27 Ekim 2011 Perşembe

Fenerbahçe Grundig - Lube Banca Macerata : 3-2 (Süper Maç) !!!FENERBAHÇE GRUNDIG- LUBE BANCA MARCHE: 3- 2
SALON: Burhan Felek
HAKEMLER: Dereg Navcourt P (FR)- Luderus Frans (HOL)
FENERBAHÇE GRUNDIG:Arslan 8, Marshall 21, Kemal 10, Miljkovic 23, Coskovic 10, Emre 11, Serkan(L),
LUBE BANCA MARCHE: Travica 3, Savani 21, , Pajenk 11, Omrcen 25, Paradi 21, Podrascanın 6, Exiga(L), De Moraes, Kovar 3, Monopoli. Stankovic
SETLER: 25- 22, 28- 26, 25- 27, 25- 27, 15- 13
SÜRE: 131 Dk. (22- 32- 31- 29- 17 ) 
SAYI: 118-115 
RAKİP HATADAN SAYI: 35- 38
SERVİS:115- 112 
SERVİSTEN SAYI:9- 4 
HATALI SERVİS: 23- 25
HÜCUM:121- 126 
HÜCUMDAN SAYI: 60- 64 
BLOKTAN SAYI: 14- 14
MANŞET:87- 90 
HATALI MANŞET: 4- 7 


CEV'in sitesinde manşetiz.
NEFESLER TUTULDU


* Tebrikler takım,teknik heyet ve ''gerçek taraftar'''a.

* Voleybol adına uzun süre hafızalardan unutulmayacak muhteşem bir maç oldu.

* Voleybola doyduk.Keşke puan kaybı yaşamasaydık ama rakipte çok güçlüydü.

* Çok iyi hazırlanmışız maça.Castellani iyi hazırlamış,iyi taktikler vermiş.Maç sonrası Arslan da bunu söyledi.Beklediğim gibi en kötü 3-1 kazanıyorduk ama son topları öldüremedik ne yazık ki.
Hatta 3-0 gibi onlar ve pek çok otoriteye göre şok bir sonuç alabilirdik.Ama benim için sürpriz olmazdı.Bu takıma güveniyorum çünkü.Gerçekten en az onlar kadar iyi bir takımımız var.
Tek fark onların daha derin bir rotasyonu var ve Avrupa Kupaları tecrübeleri daha fazla.
(Biz de de bireysel olarak tecrübeli oyuncular var ama takım tecrübesi başka)

* Biz güveniyorduk ama gerek Ali Koç gerek FB TV yetkilileri bizim kadar güvenmiyorlardı.
Maçtan sonra Ali Koç'ta ,maç öncesi Kıvanç Özkök yorumcu Aylin hanım ile telefon bağlantısında aynı şeyleri söylediler.''Rakip çok güçlü,bu takımdan burada 1 puan almamız bile başarıdır''
 Kendi takımımıza güvenelim.Bizim de iyi takımımız var.

* Maça iyi başladık.5-2  öne fırladık ama yakaladılar ve 7-8 1.teknik molayı önde geçtiler.
Karşılıklı servis savaşı vardı.Setin sonlarında getirdiğimiz iyi manşetlerde Arslan ortadan iyi oynatınca seti almasını bildik.

* İkinci sete de iyi başladık.Kemal ilk sette servisini tutturamayıp 2 tane kaçırmıştı ama bu kez çok etkili atmaya başladı ve 3-1 öne geçtik.İtalyan antrenör bu servislere Parodi'nin yerine Jiri Kovar'ı alarak çözüm bulmaya çalıştı.4.sayımız muhteşemdi.(4-1) Süper savunma yaptık ve Coskoviç süper bir sayı aldı.Coskoviç 1 sayı daha aldı 5-1 ve mola aldılar.
Kemal'in servisleri devam ediyordu.Hakem İvan'a top taşıma çaldı ,gerçi top filede kalmıştı ama yanlış karardı.Omrcen'in etkili servisleri ile farkı kapamaya başladılar.
 Hakem bir kez daha aleyhimize hatalı karar verdi.Bariz top taşıma vardı ama devam dedi ve sayı aldılar.6-3 olacakken,5-4 oldu.Yorumcu kız ilk vuruş olduğu  için görmezden geldi dedi ama bu kritik bir hataydı.Setin sonundaki servisleri içerideydi evet,yanlış karar lehimize oldu,hatta bizim çok bilmiş,ukala TRT futbol  Spikerimiz Kerem Öncel içerideymiş içerideymiş,özür diliyoruz nutukları attı ama bu hatalı vuruş kararını akıllarına getirmediler.
 Yani seti hakemin  hatalı o servis sayısı kararı ile kazanmadık.Ödeştirmiş oldu.
Üstelik seti 22-18'den geri gelerek hakederek kazandık.
 Arslan'ın özellikle libero Exiga'yı bularak üstüne yıktığı servisleri,Marshall'ın blokları ile kazandık.

* 3.set başa baş gidiyordu.Arslan'ın tek kötü özelliği olan ve artık klasikleşen aynı oyuncu ısrarı gene başgösterdi.12-10 öndeyken 2 kez Coskoviç'e attı ve 3'lü bloklarda kaldırdı.12-12 oldu.
24-22'ye getirmişken Emre arka arkaya 2 etkili servis atarak durumu oraya getirdi eyvallah ama artık 3.cüyü riske etmeyip içeri atmalıydı,asıldı ve kaçtı.Oradan önce 24-24'ü yakaladılar ve sonra da 25-27 aldılar.2 kez sanırım maç sayısı attık.Buradan seti vermek ve sonrasında 1 puan vermek çok acı oldu ama yapacak bir şey yok.

* Bu sette kafa kafaya gitti.Gene teknik molalara önde girdiler.15-16'dan sonra gene setin sonunda 21-19 öne geçtik fakat bu kez setin sonunda Marshall servis kaçırdı ve önce eşitlik,sonra gene 25-27 kaybettik.Burada da 1 kez set ve maç sayısı atmıştık ama koparamadık.Bu setin sonunda Arslan ilk kez doğruyu yaptı.Hep eleştirdiğimiz en iyi oyuncuna at setin sonundayı yaptı,İvan'a attı 3 kez ama beklediler orayı ve 3'lü bloklarla durdular.
Halbuki bu kez 4 numaraya Coskoviç'e dönebilirdi ama işte bazen öyle bazen böyle oluyor :))

* Maç 2-0'dan hem de trajik bir şekilde öndeyken 3 kez maç sayısı atmışken 2-2'ye gelmesi ve 1 puan kaybı elbette mental olarak bir sendeleme ve yıkımdı.Nitekim 5.sete kötü başladık.Ama toparlanmayı bildik.8-11 Geriden gelip 13-13'te yakaladık.Bu kez İvan ve bloklar sahnedeydi.
İvan Mijkoviç MVP olduğunu gösterdi ve son 2 sayıyı getirdi.Tabii defanstan çok zor çıkan topları da unutmayalım.

* Gene unutmayacağımız bir şey de bozguncu Kerem Öncel'in bu maçı kazanmamız zor artık,son sayılarda bu maçı kaybettik demesiydi.Maç geldikten sonra hala ''İmkansızı başardılar'' diye saçmalaması da tüy dikmiş oldu.Anlamıyorsun bari bık bık ötme ve insanları germe.
Hiç  oyuncu değiştirmemişiz,hep aynı 6 ile oynamışız.Maç sonrası da gene kendisi gibi abuk bir kıza da Ali Koç'a aynı soruyu  sorduruyor.Futbol gibi zannediyor.Türkiye'deki yabancı kuralından,Erol Ünal'dan,voleybol daki rotasyondan bihaber tabii.

Evet rakip sık sık oyuncu değiştiriyor çünkü yabancı sayısı problemi yok,istediği transferi yapıp eşdeğer oyuncular bulabiliyor.

Biz kimi değiştirecektik ? Coskoviç - Soner veya Marshall'ı mı çıkaracaktık ? Veya İvan - Ersin değişikliği mi ? Voleybolda sık rotasyon olmaz.Zaten 1 kez girebiliyor bir oyuncu sete.Servis ve blok için ancak alabilirsin.
Sadece Ersin'i blok,Hakan Fertelli'yi servis için alabilirdi düşünmedi.Manşette çok aksasaydık belki Soner,Turgay'ı alabilirdi ki manşetimiz gayet iyiydi.Böylesine sert servis atan bir rakibe karşı 5 sette sadece 4 direk manşet hatamız var,% 67(54) ile manşet almışız.
En çok aksayacağını düşündüğümüz Serkan % 60 mükemmel manşet ile oynamış.
 Erol Ünal 2+1 kuralını getirmeseydi veya Coskoviç'i söz verdiği gibi Türk Milli takımında oynattırsaydı o zaman 1 iyi yabancı daha alabilir,buralarda kullanabilirdik.
 Ligte Coskoviç'i bile oynatamıyoruz,kimi alıp oturacaktık ?

  Kerem efendi bir şey bilmeden salla babam salla.
 4.sette Marshall'ın bıraktığı içeride verilen topta da ben gördüm ben gördüm içeride diye yırtınıyordu.O da kritik hataydı aleyhimize mesela.

* Son bombası ise şuydu ; aldığımız molada Castellani'nin yanındaki Sinan Dulgar hocayı menajerimiz Darek zannnetti ve menajer Darek'te yanında diye başlayıp eşinin adını falan hikaye anlattı.Halbuki Darek değildi,Darek arkada istatistikçimizin yanında oturuyordu.
 Eleman daha Darek'i tanımıyor ve hayat hikayesini anlatıyor :))

* Takım olarak çok iyi oynadık.Sadece zaman zaman savunma ve bloklarımız düştü.Bunun yanısıra yorgunlukla birlikte top öldürmede sıkıntı çektik.Ki normaldir karşında şu anda İtalya'nın en iyi takımı var.Liginde 8/8 yapmış.CL'de 1/1.Ligte Trentino ve Cuneo gibi takımları 3-2 ile yenmiş.Stankoviç gibi havada kapacağımız bir orta oyuncuyu kenarda oturtacak lüksü olan bir takım var yani.

% 50 ile hücum etmişiz.Çok korktuğum manşetimiz ise gayet iyiydi.87/4.% 67(54)
23 servis hatamız var,9 servis sayımız.Coskoviç'in 4,Arslan'ın 3 ace'i var.
23 servis kaçırdık 9 sayımız var dedik ama bir çok etkili servisimiz de heba oldu biraz şans biraz beceri ile çıkarabildiler.

Bloklarda 14-14 eşitiz.Marshall 5 blokla çok iyiydi bu konuda.
Dediğim gibi yorgunlukla birlikte 3-4-5.setlerde 2'şer blok yapabilmişiz.1.set 3,2.set 5 blok.
Savunmadan top çıkarabildiğimiz her pozisyonda neredeyse sayı alabildik.

* Bireysel performanslarda ; 
İvan % 47 ile 23 sayı.3 blok sayısı var.Servis sayısı yok,4 hatası var.
Hücumda 2 hata,4 blokta kalma toplam 6 hatası var.Normal.Çıkması gereken yerde sahneye çıktı.Savunmada da çok iyiydi.

* Marshall.Enteresan bir oyuncu.Hücum çeşitliliği fazlaydı.O da % 47 ile oynadı.21 sayı.
8 servis hatası,2 kez  de manşette içeri kaçırdı kritik hatalardı ama blokları ile telafi etti.5 blok sayısı var.Artı manşette de 23/1.% 65(43) ile iyiydi.Bir de sanırım 2.setin sonlarında belinde problem oldu,öyle oynadı.Umarım ciddi değildir.

* Coskoviç.Hücumda düşük kaldı.17/6.% 35 ile oynadı.4 servis kaçırıp,4 ace'i var.
Hücumdaki düşük performansını manşette kapattı.28/1.% 68(57)

* Ortalarımız iyiydi.Özellikle Kemal'i geçen sezonki gibi gördük.Bu önemliydi.
% 60 hücum.3 blok,1 servis toplam 10 sayı.Sadece 1.sette 2 servis kaçırdı.Sonraki setlerde servisleri etkiliydi.1 ace yaptı ama rakibi bozdu.

* Emre.% 64  ile en yüksek hücum yüzdesine sahip.11 sayısı var 9 hücum,1 blok,1 servis'ten.
4 servis kaçırması kronik hastalığı.1 tanesi 2 etkili servisinden sonra 3.cüyü kısmaması yüzünden kaçan ve sete maç olan 3.setin sonunda.Dikkat etmeli biraz daha.

* Arslan.Zaman zaman yanlış tercih ısrarı yapsa da bence bugün çok iyi oynadı.
Takımın en iyisiydi diyebilirim.8 sayısı var neredeyse Coskoviç kadar sayı almış :))
3 servis,2 blok,3/3 hücum % 100.Zaten takımı dengeli oynattığı sayı dağılımından görülüyor.
Kendisi hariç 5 oyuncu çift haneli rakamlara ulaşmış.

* Liberomuz Serkan da iyi oynadı.Sanırım sakatlandı da.İnşaallah ciddi bir şeyi yoktur.
% 60 mükemmel manşet ve savunmada zaman zaman aksasa da iyiydi.


* Lube Banca tipik İtalyan takımı inatçılığıyla maçı bırakmadı.

En iyi oyuncuları çok beğendiğim Omrcen gene sahnedeydi.Canımızı yaktı.Az saydırmadım.
Castellani ile de elektriklenme yaşadı,sinirli ve agresif hareketleri ile de eksi puan aldı benden.
% 44 ile 25 sayı.Yalnız 5 servis hatası ve hücumda 4 hata,5 kez blokta kalması ile 14 hatası var.
Ondan sonra gelen Savani % 55 ile 20 sayı.Onu da manşette sıkıştırdık.% 30(25)

Ortalardan zayıf kaldılar.Ben Podroscanin - Stankoviç ikilisini niye bozdu da 23 yaşındaki genç yeni transfer Alen Pajenk - Posdroscanin yaptı diyordum ama adam haklıymış.
Pajenk % 80 ile 10/8 hücum etmiş,3 blok 11 sayı.Podroscanin ise bizdendi.9/1.% 11 ile 6 sayı,onları da 5 kez  bloktan aldı.Stankoviç ise girdi,çıktı sayısı yok.
Pasörleri Travica çok iyi bir fiziğe sahip.2.00m. ve kalıplı.İyi oynatıyor ama bir Arslan değil :))
2 blok,3/1 hücum 3 sayısı var.
% 51 ile hücum etmişler.Bloklarda 14-14 eşitiz dedik.Servis kaçırmada 25-23 öndeler.
Zaten bu konuda çok istikrarlılar (!).Biz 9 ace yaparken,onlar 4 ace.
Manşette bizden düşükler ,bizim 4,onların 8 direk hatası var.Jiri Kovar 3 hata.
Fark buralardan işte.

* Hakemi iyi bulmadım.

* Grubumuzdaki diğer maçta Novosibirsk ,Tirol'ü 3-0 yenmiş.

* Gelelim son olarak taraftara ; 
Öncelikle karşıdaki kemik gruba ve kamera açısında olmadıkları için görülmeyen arkadaşlarımız Turgay dostum,Cihan,Barış,Öcal,Cem,Kerem,Orhan,Okan,Erdenay'a destekleri için çok çok teşekkürler.Fransız liberoya sarmalarını taa buralardan liberoooo liberoooo diye duyduk :))
Gırtlaklarına sağlık.

 Ve Sözde Fenerbahçeliler (!).
Futbolda derbi maçlarına deplasman yasağını protesto için salona gelip protestolarını çok canlı biçimde yapıp,3.sete başlarken çıkıp gidenler nasıl Fenerbahçeli olur  soruyorum.
 Tamam anladık futbol taraftar grubusunuz,bir başka şubenin hayati maçında oyuncuların konsantrasyonlarını bozma pahasına fırsatçılık yapmak mı Fenerbahçelilik ?
Yap protestonu eyvallah ta takıma da destek ver.Ama yok.Çünkü dertleri başka,voleybol maçı ve takımı umurlarında değil.Zaten deplasman yasağı hikayesi olmasa hiç biri gelmezdi.
Gelmesinler zaten ,eksik olsun böyleleri.
  Haklıyken haksız duruma düştüler.Elbette eleştireceğim.
Yönetime haklı olarak bağırdıkları ses ile takıma destek olsalardı bu maç 3-0 biter,1 puan kaybetmezdik.O 1 puan bize pahalıya mal olursa ne olacak ?

 Ali Koç 2.setin başında yanlarına gitti,herkesin konsantrasyonu bozuldu orada,benim bile burada.Günlerdir bu maçı beklemişiz,birileri her zamanki gibi çıkıp gelip fırsattan istifade kendilerini öne çıkıyorlar.Hiç kimse kusura bakmasın hepsini kınıyorum.
 Kendi kulübünün bir şubesinin hayati maçında 2.setin sonunda salonu terkedip gidenler ( O zamana kadar da zaten hiç destek vermediler) benim için Fenerbahçeli falan değillerdir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Etiketler