık planımız da farklıydı.6 Hazırlık maçı yapacaktık,3 tane yapabildik.Daha erken çalışmaya başlayabilir,verilen izinleri de azaltabilirdik.Velhasıl yeterli hazırlık yapamadık.
 Rakip ise 8 haftadır çalışıyor ve ligleri başladı,2 haftayı oynadılar.
Bütün bunlara rağmen iki takım arasındaki kalite,tecrübe,büyüklük farkı nedeniyle bu maçın ve turun zor geçeceğini sanmıyordum ama olmadı.
* Tabii Ersun Yanal'ın çıkardığı 11 ve oynatmak istediği sistem de bunda etkili oldu.
Hoca  "Oyunu kontrol etmek ve kontrollü bir şekilde oynamak istedik, rezervleri saklamak planlı bir şekilde gitti. Her geçen gün daha iyi olacağız; tarih veremem ama çok daha iyi olacağız"  "Dörtlü ortasaha tercih ettik, rakibin pozisyonuna göre plan yaptık'' maçtan sonra bunları belirtiyordu.
 4-1-4-1 şeklinde başladık ama Kuyt'u sol'dan Alper'i Sağ'dan hücuma destek verdirerek 4-3-3 
formasyonunu da uygulayacaktık fakat Kuyt'un hazır olmadığından ve bilinen teknik yetersizliğinden hiç etkili olamaması,Alper'in de daha çok içeriye kayması ile bunda başarılı olamadık.
Alper bir kez Raul'un nefis pası ile sağ dan girdi ancak kaleye şut vuracakken ortaya Webo'ya çıkarmayı düşündü ve ilk yarıdaki tek pozisyonumuzu harcadık.
 Bu 2 formasyonu da uygulayamadığımız gibi rakibin dinamik görüntüsü ile 4-5-1'e bile çekildik fakat orta sahada 5 oyuncumuz olmasına rağmen ne üstünlük sağlayabildik ne de rakibin üstünlüğünü kırabildik.
  Emre'nin aşırı kötü oluşu da büyük etkendi.Orta saha kalabalık iki takım oyuncularıyla,oyun sol kanatta sıkışmış Emre alıyor topu hala sol çizgide sıkışan arkadaşına atıyor,döndür oyunun yönünü sağ tarafa be kardeşim bu kadar tecrübeli bir futbolcusun.Yapmadı ve kaptırılan topta bedava sarı kart gördü gene.
* İlk yarıyı gol yemeden yememiz büyük şans ve yukarıda değindiğim Volkan ve önündeki tecrübeli Alves - Yobo ikilisi ile M.Topal'ın yardımları ile rakip oyuncuların son vuruş yeteneksizliklerindendi.
Daha maçın başında çizgi üstünde Soriano şu kafayı bom boş kaleye değil Allahtan Volkan'ın üstüne vurdu mesela , 

* İkinci yarıya mutlaka değişiklik ile çıkmak gerekirdi.Bence sarı kartı cebinde ve kötü gününde olan Emre'yi çıkarıp Alper'i ortaya alıp,sol kanada Caner ,Sow (veya Stoch'u demiştim ama Stoch 18'e bile alınmamış.) Kuyt'u da Sağ kanada almak lazımdı.Fakat aynı 11 ile çıktık.
Tabii değişen bir  şey yoktu.Salzburg 46'da gene Volkan'ı geçemeyen mutlak golü kaçırıyordu.
Ersun Yanal geç bile kalarak 58'de beklediğimiz değişikliği yaptı Sow girdi ama çıkan oyuncu Emre değil Alper'di.Bu tercih herkesi şaşırttı beni de ancak hoca kanat pozisyonundan bir oyuncu çıkarıp yeni bir oyuncu almayı yaptı.Alper sağ kanat gibi oynuyordu Sow girdi ancak bu kez Sanrfora geçti,Webo Sol kanada,Kuyt sağ kanada geçti.Geçen sezonun ikinci yarısındaki forvet 3'lümüze döndük.Sow'un girişiyle bireysel kalitesini göstermeye başlarken golü yedik 68'de.Ve hemen gene çok geç diyebileceğimiz Emre'nin çıkışı Baroni'nin girişi gerçekleşti.
* Son 30 dkakika.Evet Ersun Yanal'ın da maç sonrası basın toplantısında ''Son 30 dakikadaki oyunun zamanını uzatmalıyız. İlerleyen haftalarda bunu gerçekleştireceğiz. İlk devreyi oynadık, ikinci devreyi Kadıköy'de oynayacağız. Fenerbahçe yoluna devam edecektir. Son 30 dakikadaki oyunu daha yüksek dakikalara çıkarıp yolumuzda devam edeceğiz ''  dediği gibi etkiliydik ve maç biterken Piyangodan büyük ikramiye çıkmış gibi bir penaltıyla avantajı elde ettik,öncesinde Sow'un kaleci ve direkten dönen şutu,ataklarımız vardı ancak bu 30 dakika bizi asla yanıltmasın hocayı da yanıltmasın.Bizim oyuncu değişiklikleriyle Sow ve Baroni'nin kaktısının hissedilmesiyle birlikte rakip Teknik adam Roger Schmidt'in skoru korumak için yaptığı oyuncu değişiklikleriyle ekmeğimize yağ sürmesiydi.Alan Douglas,Meilinger ve Mane'yi çıkarması çok iyi oldu.Biz risk almışken Mane'yi belki de yoruldu tabii ama çıkarması geri alanımızda tehlike yaşamamıza neden oldu.Netice de Avusturyalıların anlamsız ateş püskürmeleri Portekiz'li hakemin haklı penaltı kararı ve Baroni'nin 'büyük futbolcu cesareti - kendisi büyük futbolcu demiyorum - '' penaltı atma ve gol yapmasıyla 1-0 yenilgi ile bitecek ve muhtemel işi çok zorlaştıracak maçtan büyük avantajla dönüyoruz.
* Her iki takımın da oyuncu değişiklikleriyle birlikte Yaş ortalamaları şöyleydi ; 
Salzburg : 23 Fenerbahçe : 30
Normal de tecrübe,klas gençlik ve dinamizm karşısında bu kadar etkisiz kalmamalıydı.
* Bireysel performans olarak ayakta kalan isimler Volkan,Bruno Alves,biraz Topal biraz Webo idi.Son saniye penaltısını atma cesareti ve golü nedeniyle Baroni'yi de es geçmemek lazım.
* Volkan'a ayrı paragraf açmak lazım.Kilo vermiş,fit olarak kafaca da iyi hazırlanmış ve böyle olunca çok başarılı oynadı.Keşke geçen sezon 1-2 lig maçında da böyle olsaydı.
* Takım olarak zaten irdelediğimiz gibi hazır olmadığımız için hoca normalde 'rakibin değil biizm ne yapacağımız önemli biz rakibi değil rakip bize önlem alsın' mantalitesini bu maçta uygulayamadı ve rakibe önlem aldı.Orta saha göbeğini Topal-Emre-Raul ile üçlemesi hatta Alper'i de içeriye yardıma getirmesi.Rakip beklerin çıkışlarına Kuyt'u sol kanat Alper'i sağ kanat kontrolü vermesi v.s.gibi.
 İstediğimiz oyunu oynayamamamızın nedeni rakibin 3-4 kişiyle çok çabuk,iyi ve sert basmasıydı ama biz de eski topa sahip olma,pas yapma olayımızı yapamadık.
Topu çabuk dolaştırmak,adam eksiltmek,kanatlarımızın çalışmaması etkendi.
Bu yüzden mecburen rakibin oyun temposuna ayak uydurmak zorunda kaldık.
Defans 4'lüsünde de ilk kez birlikte oynayan 4 ismin olması da bir başka sorundu.
* Salzburg için maç öncesi 25 dakikalık analiz videosu hazırlatıp tüm futbolcuların cep telefonlarına gönderten 7/24 izlemelerini izleyen Ersun Yanal ve ekibi bu maçtan da gerekli analizleri yapıp dersleri çıkaracaktır.
6 gün de pek bir şey değişmez zaten kendi taraftarımızın önünde bu turu geçecek sonucu alırız ancak bundan sonraki gruplara kalma Play off turunda bu görüntü asla yetmez.
Eminim o maçlara kadar hoca dersler çıkarıp gün gün takımı ileriye taşıyacaktır.
 En azından o maçlara takımın geçen yıldan alıştığı,oynadığı şablona dönerek çıkabilme obsiyonunu da elinden bırakmamalıdır.
* Maçın ve turun bizim adımıza kader anı ; 
 - Penaltı atılırken Soriano'nun ucuz,basit taciz görütünleri de çok zavallıcaydı.
Aynı şekilde maçtan sonra Roger Schmidt'in 'İstanbul'da Portekizli hakem olmayacak' demeci de öyle.
- Penaltı konusunda  şöyle bir bilgi de gördüm ; Son 8 Avrupa maçında 5.penaltımız mış.
Lig'te ise 72 maçta 5 penaltı kazanabilmişiz.(YORUMSUZ)

* Rakipte en iyi isim maç öncesi de bildiğimiz üzere genç Sloven Milli oyuncu Kevin Kampl idi.
A.Wien maçında çok savruk ve dağınık bulduğum Senegal'li Mane de bu maçta etkiliydi.

* Taraftarlarımız her zamanki gibi çok iyi destek verdi.Boynumuzda Demoklesin Kılıcı gibi sallanan Meşale cezası için yönetim de koltuklara uyarı mesajları bırakarak üstüne düşeni yapmıştı.
Burak Yıldırım kardeşimizin pankartı da çok anlamlıydı

0 yorum:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Etiketler