6 Mayıs 2009 Çarşamba

UEFA 2008-2009 sezonunu iptal mi edecek?

Gençlerbirliği Oftaş' aynı ligde oynayamaz tartışması yeniden alevlendi. Gençlerbirliği ile Hacettepe'nin aynı ligde yer almasının lig statüsüne aykırı olması nedeniyle, bazı kulüpler sezon sonu FIFA’nın kapısını çalıp, ligin iptalini isteyecek.Turkcell Süper Lig’de hafta sonu oynanacak olan Gençlerbirliği-Hacettepe maçının sonucunun tam 7 takımı yakından ilgilendirmesi, Türk futbolunu sürpriz bir tehlikeyle karşı karşıya bıraktı. Ligdeki konumlarından memnun olmayan bazı kulüplerin sezon sonunda Hacettepe ile G.Birliği’nin aynı ligde mücadele etmelerinin hem FIFA hem de Türkiye Futbol Federasyonu ana statüstüne aykırı olduğu gerekçesiyle FIFA’nın kapısını çalacağı iddia edildi.

FIFA’nın sezon başında lig talimatımızda yaptırdığı değişikliğin ardından, Gençlerbirliği OFTAŞ’ın adı Hacettepe olarak değiştirilmiş ve Süper Lig’de kalması sağlanmıştı.

FEDERASYONA BAŞVURU

Ancak kulüpler, yapılan bu değişikliğin sadece kulüp isminde yaşandığını, iki takımın hala aynı tesislerde kamp yaptığını, aynı kaptan yemek yediğine dikkat çekti. Gençlerbirliği ile Hacettepe’nin kağıt üzerinde farklı kulüpler gözükse de, FIFA’nın bu konuda kulüplerin ulusal federasyonlardaki “tescil dönemine” bakması ve kanaatin yeterli olması sezon sonunda Futbol Federasyonu’nu sıkıntıya sokacağa benziyor. İki takımın hafta sonunda karşı karşıya gelecek olması nedeniyle de, düşme tehlikesi yaşayan diğer kulüplerin tereddütlerini federasyona ilettiği belirtildi.

ŞENES ERZİK DE UYARMIŞTI

Futbol Federasyonu yetkilileri, “Bu incelemeyi sezon başında FIFA yaptı ve bir sakınca görmedi” şeklinde savunma yapsa da, iki kulübün birlikteliği hakkında bilgi ve belge toplandığı belirtildi. UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, bu konuyla ilgili sezon başında FIFA ve UEFA’nın hassasiyetini dile getirmiş ve federasyonu uyarmıştı. FIFA’ya özellikle küme düşen kulüplerin başvuru yapacağı ve ligin iptalini isteyecekleri ifade edildi.

İŞTE O MADDE

“Hiçbir gerçek veya tüzel kişi (Holding şirketleri ve grup şirketleri dahil olmak üzere) herhangi bir müsabaka ya da organizasyonun dürüstlüğünün tehlikeye girmesine neden olabilecek şekilde birden fazla kulübü her ne şekilde olursa olsun doğrudan veya dolaylı olarak kontrol edemez veya yönetemez”

Milliyet

***********

Günaydın derler adama.

Bu Skandal ancak Türkiye'de olurdu.

Hacettepe'den İbrahim Şahin bile gs maçından sonra röportajında

itiraf etti ''Ben Gençlerbirliği futbolcusuyum.Başkanım ne derse O olur''

dedi transferi ile ilgili soruya.

Geçen yıl G.Birliği düşseydi ne yapacaklardı ?

Oftaş ile birleştik, onların hakkını aldık diye Süperlig'te kalacaklardı

federasyonda bu dolmayı (!) bize yedirecekti.

0 yorum:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Etiketler