28 Ağustos 2010 Cumartesi

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası A GRUBU.


ANGOLA 1.JPG
ANGOLA.JPG

ALMANYA 1.JPG
ALMANYA.JPG

ARJANTİN 1.JPG
ARJANTİN.JPG
AVUSTRALYA.JPG

AVUSTRALYA.JPG 1.JPG


SIRBİSTAN.JPG

SIRBİSTAN 1.JPG


ÜRDÜN.JPG

ÜRDÜN 1.JPG

Grubun favorileri Arjantin ve Sırbistan.Bu 2 takım aynı zamanda turnuvanın da iddialı ekiplerinden.
Sırbistan hazırlık maçlarında formu ile dikkat çekti.Yunanistan ile yaptıkları olaylı hazırlık maçları ise çok kötü görüntü verdi.Bu maçtan Nenad Krstiç 3 ve Teodosiç 2 maç ceza aldılar ancak Avustralya ve Arjantin maçlarında oynayabilecekler.Takımın yıldızı şüphesiz Milos Teodosiç.Euro 2009'da takımı neredeyse tek başına 2'inci yapmıştı.Tepiç,Velickoviç,Rasiç,Krstiç,Peroviç gibi önemli oyuncularda Teodosiç liderliğindeki ekibin diğer önemli isimleri.İçeriden,dışarıdan oynayabilen gayet dengeli ve iyi bir kadroları var.Takım savunmaları iyi.Uzun rotasyonları Krstiç,Peroviç,Bjelica ve Macvan gayet iyi obsiyonlar.Hazırlık turnuvası maçımızda mahvetmişlerdi bizim uzunları.2-3 numaralardaki oyuncularının performansları kaderlerini belirleyecektir.
Arjantin de ise lider isim Carlos Delfino.Ginobili'nin yokluğunda direksiyon Onda.Pablo Prigioni,Oberto ve Luis Scola'da takımın diğer önemli yıldızları.Andres Nocioni'nin sol ayak bileğindeki sakatlıktan dolayı kadrodan çıkarılması onlar için kötü oldu.Yerine Marcos Mata çağırıldı.
Madalya adaylarından biri Arjantin.
Gruptan çıkacak ve turnuvada bana göre sürpriz yapabilecek takımlardan biri de Avustralya.
Andrew Bogut yok ama David Andersen,Alex Mariç,Matt Nielsen ve ABD asıllık Patrick Mills takımın yükünü çekecek isimler.Ülkemizde Beşiktaş'tan tanıdığımız Brad Newley'de katkı yapacak önemli bir isim.
Almanya ilk 4 içerisinde yer alarak gruptan çıkar ama Nowitzky'nin yokluğunda daha ilerileri zor.
Takımın en dikkat çekici ismi Telekom'un yeni transferi oyun kurucu Schaffartzik.Yüksek yüzdeli üçlük ve serbest atışları var.Jagla,Hamann,Demond Green tanıdık diğer isimler.Onların haricinde hep yeni isimler görüyorum.
Almanya'da çalışan Murat Didin'in Almanya Analizi ;
Yıllardır Almanya’da görev yaptığım için isterseniz önce Panzerler’den başlayayım.


A Milli Takım’ımızın geçen hafta Almanya’da oynadığı Beko Süper Cup, aslında Panzerler’i kendine getirdi. Bu kupada Almanya, biraz da beklemediği bir şekilde farklı kazandığı Türkiye maçıyla hem güven buldu hem de ümitlerini artırdı. Almanlar, Nowitzki ve Kamann olmadan da büyük takımları yenebileceğine inanmaya başladı. Yıldızsız takım oyununda sertliğe ulaştıkları gün, maç kazanabilen bir basketbol tarzına sahipler. Oyun kurucu pozisyonunda Schaffartzik, skorer yönünü kullandığı durumlarda daha verimli oluyor. Bu sene onu, takımını uzaktan üçlüklerle ateşlemeye çalışırken göreceğiz. Diğer guard pozisyonunda Demonnd Greene tam oyun kurucu olmadığı, Per Günther de tecrübesiz olduğu için Almanlar o pozisyonda sıkıntı çekeceklerini zannediyorum. Bu bölgenin diğer oyuncusu Stefan Hamann ise sert oyun stiline rağmen sayı üretmeye çok uzak olduğu için faydası sınırlı olacaktır.


Forvet ve pota altına gelince… Oyun kurucu pozisyonuna göre daha çok zenginliğe sahipler. Burada Philipp Schwethelm, Luca Staiger ve özellikle eski Telekom’lu Jagla’nın her maçta skora yardımcı olacaklarını sanıyorum. Pota altında 2.13′lük Jagla’nın yanı sıra yine Negnolten, Pleip, Tim Ohlbrecht ve Yasin Idbihi ile büyük bir karartma gücüne sahipler. Yine çember altına büyük desteği özellikle savunmada büyük desteği olan 2.08′lik Robin Benzing’in hücumdaki etkinliği, cesareti ve dış şutları Kayserili basketbolseverlere 21 yaşındaki genç bir yeteneği zevkle izleme şansı tanıyacaktır.


Coach Dirk Bauermann’ın yıllarca aynı kadroyu elinde tutarak kazandığı ve kazandırdığı tecrübe bir avantajları gibi görünebilir. Bence en iyi ihtimalle Kayseri grubundan dördüncü çıkıp İstanbul’da ABD ile ömür boyu hatırlayacakları bir prestij maçı yapmak onlar için yeterli olacaktır. Bundan ötesi, yani son sekize adlarını yazdırabilmek hem coach Dirk Bauermann hem de takım için büyük bir başarı olacaktır.
Angola ve Ürdün grubun en zayıf 2 takımı.
Angola'nın en önemli ismi NCAA kariyerli Joaquim Gomes.2009 Afrika Şampiyonu Angola.Gomes'te bu turnuvanın MVP'si.
Ürdün'ün en önemli ismi ise ABD asıllı Rasheim Wright.
Arjantin,Sırbistan ve Avustralya gruptan çıkarlar.4.takım için Almanya ile Angola çekişir.Ürdün elenir.
Angola Almanya'ya bir sürpriz yapabilir.Ancak Almanya takım olma ve oyun disiplini ile daha ağır basıyor.Angola'yı seyretmediğimiz için tanımıyoruz ama Afrika Şampiyonasında Fildişi'ni yenerek Şampiyon olarak bu turnuvaya geliyorlar.

0 yorum:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Etiketler