22 Haziran 2009 Pazartesi

Polonya Yolcusu 12 Dev Adam Açıklandı.Mehmet Okur kadroya alınmadı.


Polat Renaissance Otel’de gerçekleştirilen basın toplantısına TBF Başkanı Turgay Demirel, A Milli Takım Menajeri Harun Erdenay Milli Takımlar Teknik Direktörü Bogdan Tanjevic, Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş, A Milli Takım Yardımcı Antrenörü Aziz Bekir, TBF Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda davetli ve basın mensupları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan TBF Başkanı Turgay Demirel, 2009 yılında Polonya'da düzenlenecek olan Avrupa Basketbol Şampiyonası'nın Eylül ayında yapılacağını belirtirken, "Beko Basketbol Ligi'nin tamamlanmasından sonra 2009 Avrupa Şampiyonası ile ilgili görüşlerimizi belirtmek için buradayız. Dünya Basketbol Şampiyonası öncesi bu organizasyona çok önem veriyoruz. Gelecek yıl Türk basketbolu için onur verici önemli bir sınav olacak. 2002 yılından bu yana önce Dünya 9.'luğu daha sonra da Japonya'da 6.sırayı elde etmiştik. 2010 yılında madalya elde edebilmek hepimizin arzusu ve hedefi olacak. Avrupa Basketbol Şampiyonası'nın geçmişini hepiniz biliyorsunuz. Bu şampiyonada en büyük hedefimiz dörtlü gruptan bir üst tura çıkmak ve daha sonra da gelecek takımlarla iyi mücadele sergilemek istiyoruz. Avrupa Basketbol Şampiyonası'nı kazanabilecek güçte en az 5 takım bulunuyor. Bizim de hedefimiz son 8 takım arasına kalabilmek. Daha sonra da madalya mücadelesi verecek bir performans sergilemek. Yaz döneminde sporcuların yapacağı çalışmalar sayesinde bu mücadelelerden alnımızın akıyla çıkarız. Bütün hedefimiz de bu yönde olacak. 2007 yılında ilk 8 içerisinde yer alması kolay gözükmeyen Rusya şampiyon olmuştu. Dolayısıyla Avrupa Şampiyonaları her zaman çok güçlü bir turnuva oluyor. Bizim ekibimiz de iddialı takımlar arasında" dedi.

Beko Basketbol Ligi'de final serisinin bu yıl çok heyecanlı ve çekişmeli geçtiğini de belirten Demirel, "Burada şampiyon olan Efes Pİlsen ile son iki yılda şampiyon olan ve bu yıl da final oyanayan Fenerbahçe Ülker'i kutluyorum. Ne yazık ki serinin son iki maçında yaşanan olaylar istenmeyen şeylerdi. Bunun bir daha tekrarlanmamasını hep birlikte değerlendireceğiz" açıklamasında bulundu.

A Milli Takım Menajeri Harun Erdenay Milli Takım programın çok uzun olacağını söylerken, "17 Temmuz'da başlayacak olan çalışmalarımız 20 Eylül'e kadar devam edecek. Antalya kampı ile çalışmalara başlayacağız. Daha sonra Bormio kampı yaklaşık 11-12 gün sürecek ve orada iki hazırlık maçı oynayacağız. İstanbul'daki hazırlık çalışmalarından sonra Londra'da Polonya, İsrail ve İngiltere ile karşılaşacağız. Daha sonra da geleneksel olan Efes Pilsen World Cup turnuvasının ardından Polonya'ya doğru yola çıkacağız" dedi.


Milli Takımlar Teknik Direktörü Bogdan Tanjevic, geçtiğimiz yıla oranla hazırlık döneminin uzun tutulduğunu belirtirken, "Daha sert ve daha iyi bir hazırlık dönemi geçirmek istiyoruz. Öncelikle Antalya kampını gerçekleştirmek istedik. Kondisyon ve takım birlikteliliğini sağlamak açısından bunu düşündük. Tam anlamıyla 24 Temmuz'da hazırlıklar ivme kazanacak. Geçtiğimiz yılki kadronun aynısını tutmaya çalıştık. Ömer Aşık, Semih Erden ve Ömer Onan bu sefer sakat değiller. Bir karışım yaratmaya çalıştık. Gençlerin yanına ağabeylik yapacak bir takım oluşturmayı planladık. Bu bizim daha önceki oyuncu politikamızın devamıdır. 2010'da iyi bir takıma sahip olmanın yanında ağabeylik yapacak oyuncular da bulunacak. Genç oyunculara baktığımızda ilerleme gösterdiklerini söyleyebilirim. Önümüzdeki yıl da bu oyuncuların ilerlemelerini sürdüreceğini umuyoruz. Bazı genç oyuncular geçtiğimiz yıl sakatlıkları nedeniyle bizimle olamadılar" ifadesini kullandı.

Utah Jazz'da forma giyen Mehmet Okur'un durumuna da değinen Tanjevic, "Hepiniz gibi Mehmet Okur'un Türk basketbolu için özel bir oyuncu olduğunu biliyorum. Bu statüye sahip olduğu için belli haklara sahip. Onunla başka oyuncularla yapamadığım şekilde konuştum. Son iki sene de fizik ve sakatlık sorunları yaşadığını biliyoruz. Bu yıl sağlık durumu nedeniyle bizimle olamayacağını ve hazır olması durumunda takıma katılacağı yönünde konuştuk. Aynı zamanda bu pozisyonda bizim elimizde genç oyuncular bulunuyor. Bu oyuncularla Avrupa Şampiyonası'nda mücadele edeceğimizi düşünüyorum. Bu yaz Ersan İlyasova'yı power forvet pozisyonunda daha fazla kullanacağım" dedi.

A Milli Takıma dahil edilmesi gündemde olan yabancı oyuncu hakkında da esprili bir yorum yapan ve LA Lakers'dan Kobe Bryant'ı isteyen tecrübeli coach, "Yabancı oyuncu seçerken bu oyuncunun kalbi ve isteği ile burada olması gerekiyor. Ondan sonra bu takımın atmosferini bozmayacak ve oyuncularla takıma saygı gösterecek biri olmalı. Hem iyi basketbol oynayacak hem de kenarda da bu performansı sergileyen oyuncu olması lazım. Kenardan destek vermek çok önemli bir konu. Yetenekli oyuncu olmalı ki biz de onu kadromuza alalım. Geçtiğimiz yıl Hidayet'in dakikası 22-23 civarındaydı. Geride kalan 17-18 dakikada kenarda arkadaşlarına büyük destek verdi. Bu sayede diğer oyuncuların da seviyelerini yukarıya çıkarttı. Böyle bir atmosfer içerisine girmesi gerekiyor. Ancak o şekilde seçebiliriz" açıklamasında bulundu.

A Milli Takım Menajeri Harun Erdenay, B Milli Takım'ın Akdeniz Oyunları'nda mücadele edecek olması ve Cenk Akyol'un da sezon içerisinde fazla şans bulamaması nedeniyle Tanjevic'in burada düşündüğü genç oyuncunun, bu takımda yer almak istememesi nedeniyle kadroda yer almadığını söyledi. Erdenay ayrıca, Mehmet Yağmur'un da sakatlığının bulunduğunu sözlerine ekledi.Grup ile ilgili olarak da bir değerlendirmede bulunan Tanjevic, "İlk maçımızı Litvanya ile oynayacağız. Arka arkaya onlarla oynuyoruz. Japonya'da onları iki kez mağlup ettik. Kadrolarında çok iyi oyuncular var. Ancak bizim oyuncular göğüs göğüse mücadele ederek maçı kazanacaktır. Avrupa Şampiyonası'nın ev sahibi Polonya ile oynamak zorlu olacaktır. Bulgaristan'a baktığımız da iyi basketbol oynuyorlar ve çok zorlu bir maç olacak. Üç maçımızın da zorlu geçeceğini düşünüyorum. Buradan çok zorlu bir gruba düşeceğimizi biliyoruz. Zorlu bir yol olmasına karşın bu bizim daha iyi basketbol oynamamıza neden olacaktır. Karşınızdaki rakipler iyi ise siz daha iyi basketbol oynarsınız. Ben bu şekilde düşünüyorum" ifadesini kullandı.


Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş, Polonya'da düzenlenecek olan Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda yer alacak olan 12 Dev Adam kadrosunu açıkladı. Teknik heyet ve kadroda yer alan isimler şu şekilde:

Teknik ve İdari Kadro

A Milli Takım MenajeriHarun Erdenay
Milli Takımlar İdari MenajeriBarbaros Akkaş
Milli Takımlar Teknik DirektörüBogdan Tanjevic
Yardımcı AntrenörNihat İzic
Yardımcı AntrenörOrhun Ene
Yardımcı AntrenörAziz Bekir
İstatistikÖmer Uğurata
KondisyonerOzan Şirikçi
DoktorAdnan Bağrıaçık
FizyoterapistMurat Çağlar
MasörSuat Kuruçay
MasörYücel Aslan
MalzemeciMiktat Güvendi

Oyuncu Kadrosu

OYUNCUTAKIMI
Fatih SolakAliağa Petkim
Cevher ÖzerBeşiktaş Cola Turka
Barış HersekDarüşşafaka Cooper Tires
Ender ArslanEfes Pilsen
Engin AtsürEfes Pilsen
Kerem GönlümEfes Pilsen
Kerem TunçeriEfes Pilsen
Sinan GülerEfes Pilsen
Oğuz SavaşFenerbahçe Ülker
Ömer AşıkFenerbahçe Ülker
Ömer OnanFenerbahçe Ülker
Semih ErdenFenerbahçe Ülker
Cemal NalgaGalatasaray Cafe Crown
Hidayet TürkoğluOrlando Magic
Evren BükerOyak Renalut
Ersan İlyasovaRegal FC Barcelona
Bekir YarengümeTürk Telekom


********************
Tipik Tanjeviç yaklaşımı.
Doldurmuş gençleri.Kardeşim sen önemli bir turnuvaya gidiyorsun,başarılı olmak
için en formda ,en iyi isimleri alacaksın kadroya.
Fatih Solak,Cemal Nalga,Barış Hersek,Engin Atsür,Bekir Yarengüme,Evren Büker
(iyi bir sezon geçirmesine rağmen) kadroya almadığı
Mehmet Okur, Serkan Erdoğan, Kaya Peker, Hakan Köseoğlu, Tutku Açık ve Ermal Kurtoğlu'dan hatta Mirsad Türkcan'dan çok mu katkı yapacak ?
Bir inat bir inat adam var adamda olacak şey değil.
Hayırlısı bakalım.

0 yorum:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Etiketler