20 Ocak 2009 Salı

Asr - ı Fener !!!!!!!!!!İşte farklılık,büyüklük bu !!!!!!!!!!
İlklerin takımı gene bir ilki yaptı.
100.yıl için yapılıyordu ancak araştırmalar sırasında öyle yeni bilgi,belge,tanıklara
ulaşıldı ki zorunlu olarak uzadı ve 2 yıl da bitirilebildi.
4o kişilik bir çalışma grubu tarafından hazırlandı. Fenerbahçe'mizin tarihiyle ilgili
50 bine yakın fotoğraf, tablo ve belgeye ulaşmasıyla hazırlandı. Ayrıca, Fenerbahçe'de görev yapmış sporcular, idareciler ve yakınlarıyla söyleşiler yapıldı; değerli görüşleri kaynak olarak kullanıldı.
1907 derneği tarafından yaptırıldı.Projenin fikir babası Burhan Karaçam.
Sadece Fenerbahçe'nin değil Türkiye Cumhuriyeti'nin de tarihine de ışık tutacak olaylara, kamuoyuna ilk kez açıklanacak belge ve fotoğraflara yer verildi.
1907 Genel Sekreterinin şu sözleri olayın özeti ;
"Cihan Harbinde Fener, Kurtuluş Savaşında Fener, Lozan görüşmelerinde Fener velhasıl Cumhuriyet temellerinin atıldığı her yerde Fener vardı"
"O gün için biraz duygulu ifadelerdi bunlar. Ancak bu projeye başladıktan sonra yukarıdaki sözlerimi fazlasıyla haklı çıkaran engin bir Fenerbahçe Mirası ile karşılaştık. Kitabımız işte bu şerefli mirası anlatıyor"
Sadece 2007 adet basılan bir kitap.
10 kg ağırlığında dijital kopyası FB Başkanına teslim edildi.Kapasitesi 10 terabit .

NOT: 1 terabit (600 dvd'nin alabileceği kapasiteden daha fazla demek)

ASR-I FENER HAKKINDA

Asr-ı Fener; çalışma grubunun, devlet arşivleri, özel arşivler, müzeler, kütüphaneler ve yabancı arşivlerdeki yüzlerce süreli yayın ve kitabı inceleyerek, Fenerbahçemizin tarihiyle ilgili 50 bini yakın fotoğraf, tablo ve belgeye ulaşmasıyla hazırlanmaya başlandı. Ayrıca, Fenerbahçe'de görev yapmış sporcular, idareciler ve yakınlarıyla söyleşiler yapıldı, değerli görüşleri kaynak olarak kullanıldı.
Eserde hakiki deri ve 22 ayar altın kullanılmıştır ve özel rahlesiyle sunulmaktadır. Kitabın kullanımı için kullanım kılavuzunun okunması gerekmektedir. Dalında Manchester United'ın kitabından sonra bu boyutlarda 2. kitaptır.
Toplamda 2 yıl süren bir çalışmayla hazırlanan Asr-ı Fener, bugüne kadar bilinmeyen veya az bilinen belgeler, fotoğraflar ve tablolarla oluşturulmuş benzersiz bir içeriğe sahip. Atatürk ile Fenerbahçe'nin çeşitli zamanlardaki ilişkilerinden, Fenerbahçe Kulübü'nün kurucularıyla ilgili anılar ve yeni bilgilere; 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'ndaki Fenerbahçelilerin yaptığı hizmetlerden, Türk Resim Sanatı'ndaki önemli sanatçıların bugüne dek az bilinen Fenerbahçe konulu yağlıboya çalışmalarına; Fenerbahçe logosu ve rozetlerinin evriminden, Fenerbahçeli sanatçı ve siyasetçilerle ilgili bölümlere kadar uzanan geniş içeriğiyle Asr-ı Fener'i okurken, şanlı Fenerbahçe tarihinde eşsiz bir yolculuğa çıkacaksınız.
Özel kullanım kılavuzuna sahip Asr-ı Fener'in teknik özellikleri de eserin koleksiyon niteliğinde olduğunu vurguluyor. 536 sayfalık kitap, 200 gr. en iyi kalite kağıt kullanılarak 70 x 50cm sayfa boyutunda tasarlandı. Gerçek deri cilt ve 22 ayar altın kaplamadan oluşan logo ve yazıların yanı sıra ipek satenden yapılmış ve altın kaplama logolu cilt kabı bulunuyor.

Ayrıntılı haber şu linkte;

http://www.fenerbahce.org/fb2008/detay.asp?ContentID=14433

Emeği geçenlere sonsuz tebrik ve teşekkürler.
Ancak gönül isterdi ki böyle bir eseri sadece zengin kesim değil tüm Fenerbahçeliler ulaşabilsin.Halkın takımı Fener halka inmeli.
Tanesi 2500 euro bahsedilen,ağır bir kitabı elde etmek,taşımak,muhafaza etmek elbette zor ama sadece 2007 kişi değil çok daha fazla FB'li ye ulaşmalı bu eşşiz eser bence.Bölüm bölüm DVD'ler hazırlanıp,çoğaltılarak ta satılabilir.Epey zaman ve epey bölüm ve sayı tutar ama değer doğrusu.

Güzel bir köşe yazısı ;

Fenerbahçe’nin kitabı, yeniden basılmalı!

Gel de alkışlama Fenerbahçe’yi... Gel de yarınından emin olma... Takdir etme. Saygı duyma.
Neden; en pahalı yıldızları aldığı, en lüks stadı yaptığı için mi?
Hayır.
Taraftarlar diye adlandırılan, aslında bir kulübün yaşam enerjisi olan “insan varlıklarının” sarı-lacivert renklileri, insanlık tarihinin en kıymetli, en değerli birikimi ve özeti “kitap”ın üretimi gibi kutsal bir yolda emek verdiği için.
Yazar der ki; “Açarken umut, kapatırken kazanç varsa, o iyi kitaptır”!..
Kazançlar, hem tarih, hem fikir, hem ekonomik açıdansa?..
Fenerbahçe taraftarının başardığı budur.
Ben “Asr-ı Fener” kitabının kaç okka çektiğinden, altın varaklarından, İsviçre’de basılmasından falan bahsetmeyeceğim.
1907 Fenerbahçe Derneği’nin nitelik ve fizik açısından “dev” kitabıyla kulübe bir gecede 5 milyon euro kazandırması da değil benim iştahımı açan.
Önemli olan, bu muhteşem serüvenin, “kitap” üzerinden yaşanması.
“Kutsanan”ın da “Kutsayan”ın da kitapla omuz omuza olması.
Kitabın forsu, internetle - DVD’yle rencide edilirken az buz iş midir yapılan?
Sadece ben değil, ekmeği kitaba endeksli her türlü iş kolundan bordro sahipleri, günde üç kere teşekkür etmeliler 1907’ye.
Kitaba iade-i itibar sağladı diye.
Yazıya, belgeye emek verdi diye.
Para sonra...
1907 derneği, “yabancı sanatçı/lüks otel/pahalı bilet” klişesiyle klasik balo tezgahını kurup aynı parayı hediye etseydi Fenerbahçe’ye; bu kadar değerli olabilir miydi?
Böyle taraftar derneği görülmedi. En azından Türkiye’de...
Şimdi soruya geçelim:
“Asr-ı Fener” kitabından bir nüshaya sahip olmak istemeyen Fenerbahçeli var mıdır?
Mutlaka...
Hiçbir taraftarda “okur-yazar”lık önkoşulu aramak, entelektüellik değilse bile “medeni insan” vasıfları sorgulamak, hiç kimsenin haddine değildir.
Lakin, benim tanıdığım yüzlerce, tanımadığım milyonlarca(eminim) Fenerbahçeli, birkaç gündür 2500 Euroluk bir para tomarı görmektedir rüyalarında. Hatta Fenerbahçeli olmayanlar da.
Parayı toparlasalar bile, o kitaba sahip olamayacakları gerçeğini bile bile...
“Sınırlı baskı” sonuçta.
Peki, 1907 Fenerbahçeliler derneği, kitaba dehşetli para yatırıp “az bulunur” bir değere sahip olanların hakkını yemeden ne yapabilir geri kalan bu insanlar için?
Ne bileyim...
Belki, normal boyutlarda normal fiyatlı fasiküller halinde bir baskı...
Belki, altın varaksız, süper ciltsiz, tereyağı gibi kağıda değil de birinci hamur kağıda kopyalar...
Sahip olanlardaki “2007 Eser”in değerini eksiltmeyecek, artıracak reprodiksiyon gibi...
Çünkü nitelik ve nicelik açısından süper kitabın ekonomik baskısının “best seller” olması için her türlü şart var.
Talep mi?
Beni yazın bir kere. Birkaç yüz de tanıdığımı ekleyin... Eminim milyonlar benimle aynı fikirde.

0 yorum:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Etiketler