30 Haziran 2009 Salı

Peşkeştepe İhalesi Nihayet İptal Ediliyor !!!

seyrantepe.jpg

TOKi Seyrantepe Stadı ihalesini Eren Talu'dan alıyor...

TOKİ, Seyrantepe Stadı ihalesini iptal edecek...

TOKİ tarafından Seyrantepe'de yaptırılan stat projesinin ihalesi iptal ediliyor.

Tamamlandıktan sonra Galatasaray'ın maçlarını oynayacağı spor kompleksinin ihalesini Eren Talu'nun sahibi olduğu inşaat firması üstlenmiş ve inşaatın zamanında yapılmamasından dolayı daha önce bir çok kez ihtar almıştı.

Son olarak Haziran ayı başında 30 günlük süre verilen Eren Talu'nun firması stat inşaatına istenen ilerlemeyi kaydetmemesi nedeniyle ihale iptal ediliyor.

Aslanetepe Stadı inşaatında çalışan işçiler de bir çok kez paralarını alamadıkları gerekçesiyle iş bırakma eylemlerinde bulunmuşlardı.

İHALE YENİDEN YAPILACAK

TOKİ, iptal sürecinden sonra inşaat için yeniden bir ihale yapacak ve stadın tamamlanmasını sağlayacak.

Milliyet

TOKİ, Seyrantepe Stadı ihalesini iptal ediyor. İhale, yükümlülüklerini yerine getiremeyen Eren Talu'dan alınıyor.


NTV Spor

İSTANBUL - Galatasaray'ın yeni stadının yapımı çıkmaza girdi. Toplu Konut İdaresi, Seyrantepe Stadı ihalesini iptal etmesi bekleniyor.

TOKİ, Seyrantepe Stadı projesini yürüten Eren Talu'ya, stat inşaatı ile ilgili sıkıntıların giderilmesi için bir aylık süre tanımış ve inşaatın sorunsuz devam edeceği konusunda garanti istemişti. Bu sürenin sonuna dün gelindi.

Görüşmelerin ardından, stadın inşaat yükümlülüğünün Eren Talu'dan alınmasına karar verildi. Bu aşamanın ardından TOKİ'nin ya stadın bitirilmesi için yeni bir firmaya yetki vermesi ya da inşaatı kendi üzerine alması bekleniyor.

Bu konudaki resmi açıklamanın bugün ya da yarın yapılacağı belirtiliyor.

Öte Yandan boyundan büyük işlere giren Eren Talu'nun açıklamaları da şöyle ;

Eren Talu: Yeni ortak buldum, bu stadı ya ben yapacağım ya da ben.

Eren Talu, Galatasaray'ın inşaatı duran yeni stadına bugüne kadar 86 milyon dolar harcadığını belirterek, 'Bu stadı ya ben yaparım, ya da ben' diyerek geri adım atmayacağını söyledi.
Eren Talu, finansman sıkıntısı nedeniyle 3 aydır inşaatı duran Galatasaray'ın Seyrantepe'deki yeni stadı için Toplu Konut İdaresi'ne yeni bir model sunarken, "Bu stadı ya ben yapacağım ya ben" dedi.
Galatasaray'ın isim ve localarını sattığı yeni stadındaki inşaat çalışmaları durunca TOKİ'nin Talu-Alke Ortak Girişimi'ne ikinci kez çektiği ihtarnamenin tanıdığı 30 günlük süre dün doldu. Konuya ilişkin görüştüğümüz Eren Talu, yeni bir ortak aldığını belirterek, "Arap ortaklarımız ve yeni ortağımızla yeni bir model geliştirdik. Bundan TOKİ'nin daha önceden malumatı vardı" dedi. Yeni ortağının ismini açıklamayan Talu, ısrarımız üzerine sadece "Yerli" demekle yetindi. Stat inşaatına bugüne kadar 86 milyon dolar harcadığını belirten Talu, "Bu kadar parayı harcadıktan sonra stat inşaatını bırakmaya hiç niyetim yok. Sahayı terk etmeyi düşünmüyoruz.
Yeni bir model sunuyor

TOKİ'nin inşaatı gidişatı karşısında duyduğu rahatsızlardan dolayı haklı olduğunu vurgulayan Talu, "Finans sıkıntısından ötürü inşaat bir durma olunca onlar da haklı olarak bize 'toparla' dedi.
Biz de 'haklısın' diyerek yeni ortağımız ve Arap ortaklarımızla yeni taahhütlerden oluşan bir model hazırladık" dedi. İflas ettiği iddialarını yalanlayan Talu, ne başvurusu yapılmış bir iflas talebi ne de haklarında açılmış bir dava olmadığını kaydetti.
Talu, Halkbank'tan ancak TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın son anda engellemesiyle alınmadığı söylenen 100 milyon dolarlık krediye de değinerek, bu konudaki iddiaların asılsız olduğunu savundu.
Talu, "Bunlar dedikodu. TOKİ 'Talu ile çalışmak istemiyoruz' falan diyemez. Söz konusu kredi de her an çıkacak vaziyette. Biz bankadan bir ret cevabı almadık" diye konuştu.
Dubaili ortaklarının neden projeye sıcak para akışı sağlamadığı sorusuna ise Talu, "Herkes özgürdür. Uluslararası sermaye ve kendilerine göre haklı sebepleri vardır" yanıtını verdi.
Stada temmuz ayı itibarıyla yeniden başlanması 2010-11 sezonuna rahatlıkla yetişeceğini kaydeden Talu, stat inşaatına dair bugün kamuoyuna daha detaylı açıklamalar yapacağını da sözlerine ekledi. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, daha önce yaptığı açıklamalarda Talu ile yola devam etmek istemediğini söylemişti.
Karşılıklı davalar açılır

Bayraktar, "Elimden gelse bugün Seyrantepe Stadı'nın ihale sözleşmesini feshederim. Eğer siz sağlamsanız, kriz hangi dönemde olursa olsun para bulunur. Bana göre en kolay şey para bulmak. Zor olan şey adam bulmak. Türkiye'deki en iyi 5 tane, 7 tane firmayı çağırırım yarıştırırım. Bulamadın mı TOKİ olarak biz yaparız. Paramız var" şeklinde konuşmuştu.
TOKİ, şayet Talu ile yollarını ayırırsa Galatasaray'ın yeni stadı için ya yeni bir ihale açacak ya da kendisi yapacak. TOKİ, ihaleyi Talu'da alırsa bir de dava açacak. TOKİ, uğrayacağı muhtemel zararların Talu'dan karşılanmasını isteyecek. Buna karşın Talu da ihalenin kendisinden alınması halinde sözleşmenin feshinin iptali istemiyle yargı yoluna başvurabilir.
Uğurlu sayısı '7', Talu'yu yedi bitirdi

Galatasaray'ın isim hakkını 10 yıllığına 100 milyon dolar karşılığında Türk Telekom'a satmıştı. Bittiğinde "Türk Telekom Arena" adını taşıyacak olan statta 2010-11 sezonundan itibaren oynmayı hedefleyen Galatasaray yönetimi, 130 milyon dolar gelir beklediği stadın VİP localarının 3 yıllık satışının yüzde 75'ini gerçekleştirildiğini açıklamıştı.
Galatasaray, bu sezonun kombine biletlerini de "Veda Sezonunda Ailece Ali Sami Yen'deyiz" sloganıyla satışa çıkartı. Ancak stat inşaatındaki belirsizlik Galatasaraylıları düşündürmüyor değil. Gerekli izinler için eski Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın'ın büyük uğraşlar verdiği stat inşaatının ihalesi Ağustos 2007'de yapıldı. Eren Talu, uğur sayısından yola çıkarak "777" milyon lira maliyetli bir teklif sundu.
TOKİ'ye ayrıca 234 milyon lira kâr payı taahhüdü ile hasılattan yüzde 7 pay veren Eren Talu Mimarlık-Alke İnşaat Ortak Girişimi, ihaleyi kazanan taraf oldu.
Dubaililerden çelme

Talu-Alke, 60 bin kişilik üstü kapalı stat karşılığında Ali Sami Yen Stadı arazisinin tapusunu alma hakkı kazandı. Talu-Alke, Kasım 2008'de Dubaili Abu Dhabi Group ve Al Zarooni Group ile 75 milyon lira sermayeli yeni bir şirket kurdu.
Böylece stat inşaatı için gerekli desteğin sağlandığı açıklandı. Buna göre yüzde 51'i Dubaili grupların olan yeni şirket, 200 milyon dolara malolacak yeni stat ile 500 milyon doların harcanması planlanan Mecidiyeköy'deki projeyi finanse edecekti. Ancak Dubaili ortaklar, aylardır ellerini ceplerine atmıyor. Eren Talu, bu konuya ilişkin daha önce bize yaptığı açıklamalarda, Dubaili ortaklarının, stat inşaatı için ceplerinden sıcak para vermekten ziyade banka kredisi şeklinde temin edilmesini düşündüklerini belirtmiş ancak bankaların TOKİ'nin kefaletini kabul etmemesi nedeniyle söz konusu kredinin sağlamadığını kaydetmişti.
Uğurlu sayısından oluşan bir teklif Galatasaray'ın stadını talip olan ve bu şekilde Cimbom'un tarihine geçmek isteyen Talu, aradan geçen 2 yılda büyük sıkıntılar çekti ve hâlâ daha da çekiyor. Uğurlu sayısı 7, Talu'yu adeta yedi bitirdi...

referansgazetesi - Kenan Başaran

********

Bir şeyler dönüyor gene ya ne çıkacak bakalım.

Bir kere TOKİ çok geç kaldı bu adamdan ihaleyi almakta.

Yapamayacağı belliydi.Eren Talu'nun eti ne budu ne bu ihaleye girip aldı.

Atılacak adamlar bellidir.Birileri zengin olacaktır devlet kasasından.

TOKİ kendi işi olan konut yapmaya baksın.

Hasan Ali Atasoy 2 gün Önce Fenerasyon (!) yazısında ne güzel ifade etmişti ;

Fenerli Başbakan derler‚ hükümet onlara stat yapar. Fenerbahçenin UEFAca onaylanmış ve kendi parasıyla yaptığı elit stadı‚ peşkeştir ve gecekondudur. Galatasaraya Fenerli Başbakanın yaptırdığı stat‚ helaldir‚ hak edilmiştir.
Müteahhit yükümlülüklerini yerine getirmez. İhale iptal edileceğine‚ TOKİ kefaletiyle devlet bankasından kredi bulunur‚ ancak iş son anda yatar. Bu sefer şeyhleri Galatasarayın kaderi Fenerli Başbakanın elinde diye iki gazetede birden saldırır. Başkanları Başbakan bize söz verdi diye inceden gözdağı hamlesi yapar. Bir başkası TOKİ başkanını hedef gösterip‚ baskı altına almaya çalışır. Peki usulsüz olan TOKİnin ihaleyi alan firmaya kefil olması mıdır‚ olmaması mıdır?
Galatasaray Başkanı Adnan Polat‚ 30 Nisan akşamı‚ Ankarada Bilkentli Aslanlara şunları söylüyor: Bütün kulüplerinin varlıklarını 10 ile çarpsanız‚ Galatasarayın varlıkları kadar etmez! O halde niye stadınızı devlete havale ediyorsunuz?
Peki Sayın Polat‚ sonradan eş durumundan işvereni olduğunuz angaje yorumcunuz‚ koca televizyon kanalını sabote etme pahasına yardım kampanyası yaparken‚ neredeydi bu varlıklarınız?

BIRAKIN ADAMLAR BU MAL VARLIKLARI İLE STADLARINI

KENDİLERİ YAPSINLAR İŞTE. DEVLET KENDİ İŞLERİNE BAKSIN.


0 yorum:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Etiketler